cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Telefon Yazılımından Arkadaşları Yanıta Bekliyorum

(Topic created on: 3 weeks ago)
258 Views
by_silent
Active Level 4
Options
Galaxy A
Konu upuzun o yüzden yazdıklarımı dikkatlice okuyun. Birkaç aydır devam eden benim bu custom rom maceram. Kafama takılan bir sürü soru ve aldığım yanıtların yetersiz oluşu, benim bir türlü tatmin olmayan bilgiye aç zihnim. Kaynaklar yetersiz ve bu merak bir türlü gitmiyor.

Elimdeki cihaz Galaxy A51. İki üç ay önce custom rom arayıșına girdim o zamanlar ișten hiç anlamıyordum Cihaza bir şey olacak diye korkuyordum.

Samsung port rom bir cihazdan custom rom denedim ekran görüntü oranı büyük olduğu için ve one ui ana ekranı sürekli çöktüğü için kaldırıp odin ile stok roma döndüm

1. Sorum stok roma dönmeme rağmen custom rom için geliștirilmiș Samsung sistem uygulamalarını niye cihazıma geri getiriyor? Bu uygulamalar Play Storeda uyumsuz olarak gözüküyor. Odin ile temiz kurulum yaptım çoğu kez. Bana bunun nedenini açıklayın. Belli ki cihaz tamamen sıfırlanmıyor.

İkinci bir başka samsung cihazdan port rom denedim cihaz sūrekli kendini aniden kapatıyordu loş bir ekranda powered by android yazısında kalıyordu üç tuşa basılı tutup kapatıp öyle açıyordum telefonu geliștiriciye durumu bildirdim log dosyası gönderdim bu da tam bir fiyaskoydu kaldırdım

Aynı geliştiricinin farklı samsung cihazından port rom denedim sorun çözülür ümidiyle sorunun devam etiiği gibi üstüne play storede samsung cloud Play Store'da Wear OS olarak gözüküyor ve uyumsuz olarak işaretliydi samsung galery samsung one ui home ve birkaç samsung uygulaması daha Play Store'da uyumsuz olarak gözükmeye başladı ve stok roma dönmek işe yaramıyor. Belli ki cihazda silinmeyen veriler var uygulamaları ona göre işaretliyor.

NOT: Uygulamalar düzgün çalışıyor sadece uyumsuz olarak gözüküyor hem stok romda hem custom romda

2. Sorum bu uygulamaların yüklenmesini ve tanımlanmasını belirleyen şey nedir? ODIN bile bunu eski haline getiremiyor.

Üçüncü olarak farklı bir geliştiricinin samsung port romunu denedim cihazım stabil çalıșıyor aniden kapanma gibi sorunları yok ancak hala uyumsuz olarak gözüken fakat düzgün çalışan samsung uygulamalarım var.

Benim kafamı kurcalayan şey stok roma dönmeme rağmen bunun neden çözülmediği. Şu an custom rom kullanıyorum.

Uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorum yakın zamana kadar Samsung OneUI Ana Ekranı da uyumsuz gözüküyordu telefonu birkaç kez sıfırladım o uygulamanın uyumsuz uyarısı gitmiş. Ancak hala diğer uygulamalar için durum değişmedi.

Birkaç AOSP tabanlı rom da denedim hiç de güzel değil OneUI ana ekranı gibisi yok alışmışız bir kere ve çoğu samsung özelliği AOSP romlarda çalışmıyor bahsetmeye gerek duymadım.

Benim bu merakımı giderebilecek bir bilgili insan var mı? Bir uygulama uyumsuz gözüküp düzgün çalışıyorsa bunu kontrol eden nedir odin bile düzeltemiyor internet üzerinde de yeterli kaynak yok sormadığım insan kalmadı.

Yanıtlarınız için șimdiden teşekkürler. Teknik bilgi verebilirsiniz hiç sorun olmaz. Şu ana kadar her sorunumu deneme yanılma ile çözüp mantığını kavramaya çalıştım. Hala da öyle yapıyorum. İşe yarar derecede bilgi veren neyin ne olduğunu neden bu şekilde yapıldığını doğru düzgün anlatan birine daha rastlamadım biraz taklit ederek biraz risk alarak yaşadığım sorunları çözdüm. Sadece bu içimdeki merak bitiriyor beni. Tatmin edici bir cevaba ihtiyacım var.
image

image

image

6 Comments
srdr77
Active Level 9
Galaxy A
Konuyu okumadım çok uzun, kısaca yazılım merakın varsa ucuz telefonla yap merakını gider. Ben 2 tane telefon işlemcisi yaktım. Deneme boşver
0 Likes
YunusG
Active Level 6
Galaxy A
Custom rom için geliştirilmiş sistem uygulamalarından kastınız nedir? Yani eğer ki resimlerdeki gibi yüklü gelen ancak "Uyumsuz" olarak işaretlenen uygulamalar ise, cihazlar bir yere kadar uygulama desteği alıyor. Yani Galeri, AoD gibi uygulamalar artık A51 için uyumlu değil. Veya artık en düşük Android 14 olan cihazlar destekleniyor. A51 ise Android 13'te kaldığı için daha fazla güncellenmeyecek.

Samsunf Cloud'un Wear OS olarak gözükmesinin nedeni Cloud uygulamasının paket adının Wear OS için olan Cloud uygulaması ile aynı olmasıdır. Paket adını şöyle açıklayayım;

Örneğin Chrome için com.android.chrome, Play Store için com.android.vending olmasıdır. Burada com yerine bin, org, net gibi herhangi bir şey gelebilir. İlla ki com olacak diye bir şey yok ancak çoğu bu şekilde gelir. Buradaki android de değişebilir, mesela Firefox'un paket adı "org.mozilla.firefox"tur. Burada paket adını geliştirici nasıl isterse öyle yapabilir. Sadece eğer Play Store'da yayınlayacaksa diğer uygulamalar ile aynı olmaması yeterlidir.

Kısaca paket adı bu şekilde çalışır. Paket adının aynı olma sebebi, büyük ihtimalle Cloud uygulamasını Wear OS'ten portlamış olmasıdır. Ancak nedenini sadece geliştirici bilebilir çünkü paket adını değiştirmiş de olabilir. Ancak değiştirmesinin geçerli bir nedeni olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle benim görüşüm Wear OS'ten portlanmış olması.

2. sorunuz bu uygulamaların yüklenmesini rom belirler. Rom ile hangi uygulamalar gelirse onlar da yüklü olarak gelir. Ancak cihaz sıfırlanmaz ise (Stok rom flaşlarken HOME_CSC ve CSC olarak iki dosya vardır. CSC'yi seçerseniz cihazınız sıfırlanır, veyahut açılmadan önce kurtarma modundan da sıfırlayabilirsiniz) bu uygulamalar yüklü olarak gelebilir. ODIN sadece cihaza dosyayı gönderir, yani cihazı sıfırlayamaz. Cihaz, CSC dosyasının içindeki komutu uygulayarak kendisini sıfırlar. Yani ODIN ile alakalı değildir.

Üçüncü olarak denediğiniz port rom da büyük ihtimalle birinci sorunuzun cevabı ile aynıdır. Orada "Uyumsuz" yazması, bu uygulamanın tamamen uyumsuz olduğu anlamına gelmez. Ve orada "Uyumsuz" olarak yazsa da sonraki güncellemeler için uyumsuz olduğu anlamına gelir. Geliştirici tarafından resmi olarak desteklemiyor olarak işaretlenmiştir. Bu şekilde işaretlemenin nedeni, bu cihaza olan yazılım desteğinin kesilmesidir. İşletim sistemi güncellemesi (Android 12'den 13'e geçiş gibi) almayacak olsa da güvenlik güncellemesi alacak olmasının nedeni ile aynıdır. Apple gibi birkaç cihaz yerine onlarca cihaza yazılım geliştirmek zahmetli bir iş olduğu için, bu uygulamanın yeni sürümünü bu cihazda denemiyor. Veyahut minimum Android sürümü 14 olması gerektiği için ve cihazınız 14 olmadığı için desteklenmiyordur.

Sıfırladıktan sonra uyumsuz uyarısının gitmesinin sebebi de, güncellemelerin kaldırılmış olmasıdır. Son sürüme güncelledikten sonra tekrar gelecektir büyük ihtimalle. Cihaz sıfırlandığında, uygulamaları rom dosyasından tekrar yükler. Yani rom dosyasındaki sürüm son sürüm değil ise, son sürümü sonradan kurmanız gerekir. Uyumsuz yazısı da şu anda cihazınız ile uyumlu daha yeni bir sürüm olduğu içindir.

Uyumsuz yazması dediğim gibi sonraki sürümlerin uyumsuz olması anlamına gelir. Veyahut o cihazda denenmediği için de uyumsuz yazabilir.
by_silent
Active Level 4
Galaxy A
Teşekkür ederim. Cihazın çalışmasında herhangi bir problem yok zaten. Bu ilk defa başıma geldi ve nedenini merak etmiştim. Çünkü ODIN ile ap bl cp csc dosyalarını flaşlıyordum demekki hangi uygulamaların geleceğini stok rom değiştiremiyor Android 14'teki sistem uygulamalarını geri yüklüyor. Uyumsuz olan uygulamalar da hala yükleniyor ve varsayılan ana cihazın uygulamaları da uyumsuz olarak gözükmeye devam ediyordu. Benim kafamı karıştıran da stok romda neden uyumsuz gözüktüğüydü zaten. Güvenlik güncellemesi konusunda da stok romda Ağustos 2023'tü geri döndüğümde bunu güncel olarak kabul etmiyor custom romdaki güvenlik güncellemesi tarihi yüksek olanı güncel olarak işaretliyordu. Belki bu uyumsuz yazısını adb shell ile uygulamaları root yetkisiyle kaldırıp yeni sürümü kurarak çözebilirim. ODIN'in neden böyle yaptığını açıkladığınız için teşekkürler. Daha düne kadar da ONEUi ana ekranı uyumsuz gözüküyordu kurduğum bu custom rom o yazıyı kaldırmış. Değişik bir konu normalde böyle ufak şeylere takılmak doğru sayılmaz ama arayıp da cevabını bulamadın mı insanın içi rahat etmiyor. Ben bu rom işlerine girdikten sonra yapay zeka mevzusu patladı şu an ana cihazımda one ui 6.1 yüklü ve memnunum. Rom derleme konusunda bilgiye sahip olsam biraz da bilgisayarım iyi olsa kendi romumu kendim derlerim de gerçekten çetrefilli işler. Yanıtın için teşekkürler kafamdaki soruları azalattın. Kendine çok iyi bak kardeşim
0 Likes
by_silent
Active Level 4
Galaxy A
Ek birkaç bir şey daha yazayım AOSP tabanlı romları da denedim onlarda böyle bir problem yok. Şu an a51de android 14 one ui 6.1 yüklü. Bu hala devam ediyor. Bazı ayarları romu derleyen insanlar değiştiriyor ve bunu cihazı orijinal yazılıma döndürmek çözmüyor. Bu yaşadığımı romu derleyen kișiye bildirsem de ilgilenmedi bile. Diğer android 14 custom romlar ve stock rom da bu değişen ayarlardan nasibini alıyor. Çok ilginç. Samsungun neden böyle bir yolu tercih ediyor acaba. Normal şartlarda cihazı ODIN ile sıfırladığımızda eski haline dönmesi gerekir. Knox düzelmese bile içindeki yazılım ilk aldığındaki gün gibi olmalı. Bu konuda Samsungun diğer üreticilere ayak uydurması gerekli.
0 Likes
YunusG
Active Level 6
Galaxy A
Normal şartlarda verileri siliyor diye biliyordum ancak sizde neden böyle bir sorun yaşanıyor anlamadım. Büyük ihtimalle manuel olarak sıfırladıktan sonra çözülür ancak Odin ile stok rom kurunca da sıfırılaması lazım. Eğer HOME_CSC'yi seçiyorsanız belki bu yaşanabilir ancak başka roma geçtiğinizde boot.img gibi dosyalar değiştiğinden, sıfırlama istemesi gerekiyor. Tahminimce düzgün bir şekilde sıfırlama yapamıyor.

Yazılımın ilk günki gibi olmamasının sebebi, yazılımın değiştirilerek modifiye edilmiş bir sistemin cihaza modifiye edilmemiş stok rom, yani cihazın ilk günki yazılımı gibi sunulabilmesidir. Yani bir romu düzenleyerek bunu stok rom olarak algılaması sağlanabilir. Eskiden bazı hatalar yüzünden Knox dahi ilk haline döndürülebiliyordu. Cihazın yazılımı hiç değiştirilmemiş gibi oluyordu. Ben de yanlışlıkla keşfetmiştim.

Android 14'teki sistem uygulamaları da sıfırlayamamadan yaşanıyor sanırım. Uyumsuz uygulamaları tahminimce rom dosyalarından kuruyor. Uygulamaların belli bir versiyondan sonrası da sizin sürümünüzü desteklemediği için uyumsuz görünüyor. Örneğin Tab A7'mde Netflix yüklüydü ve kullanılabiliyordu. Daha sonra tekrar denemek için etkinleştirdim (Devre dışı bırakmıştım) ancak güncelleme istiyordu ve uyumsuz olarak görünüyordu. Sonuç olarak Netflix artık kullanılamıyordu. Hiç silmeyi denemedim, belki şu anda stok rom kullansam denerdim ancak custom roma geçtim. Cihazımın işlemcisi ve rami düşük olduğu için çok zorluyordu. Ayrıca bazı stabilizasyon sorunları vardı.
0 Likes
by_silent
Active Level 4
Galaxy A
Home_csc hiçbir zaman kullanmadım. Ortada belirsizlik var ve kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Custom rom geliştiricileri de dahil. Benimle aynı durumda olan çok kişi var ve sadece konuyu ben araştırmaya çalışıyor ve tahmin yürütüyorum. Bu durumun bir zararı yok ama sadece bir meraktan ibaret. Neden böyle bir şey yaşanıyor olabilir? Merak etmeden duramıyorum. ODIN ile stok romun bütün dosyalarını flaşlıyorsun ama cihaz eski haline gelmiyor. Bir custom rom deniyorsun uygulamalarını uyumsuz olarak işaretletiyor bir başka custom rom deniyorsun bir tane uygulamanın uyumsuz uyarısını siliyor ODIN bile düzgün bir şey yapamazken.

Cihaz ne kadar odin ile sıfırlansın içinde hala silinemeyen bazı parametre bilgileri var. Bunları hiçbir şekilde düzeltecek veyahut değiştirecek bilgi birikimine sahip değilim. Yeterli kaynak da yok zaten. Boş vaktimde araștırırım değişik bir konu gerçekten. Umarım kendimi tatmin edecek bir sonuca ulaşırım.

Vakit ayırdığın için teșekkürler. Birkaç ay önce tedirginlikle başladığım bu custom rom konusunda șimdilerde çok şey öğrendim ve tecrübe ettim. Pek yaygın bir şey değil ve insanlar sahip oldukları bilgileri paylașmak istemiyorlar. Şunu söylemeliyim ki custom romdan rahatı yokmuș. Daha önce neden kullanmadığıma şaşırıyorum. Orijinal romda oyun oynarken alev alev yanan telefon custom romda neredeyse hiç ısınmıyor, șarjı çok az gidiyor. Tabii olarak cihazın ısınmasını belirleyen custom romdur hiçbir şey yapmama rağmen çok sıcak çalışan custom romlarda denedim. İçime en sinen romu bulmak için çok custom rom denedim. Yorucu ve uzun bir süreç. İlgisi olanların ve yeni şeyler denemeye açık insanların başlaması gereken bir konu onun dışında son kullanıcı için uygun bir şey değil.

İleride rom derlemek bize de nasip olur inşallah. Bilgisayardan anlarım da telefon işi biraz daha karışık. Kendine dikkat et kardeşim.
0 Likes