cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Batarya süresi ve A73 5G

(Topic created on: 10-27-2022 01:29 AM)
Anonymous
Not applicable
Options
Galaxy A

Arkadaşlar herkese selamlar. A73 5G modelini yaklaşık 2 aydır düzenli olarak kullanıyorum. Telefonum derli toplu ve gereksiz uygulamalardan arınmış bi şekilde en temiz haliyle kullanıyorum. Hem kuryelik hem de Ford Otosan gibi bir mecrada da iş düzenim var. 

Bu telefona S20+'dan geçtim. Şimdi "S20 bu telefondan çok daha kaliteli bir cihaz, neden geçtin ?" diye soranlar olabilir. Daha önceden de paylaştığım ve açtığım konularda ekran süresi ve gün içi kullanımda güç tüketimi ve verimlilik açısından S20 serisi gerçekten başarısız olmuştu. 

A73 5G bu verimlilik konusunda çok daha güçlü ve dik konumda kalan, uzun süreler ekran süresi veren ve bekleme modunda stabilitesini koruyabilen bir cihaz. Eğer benim gibi kuryelik yapmıyorsanız, kısaca GPS ve konum servislerine ihtiyacınız yoksa 120Hz ile günü rahatça çıkarabilirsiniz. 

Ben telefonu güç tasarrufu modunda ve oyun oynamadan kullandım. Ekran parlaklığım %44. Adaptif ekran parlaklığı kapalı, mobil veri, Wi-Fi ve Bluetooth hizmetleri hep açık şekilde günü tamamladım. Sabah saat 08:30'da şarjdan çektim. 

Telefonda oyun konusuna gelecek olursak üst düzey amiral gemisi katagorisinde de telefonlar kullandım. Ortalama üstü ayarlarda Pubg, Asphalt 9, Wild Rift, Carx Drift Racing 2, Csr racing 2, Call Of Duty gibi ağır oyunları 778G ile rahat rahat oynayabiliyorsunuz.

Ancak Exynos 990 ve Snapdragon 8 Gen 1'deki verimsizliği tekrar yaşamamak için orta segmente yöneldim. Eğer S23 Ultra verimlilik ve güç tüketimi konusunda güzel bir denge sağlarsa, ekran süresi ve adaptif yenileme hızında güzel bir optimizasyon yakalarsa mart itibariyle ona geçeceğim. Telefonun tanıtılmasını ve sentetik testlerin yapılmasını bekliyorum.

Kuryelik yapmadığım günlerde kısaca GPS, Mobil Veri, Bluetooth kullanmadığım zamanlarda 60Hz ekran tazeleme hızıyla 8-9 Saat, 120Hz ekran tazeleme hızıyla 6-7 Saat gördüğüm oluyor.

Kamera konusuna gelirsek kesinlikle bir S serisi kalitesi yok. Optik imaj sabitleme sistemi tamamen adı olsun diye konulmuş. Çektiğiniz fotoğraflar ve videolar mükemmel ışık koşulları yoksa sulu boya veya pastel boyayla çizilmiş gibi görünüyor. 108Mp kamerada bu durum geçerli olduğu için ışık hassasiyetini mükemmel sağlamanız gerekiyor. Video konusunda ise 4k 60Fps desteği beklerdim açıkcası. Ois neredeyse yok denecek kadar kalitesiz olduğu için çok sakin videolar çekmelisiniz, eğer işin içine titreşim ve hareket fonksiyonlarını koyarsak bir de 60 fps açarsak kamera S5 performansı veriyor. Bu konuda abartısız bunu söyleyebilirim. Tabi sizin hangi cihazdan geçtiğinize göre değişir bu. Ben S20 ve P50 Pro gibi cihazlar kullandığım için kamerada kalitenin nasıl değiştiğini gördüm. A serisinin en üst modeline hiç yakıştıramadım bu kamerayı. 

Fiyatını hak eder mi sorusuna gelirsek su geçirmezlik, yazılım desteği, stabilize ve optimizasyon konusunda başarılı, pil konusunda da verimli çalışan bir cihaz olduğu için alınabilir. Ancak şuanki fiyatının üstüne çıkarsa pek de mantıklı bir seçenek olmaz. 

image

image

image

image

image

image

5 Comments
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Sen s20+ den a73'e mi geçtin? Valla ben olsam s20+ kullanmaya devam ederdim ya da s20+ den s21 plus'a geçerdim net 👍😁
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Ekran süresi toplam 3 saat olduğunda telefonun yanında bir de telefon büyüklüğünde power bank taşımak zorunda olmak insanı psikolojik olarak yoruyor 😅. Tabi A73 de kamera konusunda başarısız olduğu için S23 serisini bekliyorum. Eğer pil konusunda S serisi bu sefer başarı yakalarsa kesin geçerim 😄
Galaxy A
dürüst olmak gerekirse 60 hz e göre çok kötü ve en kötüsü güç tasarrufunda 10 saat berbat ben güç tasarrufsuz 120 hz %40-%60 arası değişken full özelliklerde 9 saat küsür ekran süresi aldım sayfamda paylaştım yani dik kalabildi diyince 120 hz güç tasarruf modsuz bekliyor insan lütfen yanıltıcı yorum da yapmayalım alıcak kullanıcılara bu yönde güç tasarrufu telefonunuzu da kısıtlar bunun bilincinde olsun yeni alacaklar belki ben güç tasarrufuna alsam 12 saat süre alıcağım ama istemiyorum telefonumu kısıtlamak .kimse de bu paraları verip bana göre kısıtlamak zorunda değil ve s23 serisinden ben de umutluyum inşallah 28 ekimde çok büyük indirimler gelir cihazlara s23 ü de indirimli alma imkanım olur diyelim ve sana da imkan olur umarım diyorum bir yandan 28 ekimi iple çekiyorum
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
M serisi bataryaya yoğunlaşmış bir seri olduğu için bu süreleri almanız gayet doğal. M serisi ekran süresi verirlen A serisi biraz ondan biraz bundan diyerek üretilmiş. S serisi ise herşeyin en dolusu olduğu için bataryada başarısız. Kısaca batarya istiyorsanız M serisi mükemmel bir tercih olur ama A serisi kadar kalite alamazsınız. S Serisi alırsanız da M serisi kadar başarılı ekran süreleri alamazsınız. Keşke samsung hepsini bir arada verse :)
Galaxy A
:) samsung ayrımcı bir marka maalesef huaweiden ayrıldığıma pişmanım bir yandan değilim googlem var ama huaweinin tek eksiği kendi çipine uygulnan ambargo ve google yasağı