iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Orijinal konu:

Merhaba Arkadaşlar

(Konunun oluşturulma tarihi: 11-04-2020 12:38 AM)
GæLæXy
Active Level 8
Seçenekler
Galaxy J

Galaxy Storede Pubg Yüleyemiyorum 3.1Gb Alan Açın Diyor. Ama Play Storede Bu Oyun Yükleniyor. Eee Galaxy Storede Alan Yetmezken Play Sotorede Yetiyor? Bunu Biri Açıklaya Bilirmi?

5 Yorum
bişeyimben
Active Level 4
Seçenekler
Galaxy J
Samsung ürünlerinde biraz hata var mesela chrome sayfa dilini olabileceği kadar Turkçe yaparken Samsung internette ise sayfa hiç ya da cok az çeviriliyor
GæLæXy
Active Level 8
Seçenekler
Galaxy J
Teşekkür Ederim
0 Övgü Puanı
ben006
Expert Level 5
Seçenekler
Galaxy J
orda dedigin o indirme sadece google palyda ic indirms 3.5 gb yer aliyor
GæLæXy
Active Level 8
Seçenekler
Galaxy J
Tamam Teşekkürler
Turkuaz
Moderator
Moderator
Seçenekler
Galaxy J

Merhaba GæLæXy,

 

Ben Turkuaz, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm. 

 

İndirme işlemi kesintiye uğrar ve başarısız olursa, lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin. Ağa bağlantısı yetersiz olduğunda, uygulamaları indirdiğinizde sorun yaşayabilirsiniz; ayrıca bazı servis sağlayıcıları maksimum bir indirme hızı uygulayabilirler. Bağlantınızın sinyali yeterince güçlü olduğuna emin olduktan sonra, ek ücret ödemeden, istediğiniz zaman uygulamaları tekrar indirebilirsiniz.

Galaxy Store uygulama indirme sorunu için diğer önerimiz;

 

  1. Ayarlar > Biyometrik veriler ve güvenlik > Diğer Güvenlik ayarları > Cihaz yöneticisi > Cihazımı Bul özelliği kapatın.

  2. Ayarlar > Uygulamalar > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > Sistem uygulamalarını göster > Galaxy Store > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktadan güncellemeleri kaldır işlemini yapın.

  3. Bu işlem sonrasında Cihazı yeniden başlatın.

Farklı uygulamalarda aynı sorun yaşanıyorsa incelememiz için ekran görüntüsü ile birlikte, Samsung Members uygulaması üzerinden bize hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members ekibi, cihazınızın yazılımı üzerinden kontrol ederek, uygulama üzerinden size dönüş yapacak. Samsung Members uygulaması üzerinden, hata raporu gönderebilmek için aşağıdaki linkteki adımları takip edebilirsiniz.

 

target=_blankhttps://publish.samsungsimulator.com/simulator/4d6a7070-2a73-47d6-8502-af588714f001/#!...

 

Teşekkürler.
MOD