cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Kaydirma hareketleri kasıyor

(Topic created on: 08-26-2021 07:27 PM)
250 Views
Kyronex
Active Level 4
Options
Galaxy A

A51 kullanıyorum ve kaydirma haraketlerini kullanıyorum. Aslında çok seviyorum çok pratik geliyor ancak nedense normal tuşlara göre çok kasıyor. Neden böyle oluyor? Çözümü nedir?

7 Comments
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Merhaba kardeşim,

Durumun incelenebilmesi için samsung members üzeriden hata raporu göndermeni tavsiye ederim bir kontrol sağlansın cihaza kardeşim

Hata raporunda kaldığına dair ekran videosu çekerseniz sorunu çözmek için çalışacaklar
verdaisil_
Active Level 6
Galaxy A
Copy paste mi yaptın 1 dakikada ne ara yazdın 😂 😂
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Yok hızlıca yazdım 😂
verdaisil_
Active Level 6
Galaxy A
Klavyede benim gibi profesyonel yazıyosun bakıyorum😂🤣
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Uuvv😂 🤣
verdaisil_
Active Level 6
Galaxy A
Profesyonel yazmayım ow yea😂🤣
Çoruh
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Kyronex,

 

Telefonunuzda yaşanan donma sorunu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

• Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

• Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

• Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

• Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

• Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

 

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Yardım alın > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

 

Teşekkürler.
MOD