cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Galaxy Store Kasma sorunu?

(Topic created on: 03-05-2023 05:39 PM)
155 Views
wallendor
Active Level 8
Options
Galaxy A

 
Sol üstte ekran yenileme hızıda görülüyor. Ekran 120hz de akıcı fakat kaydırınca kasarak, titreyerek takılarak kayıyor ve 60 fps olduğu gözüküyor. Neden?
7 Comments
GürkanA21s
Expert Level 2
Galaxy A
Tek derdimiz kasma oldu cihaz sağlam olsunda
0 Likes
wallendor
Active Level 8
Galaxy A
Telefon sağlam mı kanka kullanamıyorum yani takıla takıla kayıyor nasıl kullanayım? A10 bundan daha stabil çalışıyor. Bu sorun bide tek galaxy storede değiil genellikşe bütün uygulamalarda var ama bu kadar değil.
0 Likes
GürkanA21s
Expert Level 2
Galaxy A
O zaman sıfırla eğer devam ederse güncellemeyi bekle kardesim
0 Likes
wallendor
Active Level 8
Galaxy A
4 aydır düzelmedi şimdi mi düzelicek .d kaç lere hata raporu yazdım aldığım cevap cihazı sıfırla. Belki 10 kere sıfırlamışımdır telefonu.
0 Likes
GürkanA21s
Expert Level 2
Galaxy A
O zaman güncellemeyi bekeleyecen
0 Likes
wallendor
Active Level 8
Galaxy A
Video 30 fps çekildiği için tabi kasmalar belli olmuyor ama dikkatli bakılırsa az bişey belli oluyor. İlk baştada zaten 2 kere kaydırmaya çalışmışım fakat kaymamış takılmış yani.
0 Likes
Solution
Gediz
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba wallendor,

 

Cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen, cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz.

 

Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

0 Likes