cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

a33 yeni aldım kasma yapıyor

(Topic created on: 01-05-2023 10:01 PM)
143 Views
a33bekir
Active Level 2
Options
Galaxy A

bu sorun güvenlik yamasiyla çözülür mü eğer çözülecekse güvenlik yaması ne zaman gelir

8 Comments
Galaxy A
Keşke a53 alsaymisiniz
a33bekir
Active Level 2
Galaxy A
niye
NaimGalaxyA33
Active Level 7
Galaxy A
Normal endişelenme
Galaxy A
Hayırlı olsun.Özelden kullanım ve ayar linki atacağım.bu ayarları yapın.Oradaki videoları izleyerek sorunlarını çözebilirsin.Videonun tamamını izlediğinizde en ince ayrıntılara kadar anlatım var ve işinizi görecek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
diyadin
Active Level 1
Galaxy A
banada atar mısın
a33bekir
Active Level 2
Galaxy A
göremedim nerden bakacağız
Galaxy A
Akışın en üstüne git orada pfofilin var oraya gir.Screenshot_20230105_220918_1000025010_1672945759.jpg
Solution
Manavgat
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba a33bekir,

 

Güncelleme tarihine yönelik tarafımızda resmi bilgi mevcut değildir. Konu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 

• Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

• Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

• Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

• Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

• Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

 

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Destek > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

 

Teşekkürler.
MOD