cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Android telefonlarda whatsapp yetkisiz erişimi

(Topic created on: 12-11-2022 05:40 PM)
hllibrhm
Active Level 1
Options
Galaxy M

Whatsapp uygulamasının tüm izinleri devre dışı olmasına rağmen uygulama mesajları ile gelen resimler otomatik olarak samsung telefonuma indiriliyor. Whatsapp uygulamasının atanmamış bir yetkisi olduğu tartışılmaz. Ancak, güvenlik hatasının android sisteminde olduğu kanısındayım. Hatanın google play store ya da whatsapptan kaynaklandığı söyleniyorsa bunu şöyle düşünmek gerekiyor;
Bu uygulamalar için izinleri atayan kullanıcılardır. Kullanıcıların verdiği izinler dışında bu uygulamaların başka bir yetkisinin olması android sisteminde güvenlik hatası olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü uygulamaların yetkilerini işletim sistemleri ayarlamaktadır. Programlar böyle hatalarda sistemi uyarmak zorunda değiller. Zaten böyle görevleri de yok. Eğer bu güvenlik açığı android üzerinde ise, onu düzeltecek olan android sistem geliştiricileridir.

6 Comments
ben006
Expert Level 5
Galaxy M
Whatsap - ayarlar - depolama veri - orda hem wifi hem mobil veri isaretleri kqldie
0 Likes
hllibrhm
Active Level 1
Galaxy M

Dediğin doğru ancak sistem üzerinden medya izinlerini engellemişken nasıl olur da benim medyama erişebilir. Bu kediye ciğer emanet etmek gibi bir şey.
Karşıdan gelen resim virüslü ise otomatik indi demektir.
Yani uygulamanın telefonuma dosya indirip indirmeyeceğine sistem değil de whatsapp kendi karar veriyor. Hani nerde sistem yetkileri. Androidde böyle bir açık var ki whatsapp bunu kullanıyor.

Bu açığın bir de başka uygulamalar tarafından kullanıldığını düşünün. 

0 Likes
Serdar66
Active Level 6
Galaxy M
Merhaba umarım sizi doğru anlamışımdır gelen fotoların galerine inmesini istemiyorsan bu şekilde engelleyebilirsiniz Screenshot_20221211-181622_WhatsApp_1000010223_1670771880.jpg
hllibrhm
Active Level 1
Galaxy M

Sanırım doğru tespit. Umarım bir daha otomatik inmez. Test edeceğim...

0 Likes
sefa123
Active Level 5
Galaxy M

Whatsap ayarlardan sohbetler den  medya görünürlügünü kapat bu bi güvenlik acıgı degil :) yıllardır var 

0 Likes
hllibrhm
Active Level 1
Galaxy M

Serdar beyin verdiği cevap daha mantıklı. Whatsapptaki görünürlük ayarları ile bi ilgisi yok. Serdar beyin söylediği sohbet ayarları menüsü de zaten şu anda "Bağlantı sırasında bir sorun oluştu. Daha sonra tekrar deneyin" hatası veriyor. Söylenilen ayarı bi türlü atayamadım.

0 Likes