iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 
Çözüldü! ÇÖZÜLDÜ

Orijinal konu:

Hoparlör bir anda çalışmamaya başladı

(Konunun oluşturulma tarihi: 03-02-2021 01:11 AM)
plus433
Active Level 1
Seçenekler
Galaxy A

A70 model telefonum ile  konuştuktan sonra şarja taktım ardından cihazımdan bir daha ses gelmedi. Kesinlikle düşme ve su teması olmadı. Ses yükseltme ve kısma tuşlarıda çalışmıyor. Çalışıyor ama seviyesi değişmiyor sadece o panel açılıyor. haricinde, kablolu ve Bluetoothlu kulaklıkla ile ses almayı denedim fakat yine ses gelmedi. Problemin yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Desteğe ihtiyacım var. 

1 Çözüm


Kabul Edilen Çözümler
Çözüm
Yeşil
Moderator
Moderator
Seçenekler
Galaxy A

Merhaba plus433,

 

Ben Yeşil, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm. Konu ile ilgili olarak, Samsung Members uygulaması içerisinden "Yardım Alın > İnteraktif Kontroller > Hoparlör bölümünden kontrol ettiğinizde, donanımsal bir sorun gözükmüyorsa cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

h target=_blankttps://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.


ht target=_blanktps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Teşekkürler.
MOD

Çözümü orijinal iletide görüntüle

0 Övgü Puanı
12 Yorum
GRKN17
Expert Level 2
Seçenekler
Galaxy A
Fabrika ayarlarına dönüp yeniden denediniz mi
plus433
Active Level 1
Seçenekler
Galaxy A
hayır
GRKN17
Expert Level 2
Seçenekler
Galaxy A
Verileri yedek alıp deneyin düzelecektir düzelmez ise donanım ile ilgili bir sorun olabilir incelenmesi için bulunduğun ildeki Samsung yetkili servisine götürün gerekli incelemeyi onlar yapıp daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir kolay gelsin
plus433
Active Level 1
Seçenekler
Galaxy A
verileri neye yedekleyim öneriniz var mı
bariskur
Active Level 3
Seçenekler
Galaxy A
Uzaktan yardım alın. Sıfırlama ile düzelmezse sorunu rapor edip bunu gerçekleştirmek için gerekli görüşmeleri hizlandirabilirsiniz.
GRKN17
Expert Level 2
Seçenekler
Galaxy A
PC varsa oraya smart switch uygulaması indirin telefona da aynı uygulamayı kurun kablo ile bağlantı kurup oraya yedek alabilirsin hafıza kartı varsa sadece telefona kurun bu uygulamayı onunla hafıza kartına alın yedeği
GRKN17
Expert Level 2
Seçenekler
Galaxy A
Arama görüşme sesi ahizeye geliyor mu bunu denediniz mi
plus433
Active Level 1
Seçenekler
Galaxy A
hayır gelmiyor
GRKN17
Expert Level 2
Seçenekler
Galaxy A
Bence hiç uğraşmayın bu burdan çözülecek bir durum değil teknik destek almak için servise götürün