cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S20 FE ile "Doğru Işık Kullanımı"

(Topic created on: 11-29-2021 04:31 AM)
318 Views
ozgurkalender
Beginner Level 4
Options
Galaxy Gallery
 
image
 
Merhabalar. Kullandığım Samsung Galaxy S20FE ile çektiğim bazı fotoğraflar üzerinden burada -zaman zaman- sizlere bazı mobil fotoğrafçılık bilgileri aktaracağım. 
 
Yıllarca meslek olarak yaptığım fotoğrafçılığın ve bu alandaki akedemesiylenliğin birikimiyle mobil fotoğrafçılıkla ilgili beni heyecanlandıran basit ve küçük detayları telefonumu cebimden çıkarttığım zamanlarda karşıma çıkan kadrajlarla denk geldikçe örneklendirip sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
 
Mobil fotoğrafçılık teknolojinin bugün geldiği noktada artık pahalık, yüksek donanımlı büyük fotoğraf makinalarına olan ihtiyacımızı belirli alanlarda bir parça da olsa azaltıyor ve bazı noktalarda işlerimizi olabildiğince kolaylaştırıyor. 
 
Siz de basit bazı dikkat etmeniz gereken şeyler ve çeşitlik küçük taktiklerle fotoğraflarınızı daha etkileyici hale getirebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere.
 
imageMobil fotoğrafçılıkta tümü aydınlık bir havada gölgelik bir alanı konu alarak fotoğraf çekiyorsak HDR modundan faydalanabilirsiniz. Özellikle Samsung'un S serisi modellerinde kullandığı kameraların HDR moduyla birlikte fotoğraflarımıza kattığı "Dinamik Aralık" bu fotoğrafta olduğu gibi parçalı ışıklarda çok etkileyici sonuçlar verecelktir.
 
 
imageÖzellikle ters ışıkta kalan fotoğraflarda telefonun HDR Modu ağaçların yaprakları arasından gelen gün ışığını farklı pozlayarak bize gökyüzünün mavisini kaydetme imkanı veriyor.
 
 
imageGün ışığından yararlandığınız çekimlerde renkleri değerlendirirken, güçlü ışığın fotopraftaki büyük zeminde yarattığı yoğun aydınlığı ve parlaklığı, gölgeyi doğru kullanarak dengeleyebilirsiniz.
 
 
imageMobil fotoğraflarınızda daha dramatik bir etki yakalamak için parçalı ışıkları tercih edebilirsiniz.
 
Not. Fotoğrafların tamamı çekildiği, olduğu gibi paylaşılmıştır, üzerlerinde hiçbir dijital müdahale yapılmamıştır. Bu dijital müdahaleye katşı olduğum için değil, mobil cihazla çekildikleri haliyle görmenizi istediğim içindir. 
 
Bir sonraki paylaşımıGece Çekimi ve Uzun Pozlama üzerine düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.
4 Comments
Zehya
Active Level 6
Galaxy Gallery
Elinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bi paylaşım, devamını bekliyoruz arkadaşım
ozgurkalender
Beginner Level 4
Galaxy Gallery
Çol teşekkür ederim. En kısa sürede devamını getireceğim.
Galaxy Gallery
Elinize sağlık on numara paylasim olmuş
ozgurkalender
Beginner Level 4
Galaxy Gallery
Çok teşekkürler.