mehmet99
Expert Level 1

Bu hata yazılımsal bir hata dir bu hata bağlı usb cihazı desteklemiyor hatasını yazılımsal bir durumdan ötürü yapıyor bu konu hakkında çok fazla konu açıldı Samsung Türkiye ve Samsung members ekibi mod bu konuyu yazilim ekibinize bildirirseniz çok memnun olurum Android 11 inş böyle bir sorun olmaz şimdi demeyin ki format at F-reset at bunlar çözüm değil yada geliştiriciler bölümünden usb ayıkla aktif et bunlar da çözüm değil tek çözüm yazılım 

7 Yorum
leventkuc
Active Level 3
usb cihazı derken ?
Yanıtla
Yükleniyor...
hata bildirim panelinde veriyor
Yanıtla
Yükleniyor...
hiç görmedin mi benim sayfamda var ss
Yanıtla
Yükleniyor...
UltraPhantomm
Active Level 4
Selam ben UltraPhantomm.

Telefonunuzu sıflamayı deneyin sorun düzelmezse samsung members üzerinden hata raporu göndermeyi deneyin.
Yanıtla
Yükleniyor...
dostum yazdım okudun mu sıfırlama çözüm değil
Yanıtla
Yükleniyor...
hata raporu atim
Yanıtla
Yükleniyor...
Yeşil
Moderator
Moderator

Merhaba mehmet99,

 

Ben Yeşil, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm. Gerekli adımları ve işlemleri gerçekleştirdiğinizi görmekteyiz. Sorunun çözülmemesi durumunda, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen, cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz.

 

Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz;

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

Yanıtla
Yükleniyor...