cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Şarj süresi

(Topic created on: 06-11-2024 01:34 PM)
145 Views
Keremcan
Active Level 5
Options
Galaxy A

image

Şarja takılı uzun süre gösteriyor. Çıkarıp takıyorum yine aynı. Orijinal kullanıyorum. 
0 Likes
4 Comments
Yavuz86
Active Level 8
Galaxy A
Kabloyu değiştirin büyük ihtimalle kablodan.
Galaxy A
Bazen kablo yapar bir zaman sonra düzelir kopma deforme yok ise farklı markalardan başıma gelmişti siz kabloyu değiştireceksiniz
Keremcan
Active Level 5
Galaxy A
Kopma veya deforme yok kabloda
0 Likes
Siyah
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba Keremcan,

Yavaş şarj olma durumu için öncelikle "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil" içerisindeki, sağ üst kısımda bulunan üç nokta işaretine dokunarak "Gelişmiş Ayarlar > Hızlı Kablolu Şarj" bölümünden kontrol ettiğiniz zaman, aktif değil ise aktif hale getiriniz. Eğer bu seçenek aktifse farklı bir orijinal Samsung hızlı şarj aleti ile, farklı bir prizde tekrar denemenizi öneririz. Bu işlemlere rağmen sorun çözülmez ise cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. Sıfırlama işlemi için öncelikle cihazın dahili hafızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosyalarınızı yedek almanızı öneririz. Yedekleme işleminden sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra "Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla" diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Bu işlemlere rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine ve yedeklemelerin görsel anlatımlarına aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/ 
https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/
 
Teşekkürler.
MOD