cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

SANAL RAM YADA RAM PLUS GERÇEKTEN ETKİLİ Mİ ?

(Topic created on: 11-26-2023 05:35 PM)
308 Views
Tolgaa94
Active Level 6
Options
Galaxy A
Merhaba samsung cihazlarda özellikle ram kapasitesi düşük olan telefonlarda ( 4 GB ve altı ) ram plus yada sanal ram gerçekten de etkili mi biraz bundan söz edicem. 

Sanal ram cihazın ana hafıza alanından swap yaparak yani sizin belirlediğiniz miktarı düşerek ram.olarak kendisine ayırır ve fiziksel rame birazda olsa katkı sağlar. Bu fiziksel ram kadar etkili olmasa da ( okuma ve yazma hızı vramda fiziksel ramden daha düşüktür ) bir miktar cihazda hızlanma sağlar. Ancak bu durum yüksek kapasiteli rame ve iyi bir işlemciye sahip telefonlarda ise tersi bir durum ortaya çıkarabilir. Çünkü yüksek fiziksel rame ve daha güçlü bir işlemciye sahip cihazlarda swap işlemi cihaz için iyi olmayabilir. Ayrıca şunlarıda unutmamak gerekir ;

1. Eğer cihazınızın fiziksel hafızası yani depolama birimi çok doluysa bu özelliği açmak yine iyi olmaz. Bunun nedeni ise depolama alanı zaten dolu olan cihaz kasma yaptığı için buda cihazı daha çok kastıracaktı ve zorlayacaktır. Sistem darboğaza girer.

2. Cihazda kullandığınız Micro sd kart çok eski ve class 10 standartında değil ise yine sistem kasacaktır.

image


7 Comments
efeakbogaaA34
Active Level 8
Galaxy A
Ben pek bir etkisini göremedim 1 aydır kapalı kapatmıştım
A14SamsungTr
Active Level 3
Galaxy A
Süs O
can_s22
Active Level 7
Galaxy A
20 uygulamayı aç anca ozaman geçişler akıcı olur. harici olarak oyunlarda yüksek ram kullanımı varsa örneğin 8gb ramınız var ve oyun 8 inide kullanıyorsa ki böyle birşey varsa oyunu oynuayamazsınız o zaman sanal ram devreye girer oda max 10fps etkiler
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
İşte onun için çok etkili bir özellik değil açık kalmasında sakınca varmı bence yok
0 Likes
can_s22
Active Level 7
Galaxy A
sakınca yok
0 Likes
Galaxy A
Eger cihazına çok yüklniyorsan ve ram dolup,cihaz yavaslıyorsa gerekli ama normal kullanıyorsan ve ram'ın 6 gb ve üstüyse gerek yok ama yinede açık kalmasının faydası olur.
Alpointernet
Expert Level 1
Galaxy A
Özellikle 8gb veya üstü bir ram'iniz varsa bu özelliklere hiç gerek yok. Ama bence bunu daha düşük ram'lerdede açmak mantıklı değil. Sonuç olarak cihazın depolamasını ram olarak kullanmaya çalışıyor ve bu depolamanın da bir ömrü var farketmesek de, bunu açmak ömrünü kısaltacaktır. Ayrıca depolamadan ram'e dönüştürmek pek de verimli olmayacaktır çünkü depolama bir ram değil.