cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Telefonum kasıyor

(Topic created on: 06-15-2024 01:00 AM)
145 Views
Mort_
Active Level 4
Options
Galaxy A
Şarjı bittiği için kapandıktan sonra telefonum (A13) kasmaya başladı. Şarjı biterek kapanmasıyla bir alakası var mıdır yoksa son gelen güncellemeyi yüklemediğimden midir?
6 Comments
ŞeyhmusA137F
Active Level 7
Galaxy A
Kardeş 2 tane A13 var bende bi A135F bi A137F lanet gelsin oneiui 6.0 yaptım ikisinde yapmaz olaydım 2 Side kasiyor şarjla ilgisi yok oneiui 6.0 ile kaynaklı
siberizm
Expert Level 3
Galaxy A
Alakası yoktur hocam. Maalesef son güncelleme cihazınızı performans olarak düşürmüşe benziyor
stony_hearted
Active Level 6
Galaxy A
cihazı şarjı doldur (%15 yeterli) ve açıldıgında şarjdan çıkartıp,cihazı yeniden baslat düzelir vd yeniden şarja tak.
stony_hearted
Active Level 6
Galaxy A
Cevaplarımı çözüm olarak işaretlersen memnun olurum.
0 Likes
Eflatun
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Mort_,

Konu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 •  Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

•  Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

•  Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

•  Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

•  Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Destek > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler.
MOD

 
A70king
Active Level 3
Galaxy A
Android 14 Cihazını Zorluyor Maalesef