cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy wearable bağlantı kopması

(Topic created on: 05-29-2024 01:28 PM)
97 Views
Erdemtekel28
Active Level 3
Options
Galaxy A
Herkese selamlar A53 5G kullanıyorum Watch 6 ve buds fe bağlantı sorunum oluyor. Durduk yere saatin bağlantısı kesiliyor saati servise verdim bir sorun görülmedi daha önce ara ara oluyorken şimdi daha **bleep** olmaya başladı. Sorunun cihazda olduğunu düşünüyorum ama bu sorunu yaşayan var mı ? 
0 Likes
3 Comments
e-A54
Active Level 3
Galaxy A
watch 6 bende de aynı oldu maalesef saati sıfırladım mecburen başka çözüm bulamadım.. kulaklığım da buds 2 bugün kesilme sorunu yaşadım. telefon cihazları bulamıyor ama sorun hangisinde anlamıyorum.
0 Likes
Erdemtekel28
Active Level 3
Galaxy A
Bence sorun telefon yada wearable uygulamasında servise saatin şarjı çabuk bitiyor diye götürmüştüm sonra saatte bir problem olmadığını söylediler sürekli bağlantı koparken farkettim bu yüzden şarj çabuk bitiyor sanırım
Lacivert
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Erdemtekel28,

Belirtmiş olduğunuz durum için aşağıdaki çözüm adımlarını uygulayarak denemenizi rica ederiz.
 
"Ayarlar > Uygulamalar > Galaxy Wearable" uygulamasını seçelim, "Depolama" bölümünden "Önbelleği temizle" ardından "Veriyi sil" işlemi yapalım. Bu işlem ile uygulama ayarları resetlenmiş olacak. 
 
Ardından "Ayarlar > Telefon Hakkında > Sıfırla > Ağ/Bağlantı Ayarlarını Sıfırla" seçeneği üzerinden ağ ayarlarınızı sıfırlama işlemi yapmanızı rica ederiz.
 
Menüsel adımları tamamladıktan sonra, tekrar cihazları eşleştirerek kontrol ediniz. 

Durum devam ederse cihazı farklı bir telefonda denemenizi öneririz. Eğer başka bir telefonda denedikten sonra, aynı durum yaşanmaz ise, bu durumu yaşadığınız cep telefonunuzdaki kişisel verilerinizi yedekleyip cihazları sıfırlamanızı öneririz. 

Tüm bu işlemlerin ardından durum hala devam ederse, Galaxy Wearable uygulaması üzerinden bize hata raporu göndermenizi rica ederiz. Bunun için, Galaxy Wearable uygulamasına giriş yapın ve sol üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun. "Bize Ulaşın" bölümünden "Hata Raporu" seçeneğini tıklayın ve açılan menüde hatanın ara sıra mı yoksa her zaman mı gerçekleştiğini işaretleyin, ardından "Tamam"ı seçin. Açılan alana hatayı ve detaylarını yazın, sonra "Gönder"e tıklayarak işlemi tamamlayın. Bu işlemin ardından, Samsung Members ekibi cihazınızın yazılımını kontrol edecek ve size uygulama üzerinden geri dönüş yapacaktır. 

Teşekkürler. 
MOD

0 Likes