cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Yeni Üçlü: A72,A52,A32

(Topic created on: 03-18-2021 09:56 AM)
836 Views
Anonymous
Not applicable
Options
Galaxy A

Girişi atlayarak direkt konuya gireyim 😂 Malum dün üstte yazmış olduğum üç cihaz duyruldu. Samsung bizi biraz dikkate almış gibi görünüyor çünkü söylediğimiz bir çok eksik düzeltilmiş gibi duruyor. Peki bu cihazların ilk baş donanımlarını yazalım sonra ben kendi tarzımla bir ön inceleme yapayım;

A72 ve A52:

Bu cihazda dikkat çeken özelliklerden biri tasarım. Diğer üyelerde aynı tasarıma sahip ama sonuç olarak tasarım olarak S21 hatlarından alınmış. Bakın tamamen S21 demiyorum geçen seneki gibi biraz S serisi hatları kullanılmış. Bu cihaz SD 720G işlemciden güç alıyor. Yani önceki işlemcisi olan SD 730G'den 0,1 gHz daha hızlı. Bunu da pek farketmeyiz gibi geliyor bana. A52 ise SD750G kullanmakta. Yani bir önceki Exynos işlemci ile aynı hızda ama tabii ki deneyimi farklı olacaktır. Ayrıca donanımı taşıması için 8GB RAM bulunuyor. A72'de 5.000 mAh 25W hızlı şarj bulunuyor. A52'de ise 4.500 mAh 25W hızlı şarj desteği bulunuyor. Peki desteği niçin kalın onu da açıklayayım bu cihazların kutularından adaptör ve kablo çıkıyor. A72'nin kutusundan 25W adaptör çıkarken A52 desteklemesine rağmen 15W adaptör çıkmakta. Yani Samsung diyor ki; Kardeşim o adaptöre illa ki para vereceksin. Neyse devam edelim A72 6.7 inç ekranla beraber Super Amoled panel bizi karşılıyor. A52 ise 6.5 inç ekran ile gelmekte. Bu ekranlar FHD+ çözünürlüğe sahip. Kamera olarak HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK yok. Evet hiç el atmamışlar. Sadece optik görüntü sabitleme eklenmiş o kadar.  Sadece A52'nin kamerası 12mp'den 16'ya çıkarılmış.(64 ve 48mp diye bir şey yok yazılımla çözünürlük artırılıyor) Bu iki cihazda da 128GB depolama alanı var. Ayrıca ilk defa stereo çift hoparlör konmuş ama pek beklentiniz olmasın sesi limitlerler yani S serisindeki gibi bir performans alamazsınız. Artık suya ve toza dayanıklılık gelmiş şükürler olsun yani şu lanet sertifika alınmış artık suyun altında kullanım olarak iyileştirme yapılmış. Cihazların üçünde de 3.5mm kulaklık girişi bulunuyor. Fiyatları hakkında herhangi bir bilgi yok.

A32: Bu cihaz gerçekten de 2017 ve 2016'da çıkan A serisine benzemiş. Üst cihazlarla yaklaşık olarak aynı performans ve onlara göre RAM düşük. A32 Mediatek Helio G80 ile gelecek ve A31 işlemcisinden hiç bir avantajı yok maalesef. Hayır yani gHz artırması yapılabilirmiş bu üç cihaza da ama maalesef yapılmamış. Neyse devam edelim. Bu cihazda depolama alanı düşürülmüş nedense. 64GB nedir kardeşim. Rakibiniz yakında orta segmente 256GB koyacak siz hala 64 diyorsunuz. RAM artırılmış 4 yerine 6GB olmuş. Bence gayet iyi çünkü A31 o yazılıma rağmen bir işlem yapacağım diye canı çıkıyordu. Ama yine sevinmeyin bu cihaz Android 14 aldığı zaman tıkanıp kalma ihtimali yüksek. Ayrıca kamera çözünürlüğü bu cihazda da 16mp olmuş. Yani Samsung üstte belirttiğim gibi kesinlikle eskiye döndü. Artık kamera farkları eklemiyor. Sadece RAM ve depolama. Hatırlarsanız A7,A5 2017 32/3 iken A3 2017 16/2 idi. Benzerliği görmüşsünüzdür. Bu cihazda üsttekilerden farklı olarak optik görüntü sabitleyici bulunmuyor. Ve A72 ve A52 One UI 3.1 ile gelirken bu cihaz 3.0 ile geliyor. Yine bir önceki nesildeki gibi 5.000 mAh pil konulmuş. 15W ile şarj olan bu pil yeterli gibi duruyor. Bu cihazda SUYA DAYANIKLILIK YOK.  Ayrıca stereo hoparlörde yok. Yani çok fazla özelliklerden kısılmış. Hele o çentikten hala vazgeçilememiş olması yok mu..... Tutmayın beni ben hemen genel eleştiriye geçeyim:

Şükür ki şu özellik işi bitti gerisi en sevidiğim kısım olan eleştirme bölümünde:

• A32'nin depolamasını niye kıstınız?
  • Eğer A32 A31'den pahalı olsun satışlarının düşük olacağını görürsünüz
  • A32 üvey evlat muamelesi görüyor hala neden neden,
  • A52 ve A72 ekranları çerçeve oranları berbat. A51 bile daha hoş duruyordu,
  • Her şey işlemci iletkenliği ile bitmiyor ey Samsung şu işlemcileri az daha güçlü koysaydın da bir önceki nesilden hızlı olsaydı,
  • A52 25W desteklemesine rağmen 15W ile kutudan çıkıyor resmen yeni adaptöre zorlanıyoruz,
  • Kulaklık kutuda yok ama girişi var yine kullanıcı alacak,
  • Üç cihazı da Infinity-O ekran ile çıkarsaydınız birbirine çok güzel kardeşlik ederlerdi  olmamış,
  • A32 ekranı altında yine A31 kadar bir çerçeve. Resmen telefon sakal bırakmış

Daha söylenecek çok şey var ama neyse gerisini yazarsam banlanırım falan elde tek bu hesap kaldı. Kendinize çok iyi bakın ilerleyen zamanlarda satışa çıktığı zaman alan arkadaşlar deneyimlerini bizle paylaşırlar umarım.

30 Comments
Galaxy A
Yeni galaxy ailesinin yeni üyeleri a72 a52 ve a32 bunlar dün itibari ile galaxy ailesinin yeni üyesi oldular
Anonymous
Not applicable
Galaxy A

Ben ne yazdım kardeşim

Galaxy A
güzel teknolojik forum
Anonymous
Not applicable
Galaxy A

Teşekkürler

Galaxy A
samsung toplamda 3 tane teknolojik telefon üretti ayn teknolojik telefon
Galaxy A
ellerine sağlık çok güzel olmuş hiç sıkılmadınmı ve nasıl yaptın👍
Anonymous
Not applicable
Galaxy A

Boş zamanımda yazdım şimdi de kopyala yapıştır yapıp buraya geçirdim. Tekrardan teşekkür ederim

Galaxy A
rica ederim allaha emanet ol eline sağlık çok güzel bilgilendirme olmuş
Anonymous
Not applicable
Galaxy A

Sende...