cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Karanlık modun pil tasarrufuna etkisi!

(Topic created on: 02-25-2021 01:48 AM)
623 Views
BurhanA21S
Active Level 9
Options
Galaxy A

Arkadaşlar merhaba. Bu konuyla ilgili çok soru görüyorum. Karanlık temanın bataryaya etkisine bir açıklık getirelim. 

1) Karanlık mod SADECE Amoled, Oled, Super Amoled, Dynamic Amoled gibi panellerde pil tasarrufu sağlar. Bunun mantığı da bu ekran tiplerinin siyah renkte pikselleri söndürmesi. Fakat bazı uygulamaların karanlık modları gri veya koyu gri renkte oluyor. Bu durumda, bu ekran tiplerine sahipseniz bile tasarruf olmuyor. Pil tasarrufu için tam siyah duvar kağıdı kullanmalısınız.

2) Karanlık mod PLS, IPS ve TFT ekranlarda ğil tasarrufu sağlamaz. Fakat siyah tema seviyorsanız veya beyaz tema gözünüzü yoruyorsa kullanabilirsiniz tabii. (Kendi testlerime göre PLS ekranlarda %1-2 tasarruf sağlıyor ancak yok denecek kadar az olduğu için tasarruf yapmıyor da diyebiliriz).

3) Bütün ekran tiplerinde batarya tasarrufu için ekranla ilgili ortak durum ekran parlaklığı. Parlaklığı ne kadar kısarsanız o kadar tasarruf sağlar. Adaptif ekran parlaklığı kesin kapalı olmalı ama. Şarjı yediğini çok kez gözlemledim. Elle ayarlamak en iyisi.

1 Solution

Accepted Solutions
Solution
A21sss
Active Level 10
Galaxy A
duvar kagidi boyut uygulma simgeleri vb siyah beyaz çok parlak duvar kağıtları temalar simgeler dahil canlı değilde mat olan mat renk tercih etmek pil tasarrufu katkı sağlıyor ayrıca yer kaplamayan temalar duvar kağıtları tercih edilebilir örneğin 24 kb 60 kb duvar kagidi bakınca ekran kilidi olsun tema olsun 3.4 luk Mb yer kaplayan temalar var benim tercihim 300 Mb simgeler 45 kb 50 kb lik duvar kağıtları hem pilden ve ram dan tasarruf ve tabiki yer kaplamamasi ayri bir tasarruf eger sade duvar kagidi kullanırsanız telefonun da çizik ekranda yanma ve ekran gölgesi gibi sorunları daha çabuk görürüz bakıyorum bazi temalar saçma içince hersey var kedi resmi yada MB büyültmek için yapılan hersey duvar kagidi sade olmali bence bunun + avantajlari çok

View solution in context

1 Comment
Solution
A21sss
Active Level 10
Galaxy A
duvar kagidi boyut uygulma simgeleri vb siyah beyaz çok parlak duvar kağıtları temalar simgeler dahil canlı değilde mat olan mat renk tercih etmek pil tasarrufu katkı sağlıyor ayrıca yer kaplamayan temalar duvar kağıtları tercih edilebilir örneğin 24 kb 60 kb duvar kagidi bakınca ekran kilidi olsun tema olsun 3.4 luk Mb yer kaplayan temalar var benim tercihim 300 Mb simgeler 45 kb 50 kb lik duvar kağıtları hem pilden ve ram dan tasarruf ve tabiki yer kaplamamasi ayri bir tasarruf eger sade duvar kagidi kullanırsanız telefonun da çizik ekranda yanma ve ekran gölgesi gibi sorunları daha çabuk görürüz bakıyorum bazi temalar saçma içince hersey var kedi resmi yada MB büyültmek için yapılan hersey duvar kagidi sade olmali bence bunun + avantajlari çok