cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Bi Başkası Telefonuma Kendi Parmak İziyle Erişim Sağladı.

(Topic created on: 05-02-2022 04:11 PM)
540 Views
Xarva
Active Level 2
Options
Galaxy A

Arkadaşım iznim olmadan şahsıma ait Samsung A52 model telefonumu kendi parmak izini okutarak erişim sağladı ve telefonumda ki özel içeriklere ulaştı. Böyle bi rezillik olamaz bunun sorumluları hesap vermeli..

Resolved!
Xarva
Active Level 2
Galaxy A
Yok kanka öyle bi şey yapacak fırsatı olmadı hiç ilk defa telefonumu istedi yani
0 Likes
BAY-PANDA
Active Level 8
Galaxy A
Optik parmak izi okuyucu yapısı gereği çok güvenli değil, parmak izinde güvenlik istiyorsanız ultrasonik parmak izi okuyucu olan modellere bakmanız gerek
0 Likes
BAY-PANDA
Active Level 8
Galaxy A
Optik parmak izi okuyucu: Cep telefonunun kilidini açmak için parmak izinin fotoğrafını çekerek ışığı parmağa yansıtır ve kaydedilen parmak izinin desenleriyle karşılaştırır.

Ultrasonik parmak izi okuyucu: Sensörü, ekranda duran parmak izinden seken sonar gibi ultrason dalgaları yayar, yüzeyin tüm geometrisini tanımlar ve eşleşen bir model bulurken cep telefonunun kilidini açar.

OPTIK PARMAK IZI OKUYUCU
●Kolay kullanımı için günümüzde mobil üreticiler tarafından en çok kullanılanıdır.
●Desenlerini tanıyan parmak izindeki ışığı yansıtır ve bunun 2D bir görüntüsünü oluşturur.
●Hataları olmaması için temiz yüzeylerde çalışmalısınız.
●Hafif bir tarayıcı olarak işlev görerek tanımlama süreci daha yavaştır.
●!Yanlış okuma yüzdesi yüksek, bu nedenle bazı kullanıcılar bunu kullanmamayı tercih ediyor.
●Kırık ekranla çalışabilirler.
●!Bir HD parmak izi fotoğrafı kullanarak cihazların kilidini açarken bu teknolojide güvenlik açıkları bulundu.

ULTRASONIK PARMAK IZI OKUYUCU
●Daha yeni bir teknolojidir.
●Parmak izinin 3 boyutlu haritasını çıkararak ışığı ultrasonik dalgalarla değiştirir.
●!optik okuyucudan daha ileri bir teknolojidir ve optikten daha doğrubağımsız olarak çalışır. ●Tanıma daha hızlıdır.
●Cihazın ekranını sağlam tutmanız gerekir, eğer bir çatlak varsa sensör düzgün çalışmayacaktır.

Her iki parmak izi okuyucusunun da kendine has özellikleri, olumlu ve olumsuz yönleri vardır, ancak ultrasonik parmak izi okuyucu, seçim yaparken daha iyi bir seçenektir. Her şey zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza ve ayrıca hangi cep telefonunu beğendiğinize bağlı olacaktır, çünkü optik olanlar daha ucuzdur ve birçok üretici bu nedenle onları seçer.

Benim telefonum Samsung S21 ve ultrasonik parmak izi okuyucu var gerçekten göz açıp kapayıncaya kadar hızlı okuyor.Ama maalesef çoğu telefon optik okuyucu kullanıyor.Son olarak yüz okumada güvenlik konusunda o kadar başarılı değil çünkü kameradan yazılımla algılıyor. (Hatta daha güvensiz) .tek yapabileceğiniz önlem şifre koymak ama emin olun telefonu açmak istedikten(içindeki bilgileri almak) sonra biraz yazılım /program bilgisi ve telefonu bağlayabileceğiniz bir bilgisayar lazım.
Xarva
Active Level 2
Galaxy A
Peki bu hata onların yanına mı kalacak ben şimdi nereden emin olayım başka birisi gelipte benim telefonuma kendi parmak iziyle ya da yüz tanıma koysam yüzüyle o zaman bi iki özelliği kaldırsınlar bu kadar rezil bi sistemleri var ise sadece şifre koyalım
0 Likes
BAY-PANDA
Active Level 8
Galaxy A
Bu sorunun cevabını ben veremem ama samsung bunun yüzde yüz güvenilir olmadığını söylemiş zaten
Haberden alıntı
Samsung'un iddiası, ultrasonik parmak izi tarayıcının, optik parmak izi tarayıcıdan daha güvenli olduğu yönündeydi. Nedeni ise optik parmak izi tarayıcının parmak izini 2D, ultrasonik parmak izi okuyucunun ise 3D olarak taramasıydı. Yani ultrasonik parmak izi tarayıcıyı kandırmak, optik parmak izi okuyucuyu kandırmaktan çok ama çok daha zor.
Hala çoğu modelde optik okuyucu kullanılmasının sebebi ise üretim maliyeti.optik çok daha ucuz .
0 Likes
Xarva
Active Level 2
Galaxy A
Şöyle de bi şey var ki bu telefonlar bize satılırken bu özelliklerden bahsedilmedi yani ben ilk defa sizden duyuyorum şu an 2D 3D okuyucuyu falan bunların beni ilgilendirmemesi lazım sonuçta ben bu şifreyi başkası benzen izinsiz telefonuma erişmesin diye koyuyorum o zaman üretmesinler yani ya da ben şifre koymuyayım eline geçiren kullansın telefonumu
0 Likes
BAY-PANDA
Active Level 8
Galaxy A
Arkadaşınızda öyle denk gelmiş ve her kişide bu olmaz zaten.Dediklerinizde haklısınız fakat markalar bize her şeyi söylemiyorlar, bunun için yüklü paralar ödemeden önce en azından biraz raştırma yapmakta fayda var.(ben araştırmayı çok seven biriyim ,bundan dolayı benim hoşuma gidebilir ama çoğu kullanıcı teknik bilgilerle boğulmak istemiyor haklı olarak .)
BAY-PANDA
Active Level 8
Galaxy A
Sorunuzun çözümüne yada nedenine çözüm bulabildiysem, çözüm olarak işaretlerseniz ,bu konudan muzdarip diğer kullanıcılar yorumumdan daha hızlı yararlanabilirler .iyi günler dilerim.
serdarr
Active Level 9
Galaxy A
Bu durumda tazminat davasi açabilirsin
Xarva
Active Level 2
Galaxy A
Hangi mercilere başvurmam gerekiyor
0 Likes