cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Telefonu optimize etme

(Topic created on: 04-18-2021 01:50 AM)
619 Views
Akiramaeda
Active Level 4
Options
Galaxy A

Selamlar. Galaxy A serisi kullanıcıların genellikle şarj ve ısınmadan şikayet ettiğini duyuyorum ve bunların önüne bir tık da olsa nasıl geçeceğinizi anlatacağım. 

Önyüklü uygulamaları devredışı bırakma: 
Bir çoğumuz Google ya da Facebook gibi önyüklü uygulamaları kullanmadığımız halde telefonda barındırıyoruz. Ben özellikle Google uygulamasını devredışı bıraktığımda büyük oranda bataryada iyileşme, Facebook uygulamasını devredışı bıraktığımda da performansta artış gördüm. Öncelikle Facebook kullanıyorsak Facebook Lite'ı ya da Samsung Browser üzerinden girmeyi tercih etmelisiniz. Samsung Browser dedim çünkü Google Chrome daha fazla bellek ve CPU tüketiyor bu yüzden batarya performansını da etkiliyor. 

Nice Lock uygulaması modüllerinden Thermal Guardian:

Nice Lock uygulaması ülkemizde bulunmayan Samsung yapımı Good Lock uygulamasıdır. Thermal Guardian ile telefonun ısınmasını biraz da olsa engelleyebiliriz. Google Play Store'dan NiceLock ve NiceLock Downloader isimle iki uygulamayı indiriyoruz ve NiceLock Downloader'a girip Thermal Guardian isimli modülü indirip kuruyoruz. Kurulduğunda modülümüz NiceLock uygulamasının içinde görülecektir.

image

Gördüğünüz "Thermal Threshold" yazısının altındaki turuncu butonu - ye sürüklememiz gerekli. Bu uygulama sayesinde telefonunuz gereğinden fazla ısınıyorsa buna sebep olan uygulamaları vb görebilirsiniz.

Korsan uygulama kullanmayın!

Bir çoğumuz Android'i bu yüzden sevse de bu uygulamalar kırıldığından içeriği de oynanmış oluyor ve telefonunuzu riske atmış oluyorsunuz. Örneğin YouTube Vanced uygulamasını kullandığımda pilim su gibi giderken normal YouTube uygulaması pil konusunda çok daha iyiydi. Asla ama asla güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama kurmayın. 

Navigasyon tuşlarından klasiği kullanın:

Telefonda GPU'yu zorladığından pil kullanımını az da olsa arttıran özelliklerden bir tanesi. Kapatmanızda fayda var. 

image

Güç tasarruf modunu tercih edin:

Bu mod sanıldığı gibi uzun kullanımda telefonunuzu bozmaz, aksine daha az güç harcayacağı için telefonunuzun pil ömrünü korur ve ısınmasını engeller. 

Karanlık modu kullanın:

AMOLED ekran kullandığımız için ekrandaki tam siyah bölgeler pikselleri kapatacağından pilden de tasarruf edersiniz. 

Gece yatarken hızlı şarjı kapayın:

Bu telefonu ne kadar etkiler tam bir şey söyleyemem ancak telefonu aşırı ısındırdığından pil ömrünü de etkileyecektir.

Mümkün olduğunda WiFi'ı tercih edin:

Mobil veri kullanımı ekstra batarya kullandığından uzun dönemde bataryayı eskitir ve telefonu yüksek ölçüde ısındırabilir.

Tabi bu bahsettiklerim kullandığınız uygulamalara, telefonda yaptığınız işlemlere göre farklılık gösterecektir. En azından performansı arttırabilirsiniz :) 

2 Comments
yusufbkr
Active Level 7
Galaxy A
Hızlı şarj olurken sıcaklıkta artış felan olmuyor
Akiramaeda
Active Level 4
Galaxy A
Bende oluyor, başkalarında da oluyor bayağı duydum ancak herkeste olacak diye bir kaide yok:)