cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Merhaba

(Topic created on: 09-17-2023 05:31 PM)
Fersi
Active Level 1
Options
Galaxy A

Arkadaşlar samsung a51 telefonum var mikrofonun calismiyor whatsaptan sesli msj atıyorum karşı tarafa ses gitmiyor. Aramalarda ise karşı taraf devamlı sesin gelmiyor diyorken yapmalıyım bilgisi olan var mi acaba ?

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
BurakTunç
Expert Level 5
Galaxy A
Mikrofon erişimi kapalı olabilir.Screenshot_20230917_184012_Settings.jpg

View solution in context

4 Comments
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Selamünaleyküm.
Ayarlar uygulamalar telefon uygulamasını bulun tıklayın depolama kısmına tıklayın veriyi sil yapın.
Ayarlar yazılım güncellemesi indir ve yükle bölümünden cihaz yazılımınızı son sürüm güncel tutun.
Galaxy Store Google Play Store uygulamaları üzerinden cihazınızda yüklü olan uygulamaların güncellemelerini son sürüme kadar güncel bulundurmayı unutmayın.
Sorununuzun devamı halinde Yukarıdaki yöntemleri yaptığınız halde düzelme olmaz ise ayarlar genel yönetim sıfırla ağ ayarlarını sıfırlayın.
Bu saydığım her şeyi yapmanıza rağmen yine düzelmez ise cihaza yeni gelecek Yazılım güncellemesini bekleyin.
Eğer yeni gelen güncelleme de sorununuzu çözmez ise cihazınızı komple sıfırlayın sıfırlamadan önce Eğer önemli veri varsa video fotoğraf gibi yedekleyin cihazınız hafıza kartı destekliyorsa hafıza kartına gönderebilirsiniz bu tür verileri desteklemiyorsa da flash bellek bağlayarak cihazınıza oraya da gönderebilirsiniz.
Ayarlar genel yönetim sıfırla fabrika ayarlarına sıfırla.
0 Likes
Fersi
Active Level 1
Galaxy A
Teşekkürler denicem
0 Likes
Solution
BurakTunç
Expert Level 5
Galaxy A
Mikrofon erişimi kapalı olabilir.Screenshot_20230917_184012_Settings.jpg
Yeşilırmak
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Fersi,

 

Konu ile ilgili olarak, Samsung Members uygulaması içerisinden "Destek > Tanılama > Hoparlör bölümünden kontrol ettiğinizde, donanımsal bir sorun gözükmüyorsa cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.


h target=_blankttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Teşekkürler.
MOD