cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Samsung A50 Pişmanlık başlangıcı

(Topic created on: 05-22-2021 02:24 PM)
449 Views
Ayhann
Active Level 3
Options
Galaxy A
İyi günler...
 
Kasım 2019 yılında aldığıö A 50 telefonum her geçen gün beni pişman etmeye başladı. Android 11 sürümünden sonra bir türlü düzen olmadı. 5-6 dakika %1 şarj yiyor, sürekli uygulamalarda sorun algılıyor, ram kullanımı berbat, son güncellemeler ile kamera berbat ötesi, telefonun kendi uygulamaları ve google uygulamaları şarjı resmen içiyor. ( klavye içerek merkezi, One UI ekran, google play hizmetler vs) Hata raporu gönderiyoruz ama ilgi 0. Tamam orta segment bi telefondan müthiş performanslar beklemiyorum ama en azından stabil kalsın. İlk Android 9 sürümünde herşey çok iyiydi. Artık şu kesindir ki yeni modeller çıkınca 2. senesinde olan telefonlar yavaş yavaş çöp haline dönüşüyor. Ailemde herkes Samsung kullanıyor. Benim 4. Samsung telefonum ama bu gidişle bu son olacak.
 
 
image

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Yeşilırmak
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Ayhann,

 

Cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen, cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz.

 

Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
12 Comments
Themiskira
Active Level 4
Galaxy A
Merhaba Ayhann,

Yaşadığınız sorun için üzgünüm. Cihaz bakımı yapmanız yaşadığınız bu durumu kısmen düzeltecek nitelikte olabilir.

Ayarlar/Cihaz bakımı/Bellek/Temizle
Akabinde şu ayarları sağlayarak sorununuzu düzeltebilir
Ayarlar/Cihaz bakımı/Diğer (sağ üstteki ibare) /Gelişmiş/Bütün seçenekleri aktif etmek

Sorununuzu çözebilir. Aktif etmeden önce seçeneklere göz atabilirsiniz.

Aynı şekilde Cihaz bakımı üzerinden birden fazla işlemi de sağlayabilirsiniz. Kötü amaclı yazılım taraması vb.

Düzenli olarak yeniden başlatma veya bir süre kapatma (örneğin, 2 haftada bir kez veya ayda 2 kez) batarya sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.
ahmetsensoy
Active Level 3
Galaxy A
Aynen kardeşim bende öyleyim ilk aldığım da 9 sürümünde iPhone bunun yanında da telefon mu derdim ama her şey o güncellemeyi alana kadarmış
Ayhann
Active Level 3
Galaxy A
Bende ilk aldığım dönemler çok beğenerek kullanıyordum. Orta segment bir telefon için çok iyiydi. Ta ki Android 10 ve 11 sürümlerinden sonra hergün adım adım kötüleşti
ahmetsensoy
Active Level 3
Galaxy A
Aynen bende öyleyim
0 Likes
Ayhann
Active Level 3
Galaxy A
Artık bende öyle düşünüyorum
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Merhaba kardeşim

Pilin ölme seviyesine gelmiş istersen samsung members üzeriden intreaktiflerde pil testi var oradan kontrol sağlayınız ve durumu normal yada kötü çıkarsa

En yakın samsung yetkili servise vermenizi tavsiye ederim bir kontrol sağlansın cihaza uzman ekip tarafından kardeşim
Ayhann
Active Level 3
Galaxy A
Dün akşam baktığımda iyi yazıyordu. Bugün normale döndü pil sağlığı. O yüzden Members üzerinden konu açmaya karar verdim kardeşim. Zaten sende bilgi vermesen Samsung Türkiye hakkında hiçbir bilgi sağlayamayacağız. Pil sağlığım iyi yazdığı dönemde 5-6 dakika %1 şarj tüketiyordu. Normal yazısına dönünce, yani bugün 2-3 dakikada %1 tüketiyor. 2019 yılından beri sadece 3-4 aylık bir süreçte çok yoğun kullandım telefonu ( Oyun oynuyordum ve günde 2 defa şarj ediyordum. ) Diğer zamanlarda telefonu çok dikkatli kullandım. Yine de bu telefonun ömrünün bu kadar olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Bende de öyle oldu bir anda normale döndü ve yetkili servise verdiğimde hemen 1 saat içinde pil değişimi yapıldı istersen sende yetkili servise verebilirsiniz

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/
Ayhann
Active Level 3
Galaxy A
Çok teşekkür ederim kardeşim :) Fethiye'de yaşıyorum ve Pazartesi günü servise göndereceğim kargoyla. Fakat A50'nin sorunları sadece pil ile bitse keşke :)