cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Telefonun Aniden Kapanması ve Şarjın Bitmesi

(Topic created on: 02-14-2021 05:29 PM)
474 Views
illumia
Active Level 1
Options
Galaxy A

Sahip olduğum A71 telefonunu 21 Nisan 2020 tarihinde aldım ve o günden beri şarj kullanımı konusunda çok hassasım. Fakat son birkaç aydır (güncellemeden sonra olduğunu düşünüyorum) sık sık meydana gelmese de kamera kullanırken telefonun kapanmalarına denk geldim ve ne hikmetse hep dışarıda başıma geliyor. Telefonumun şarjının olduğuna eminken (özellikle bakıyorum) kamera kullandığımda birkaç dakika sonra bir anda telefonun kapandığına şahit oluyorum. Geri açıldığında ise şarjın %3 veya daha az seviyede olduğunu görüyorum. Bu sorunun sebebi nedir? Çözüm için ne yapılması gerekir?

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
User0000006
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba illumia,

Ben Turuncu, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm.

 

Bu durum için cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

h target=_blankttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
10 Comments
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
dogru
serdarr
Active Level 9
Galaxy A
telefonun u şarj ederken yüzde kaçlarda takıyodun. mesale 15 ila 20 demi yoksa tamamen bitincemi sarj ediyodun
illumia
Active Level 1
Galaxy A
Duruma göre değişiyor bazen tamamen bittiğinde bazense daha şarjı varken takabiliyorum
ismailS20fe
Active Level 2
Galaxy A
S9 kullanıyorum aynısı bendede oldu. Ben telefonu %0 olana kadar kullandım ve sonra geri şarj ettim ve düzeldi. bu yöntemi bi dene bence umarım düzelir
illumia
Active Level 1
Galaxy A
daha dün akşam şarjım tamamen bittikten sonra taktım ve tamamen dolduktan sonra telefonu açtım o sırada kapalıydı ama yine de bugün telefonda bu sorunu yaşadım
illumia
Active Level 1
Galaxy A
ama tekrardan bir deneyeyim
wild_planet
Active Level 7
Galaxy A
batarya kalibrasyon işlemi gerekli
0 Likes
illumia
Active Level 1
Galaxy A
Bu işlem kesin olarak sonuç verir mi düzeltir mi sorunu?
0 Likes
wild_planet
Active Level 7
Galaxy A
evet çünkü bataryan yeni...
0 Likes