cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Güç Tasarrufu Modu Hakkında

(Topic created on: 08-04-2022 09:24 PM)
333 Views
Delil
Active Level 4
Options
Galaxy A

A51 kullanıyorum. 

Telefonu güç tasarrufunda kullanmak pil tüketimini azaltır. Bu zaten bildiğimiz bir şey. Bir yerde okuduğum yazıda güç tasarrufu modunu piliniz az doluyken kullanın, piliniz çok dolu ise kullanmayın; piliniz doluyken kullanırsınaz güç tasarrufu modu pilinizi kısıtlar ve cihazınız haddinden fazla yormuş olur deniyordu. Ben sürekli güç tasarrufu modunda kullanıyorum. Bu bilgi doğru mu?

1 Solution

Accepted Solutions
Solution
Galaxy A
Merhaba

Samsung tarafından, konu hakkında yayınlanan herhangi bir resmî bilgiyle karşılaşmadım. Ama önceden açılmış bir gönderi var, inceleyebilirsiniz;

https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-A/S%C3%BCrekli-G%C3%BC%C3%A7-Tasarruf-Modunda-kullanmak-z...

Adını veremeyeceğim bir teknoloji sitesinin paylaştığı yazıdan aldığım alıntı:

"Bu sorunun cevabına dair hem kullanıcı deneyimlerinden hem de detaylı kaynaklardan faydalanmaya çalıştık. İşin uzmanlarına göre güç tasarruf modunda kullanmak batarya için bir zarar teşkil etmiyor. Çünkü bataryaların (lityum iyon bataryalar) bozulması ya da ömrünü tamamlaması için belirli kullanım döngüleri bulunuyor.

Bu döngüyü örneğin 1000 birim olarak düşünürsek batarya her boşaldığında bir döngü gerçekleşiyor diyebiliriz. Güç tasarruf modunda batarya tam olarak boşalmadığı için (genelde boşalmadan şarja takıldığını düşünürsek) döngü gerçekleşmemiş; bataryanın kullanım süresi de uzamış oluyor. Bu da telefon için pozitif bir durum oluşturuyor."

Daha önce de, güç tasarrufunu kapattığınızda ekranınızın daha akıcı olduğunu dile getirmiş, Sayın Manavgat Moderatör'den şu cevabı almışsınız;

"Merhaba Delil,

Güç tasarrufu modunda cihazın özelliklerinde kısıtlamalar söz konusu olduğu için performansı etkileniyor. Bu nedenle güç modundan çıkınca akıcı gelmesi normal ve tabi ki çeşitli kısıtlamalar yaptığı için pil kullanımı daha az olur.

Teşekkürler.
MOD"

Yazılı bilgilerden sonra, kendi düşünceme geçeyim.

Sürekli Güç tasarrufu modunu kullanmanızda herhangi bir zarar olacağını düşünmüyorum. Ama arada bir ihtiyacınız olmadığında pasifleştirmenizin faydası olacaktır bence.

Veyahut Uygulamalar>Ayarlar>Pil ve cihaz bakımı>Pil>Güç tasarrufu>"CPU hızını %70'e sınırlar" seçeneğini; telefonunuzu daha hızlı kullanmak için pasifleştirebilirsiniz.

Yazıda da dendiği gibi, bir problem olmaz. Ama en detaylı cevabı,

Samsung Members>Destek>Geri bildirim gönder başlığı>Soru sorun>"Güç/Batarya/Şarj" seçeneğinden sorunuzu detaylı anlatarak, "Gönder" butonuna basınız. Böylece sorunuzu Yetkili kişilere gönderebilirsiniz.

Kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler, iyi akşamlar dilerim

View solution in context

4 Comments
Solution
Galaxy A
Merhaba

Samsung tarafından, konu hakkında yayınlanan herhangi bir resmî bilgiyle karşılaşmadım. Ama önceden açılmış bir gönderi var, inceleyebilirsiniz;

https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-A/S%C3%BCrekli-G%C3%BC%C3%A7-Tasarruf-Modunda-kullanmak-z...

Adını veremeyeceğim bir teknoloji sitesinin paylaştığı yazıdan aldığım alıntı:

"Bu sorunun cevabına dair hem kullanıcı deneyimlerinden hem de detaylı kaynaklardan faydalanmaya çalıştık. İşin uzmanlarına göre güç tasarruf modunda kullanmak batarya için bir zarar teşkil etmiyor. Çünkü bataryaların (lityum iyon bataryalar) bozulması ya da ömrünü tamamlaması için belirli kullanım döngüleri bulunuyor.

Bu döngüyü örneğin 1000 birim olarak düşünürsek batarya her boşaldığında bir döngü gerçekleşiyor diyebiliriz. Güç tasarruf modunda batarya tam olarak boşalmadığı için (genelde boşalmadan şarja takıldığını düşünürsek) döngü gerçekleşmemiş; bataryanın kullanım süresi de uzamış oluyor. Bu da telefon için pozitif bir durum oluşturuyor."

Daha önce de, güç tasarrufunu kapattığınızda ekranınızın daha akıcı olduğunu dile getirmiş, Sayın Manavgat Moderatör'den şu cevabı almışsınız;

"Merhaba Delil,

Güç tasarrufu modunda cihazın özelliklerinde kısıtlamalar söz konusu olduğu için performansı etkileniyor. Bu nedenle güç modundan çıkınca akıcı gelmesi normal ve tabi ki çeşitli kısıtlamalar yaptığı için pil kullanımı daha az olur.

Teşekkürler.
MOD"

Yazılı bilgilerden sonra, kendi düşünceme geçeyim.

Sürekli Güç tasarrufu modunu kullanmanızda herhangi bir zarar olacağını düşünmüyorum. Ama arada bir ihtiyacınız olmadığında pasifleştirmenizin faydası olacaktır bence.

Veyahut Uygulamalar>Ayarlar>Pil ve cihaz bakımı>Pil>Güç tasarrufu>"CPU hızını %70'e sınırlar" seçeneğini; telefonunuzu daha hızlı kullanmak için pasifleştirebilirsiniz.

Yazıda da dendiği gibi, bir problem olmaz. Ama en detaylı cevabı,

Samsung Members>Destek>Geri bildirim gönder başlığı>Soru sorun>"Güç/Batarya/Şarj" seçeneğinden sorunuzu detaylı anlatarak, "Gönder" butonuna basınız. Böylece sorunuzu Yetkili kişilere gönderebilirsiniz.

Kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler, iyi akşamlar dilerim
Tolga67
Expert Level 5
Galaxy A
Bu yorumu yazan arkadaşı biryerden hatırlıyorum ama nerden 😅 😅 😊
İki senelik cihazım artık güç tasarruf modunu bir kere bile açmadım

Hem düzelteyim o yorumu yaparken dedim ki telefonu full pil doluyken güç tasarrufu açmanın bir mantığının olmadigini pil tasarrufu cihazın belli seviye pil ömrü kaldığında açılmasının doğru olduğunu aksi taktirde full dolu pille cihazini gereksiz yere kısıtlama yapıldığından bahsettim Screenshot_20220804-214717_Device care.jpg
narcosis
Expert Level 5
Galaxy A
daha hiç kullandığımı hatirlamiyorum.. :))
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Güç tasarrufu bugün kapattım şarj ne kadar gidecek diye merak ettim artık güç tasarrufu kullanmıyorum