cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

A51

(Topic created on: 01-15-2023 09:27 AM)
331 Views
_MaVi_
Active Level 8
Options
Galaxy A
Tlf bozulmuştu servisten yeni geldi ve yaşadım sorunlar bunlar servis mi yoksa güncellemeden mi? Şarj çok çabuk bitiyor bütün ayarları denedim olmuyor.

WhatsApp tan görüntülü görüşme yaparken karşı taraf ekranın kötü oldunu söylüyor. 
Selfi çekerken de görüntü kötü. 
 Aynı sorunları yaşayan varmı merhaba A51 kullanıcısı olarak 

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Karasu
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba _MaVi_,

 

Bu durum için cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

 

1. Verilerinizi Microsoft OneDrıve'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde üç nokta > OneDrıve ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri öğesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.


2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not: Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

10 Comments
Tolga67
Expert Level 5
Galaxy A
Öncelikle hosgeldiniz serviste sıfırlama veya yazılım atildiysa telefonunuza piliniz belli bir zaman sonra normale dönecektir kamerada heran gi bir müdahale olduysa yani puslu çekim yapıyorsa muhtemelen lensinizde leke iz kalmış olabilir servisle tekrar irtibata geçip sorunlarınızı dile getirmenizi öneririm çok zaman geçmeden üstünden
_MaVi_
Active Level 8
Galaxy A
Hoşbuldum tşk ederim. Umarım öyledir. Kamera da kötü anlamadım gitti. Bu tlf nun kamerasını çekimini çok beğeniyordum. Yarın ilk işim servisle görüşmek olucak
Tolga67
Expert Level 5
Galaxy A
Rica ederim kamera konusunda dediğim gibi iz veya leke bırakılmış olabilir üzerinde servisinizle görüşüp gerekli bilgileri alabilirsin mutlu pazarlar
_MaVi_
Active Level 8
Galaxy A
Tekrar tşk ederim sizede mutlu pazarlar 🙃
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Merhaba. Cihazınızın kontrol edilmesi için hata raporu göndermenizi tavsiye ediyorum.
Samsung members> destek> hata raporları> çıkan sayfa içerisinden uygun hata seçeneğini seçip tıkla> çıkan sayfa içerisine cihazınız ile ilgili yaşamış olduğunuz bütün sorunlarınızı ayrıntılı bir şekilde yazıp sorununuzun sıklığına seçip hata raporunu gönderin.
Yetkililer cihazınızı kontrol ettikten sonra size yazılı bir mesaj atarak Samsung members uygulaması üzerinden geri dönüş sağlayacaklardır.

Hata raporunda verilecek yanıtta sorununuz çözülmez ise veya hata raporunuza bir hafta içerisinde yanıt verilmez ise cihazınızı sıfırlayın.

Ayarlar> genel yönetim> sıfırla> fabrika ayarlarına sıfırla.

Bu gibi yöntemleri yapmana rağmen sorun düzelmez ise cihazı samsung yetkili servis merkezine kontrol edilmesi için teslim et. Servis hakkında bilgi almak için müşteri hizmetlerini ara. 4447711
_MaVi_
Active Level 8
Galaxy A
Gönderdim. Cvp geldi yaptım ama değişen birşey yok maalesef
Galaxy A
Android 13 kurulduysa o her cihazda sorun yaptı.Yazılımsaldır.
_MaVi_
Active Level 8
Galaxy A
Ya sıfırlıcam yada düzelmesini beklicem çokta beklerim gibi 🤷‍♂️
Galaxy A
Çoğu kişinin ki sıfırlayınca düzeldi,bilgin olsun😉.