cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Yardım

(Topic created on: 4 weeks ago)
87 Views
tolga06-A13
Beginner Level 2
Options
Galaxy A
Son 3-4 gündür instagramda reels kısımda videoları kasarak izliyorum 4 gün öncesine kadar herşey normaldi cihazım A13 cihaz bakımımı yaptım yinede sorun devam ediyor çözümü nedir telefondan kaynaklımı instagram kaynaklımı anlayamadım
3 Comments
Tolgaa94
Expert Level 5
Galaxy A
ikiside olabilir
0 Likes
Bordo
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba tolga06-A13,

Konu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 •  Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

•  Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

•  Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

•  Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

•  Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Destek > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler.
MOD

0 Likes
gizliyim
Active Level 3
Galaxy A
Ayarlar uygulamalar Instagram depolama veriyi sil işlemini yap düzelmezse Google Play Store'dan kontrol et uygulamayı güncelleme geldiyse son sürüme güncelle.
Bu söylediğim çözümler işe yaramazsa Ayarlar genel yönetim sıfırla Ağ ayarlarını sıfırla işlemini yapın
0 Likes