cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

A53 Custom Rom

(Topic created on: 06-27-2023 01:03 AM)
203 Views
ygtknca
Active Level 8
Options
Galaxy A

Son 2 aydır A53 kullanıcıları gelen güncellemeler doğrultusunda baya şikayet paylaşıyor ve bu kullanıcılardsn biri benim. Haziran güncellemesini en baştan Custom Rom atarak kurdum arkadaşlar . Bazı kişiler ısınma, donma, kasma sorunları için servise gitmiş ve hepsine yazılım yükleyip yollamışlar. Yüklenen yazılım Custom Rom(Samsung'un kendi çıkardığı yazılım) büyük biri ihtimal. Bir kaç araştırma ile bunu kendinizde servise gitmeden yapabilirsiniz. Gayet kolay biraz araştırma ile yapabilirsiniz şimdilik ön izlenimlerimi aktarmak istiyorum ilerleyen günlerde bakalım sorunlar değişecek mi.

İzlenimlerime göre:
  • Arayüz daha akıcı durumda
  • Instagram videoları kasmıyor
  • Isınma olarak sanki daha az gibi 
  • Daha önce sistemde bir yük var iken şu an gerçekten yük yokmuş gibi duruyor.

İlerleyen günlerde kalan izlenim ve deneyimlerimi paylaşıcam pil konusunda bir şeyler demem için en az 1 hafta geçmesi gerekiyor. Şunu da belirtmeliyin ki telefonda kullanılan bazı uygulamalar gerçekten sisteme işlemciye olduğundan daha fazla yük bindiriyor. Böyle olmasının sebebi de büyük bir ihtimal uygulama yazılımcıların Exynos işlemcileri takmayıp optimize yapmaması. Örnek vericek olursak telefonumda daha önce AccuBattery yüklü idi kaldırdım gerçekten ağırlık azaldı. O tarz sistemi takip eden 3.parti uygulamalar var ise kaldırmanızı öneririm. 
Sistemdeki yükü azaltmak için Pil>Arka Plan Kullanım Sınırları>Uyku modundaki uygulamalar kısmına girip çok fazla kullanmadığınız uygulamaları uykuya alın ama benden bir tavsiye hiçbir uygulamayı derin uyku moduna almayın eğer kullanmıyorsanız kaldırın.Çünkü derin uyku modundaki uygulamalarda güncelleme yapılamıyor ve bu gereksiz bir şekilde cihazda optimize sorunları yaratır. 
Ek olarak belirtmeliyim ki herkes eski güncellemelere dönmek istiyor ne yazık ki bu mümkün değil kısaca açıklamak gerekirse mesela Haziran güncellemesinin numarası 6,mayısınki ise 5 bu sorun yaratıyor telefona root atmadan eski güncellemelere dönemezsiniz ve root atmanızıda önermem çok daha fazla sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bir inceleme ve custom rom yüklemesi sonrası neler değiştiğine dair yazı yayınlayacağım takipte kalın. 
5 Comments
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Selam aleyküm kardeşim A53 120 hz ekran kaydırınca hızlı kayıyor mu ya da yavaş mı kayıyor merak ettim
ygtknca
Active Level 8
Galaxy A
Normalde aşağı kaydırırken takılma sorunlarını bir çok A53 kullanıcısı belirtti ama romu kurduğumdan beri bu sorunu yaşamıyorum düzeldi umarım tekrar ortaya çıkmaz arayüz gayet stabil ve optimize çalışıyor.
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
A53 alacaktım da bende sonra bir baktım A53 den herkes şikayetçi A53 almak için para biriktirmiştim ve yine biriktirmeye devam ediyorum
ygtknca
Active Level 8
Galaxy A
Vallaha dostum romu en baştan tekrar yükleyince şu an sorunlar düzelmiş olarak gözüküyor ilerleyen günlerde ne olur bilemem ama görünen o ki yazılım güncellemesini sistem üzerinden dğeil de direk odinden yükleyince daha sağlıklı oluyor anladığım kadarı ile normalde ben baya memnundum şun son 2 aylık güncelleme delirtti hard reset dahi attım bana mısın demedi şu an gayet stabil ilk aldığım zaman ki gibi çalışıyor A54 ün avantajları genel olarak sanırsam daha az ısınıyor ve batarya-işlemci optimizesini iyi yapmışlar alabilirsin aslında beğeniyorsan
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
A53 beğeniyorum ben sadece