cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

klavye birden kayboluyor

(Topic created on: 12-21-2023 06:21 PM)
134 Views
simsekk
Active Level 4
Options
Galaxy A

samsung a54 cihazında özellikle whatsapp uygulamasını kullanırken klavye birden gidiyor ve bir süre ekrana düşmüyor, kullanılmaz hale geliyor. android güncellemesinden sonra olmaya başladı. bu sorun nasıl geçer bilen var mı? 

5 Comments
enes46jd
Active Level 1
Galaxy A
Sıfırla belki düzelir
Galaxy A
Yedek alıp cihazı sıfırlayın,düzelir.
A145F
Active Level 8
Galaxy A
Samsung Klavye Verilerini Sil Yada Format At Müşteri Temsilcisi Ararsan Aynısı Der Fabrika Ayarlarına Geri Dönüş Yapın.
HalidErdoğan
Expert Level 5
Galaxy A
WhatsApp'ın verisini silmeyi de deneyebilirsiniz. WhatsApp için durum düzelebilir.
0 Likes
Solution
Manavgat
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba nazZz95,

 

Ayarlar > Uygulamalar > Samsung Klavye > Depolama > Veriyi Sil işlemini uygulamanızı, durumun devamı halinde verilerinizi yedekledikten sonra Whatsapp uygulamasını kaldırıp tekrar yüklemenizi rica ederiz. Bu menüsel işlemlerin ardından olumsuz sonuç alırsanız, sıfırlama işlemini uygulayabilirsiniz. 

 

İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

0 Likes