cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Li-Po Mu Li-ion Mu ? Hangisi Daha İyi ?

(Topic created on: 12-03-2023 08:17 PM)
478 Views
A12nachofan
Active Level 3
Options
Galaxy A

Li-po Batarya Vs Li-ion Batarya

35 Comments
Emir-S22
Expert Level 4
Galaxy A
İon bence şarjsız bırakınca vs sorun olmuyor eskimesi daha yavaş daha güvenli
0 Likes
A12nachofan
Active Level 3
Galaxy A
İlginç Bir Şekilde A12 Nachoda Li-Po Varmış Daha Pahalıymış Bu Batarya Ve Daha Hassas Olarak Geçiyor Ama Li-on Daha İyiymiş Demekki Teşekkürler Li-Po Peki İyi Mi ?
0 Likes
Emir-S22
Expert Level 4
Galaxy A
Lityum polimer eski teknoloji lityum iyona göre kapasite kaybı vs olarak ve patlama yanma riski dahada yüksek polimere göre
A12nachofan
Active Level 3
Galaxy A
Anladım Teşekkürler Yapcak Bişi Yok Bu Batarya İle Yola Devam Edicez Umarım Bir Sıkıntı Çıkarmaz Gerçi 2 Yıl Olucak Bir Problem Çıkartmadı Şuan İçin
0 Likes
ozgur_s21fe
Active Level 7
Galaxy A
Li ion daha iyi uzun ömürlü
A12nachofan
Active Level 3
Galaxy A
Anladım Teşekkürler Maalesef Li-Po Var Telefonumda Ama Daha Pahalı Olmasına Rağmen Bu Giriş Segment Telefonda Olması İlginç Yani
0 Likes
kabdanbeyyy
Active Level 5
Galaxy A
Temelde iki pilin de kullanım özellikleri neredeyse aynı.
Lipo bataryalar daha yeni ve gelişmiş bir tasarıma sahip. Bu bakımdan hem Li-ion bataryalara göre hafifler hem de istenilen şekil bu bataryalara kolayca verilebiliyor.
Lipo bataryalar Li-ion bataryalara göre daha pahalı. Bu bakımdan günümüzde akıllı cihazlarda maliyeti düşürme açısından da fazla kullanılmıyor.
Lipo bataryalar sıcak ortamlarda Li-ion bataryalara göre daha verimlidirler.
Li-po bataryaların güç yoğunluğu daha fazla dolayısıyla daha ufak bir boyut ile daha fazla enerji depolayabilir.
Lipo bataryalarin riskleri Li-ion a göre daha fazladir. Bu bakımdan daha dikkatli ve özenli bir kullanim isterler. Tabi ki hicbir pil de durduk yere patlamaz.
Lipo bataryalarin şarj ve deşarj süreleri Li-ion a göre daha uzundur.

Bütün bu bilgileri kısaca toparlayacak olursak Li-po piller Li-ion lara göre daha yeni nesil pillerdir. Ancak riskleri fazla ve kullanimina daha dikkat edilmelidir bunun yaninda fiyatlari da pahalıdır. Yine de Li-po piller Li-ion lara göre daha iyi ve daha kullanışlıdırlar.
A12nachofan
Active Level 3
Galaxy A
Çok Teşekkürler Detaylı Bilgi İçin Neden Bu Uygun Fiyatlı Telefonda Li-PO Var Anlamadım Ama Riski Olan Bir Batarya Demekki Ama 2 Yıldır Bir Sıkıntı Çıkartmadı
kabdanbeyyy
Active Level 5
Galaxy A
Riskleri hemen hemen ikisinde de aynı bu aslında bataryanın üretim,kullanılan malzemeye göre ve hangi ülkeye ait olduğuna göre değişir. A12 nacho da Li-Po kullanılma sebebi hakkında bir fikrim yok.