cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

İşlemci çekirdek dizilimi ile ilgili sorum?

(Topic created on: 04-20-2024 10:40 PM)
231 Views
Anonymous
Not applicable
Options
Galaxy A
Mesela elimizde 3 tane işlemci olsun. Biri 4+4, biri 2+6, biri 1+3+4 diziliminde 8 çekçekirdekli işlemciler olsun. Bunlardan hangisi en verimli olandır? Ana işlemcide fazla çekirdeği olan daha mı üstündür? 

8 Solutions

Accepted Solutions
Solution
MehmetYalcn
Expert Level 5
Galaxy A
4 +4 en verimlidir bildiğim kadarıyla 4 ana 4 yedek eşit dağıtıyor o açıdan Tabi ne kadar çok çekirdek varsa telefon o kadar rahat işlem yapar

View solution in context

Solution
Galaxy A
4+4 bence en verimlisi çünkü 4 performans ve 4 tane de tasarruf çekirdeği içeriyor

View solution in context

Solution
stony_hearted
Active Level 4
Galaxy A
4+4 çünkü en az 4 işleme kadar izin veriyor.Diğerleri daha az işlem için izin veriyor.Birde bu söylediklerinin hepsine sahip olup,hepsinin aynı anda aktif oldugu ama işlemci boyut farkı olanlar var.

View solution in context

Solution
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Ana işlemci ne kadar tek çekirdek olursa o kadar daha iyi pil verimliliği açısından (1+3+4)

Ben tek çekirdekli tercih ederdim ama tabikide işlemcinin cortexleri ve frenkas gibi değerleride önemli(1 ana işlemci ,3 ve 4 yardımcı işlemci )

Örneğin S23 cihazımda
Cortex 3.36 Ghz X3 tek çekirdek var ana işlemcide diğerleri yardımcı işlemci toplam 8 çekirdek oluşuyor

View solution in context

Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy A
Bende seninle aynı düşünüyorum mesela bilgisayarlardaki ram olayı gibi tek kanal 32 gb ram yerine 4 tane 8 gb ram daha mantıklı ve performanslı olur.

View solution in context

Solution
BohemyaLordu
Active Level 6
Galaxy A
Artık en verimlisini galaxy s24 te gördük. 1+2+3+4

View solution in context

Solution
Galaxy A
4+4 dizilimi yerine 2+6 veya 1+3+4 şekilde olanı daha verimli olduğunu düşünüyorum.Snapdragon 778G de 1+3+4 şeklinde dizilim mevcut pil ve performans konusunda başarılı baya.

View solution in context

Solution
stony_hearted
Active Level 4
Galaxy A
enerji yönetimi açısından evet senin dediğin daha verimli ama işlem yapma ve kullanım için çoklu çekirdek/işlemci kullanımı daha verimli.Zaten şarj tasarrufu için işkemcileri yüksekten düşüğe veya aktifleri yüksek,pasifleri(yardımcı işlemci) düşük tutarak Note 3 Neo,Note 4,S serisinde yapıldı ama ana işlemcileri yüksek olunca pek işe yaramadı sanki.

View solution in context

8 Comments
Solution
MehmetYalcn
Expert Level 5
Galaxy A
4 +4 en verimlidir bildiğim kadarıyla 4 ana 4 yedek eşit dağıtıyor o açıdan Tabi ne kadar çok çekirdek varsa telefon o kadar rahat işlem yapar
Solution
Galaxy A
4+4 bence en verimlisi çünkü 4 performans ve 4 tane de tasarruf çekirdeği içeriyor
Solution
stony_hearted
Active Level 4
Galaxy A
4+4 çünkü en az 4 işleme kadar izin veriyor.Diğerleri daha az işlem için izin veriyor.Birde bu söylediklerinin hepsine sahip olup,hepsinin aynı anda aktif oldugu ama işlemci boyut farkı olanlar var.
Solution
Alfatürk
Expert Level 5
Galaxy A
Ana işlemci ne kadar tek çekirdek olursa o kadar daha iyi pil verimliliği açısından (1+3+4)

Ben tek çekirdekli tercih ederdim ama tabikide işlemcinin cortexleri ve frenkas gibi değerleride önemli(1 ana işlemci ,3 ve 4 yardımcı işlemci )

Örneğin S23 cihazımda
Cortex 3.36 Ghz X3 tek çekirdek var ana işlemcide diğerleri yardımcı işlemci toplam 8 çekirdek oluşuyor
Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy A
Bende seninle aynı düşünüyorum mesela bilgisayarlardaki ram olayı gibi tek kanal 32 gb ram yerine 4 tane 8 gb ram daha mantıklı ve performanslı olur.
Solution
BohemyaLordu
Active Level 6
Galaxy A
Artık en verimlisini galaxy s24 te gördük. 1+2+3+4
Solution
Galaxy A
4+4 dizilimi yerine 2+6 veya 1+3+4 şekilde olanı daha verimli olduğunu düşünüyorum.Snapdragon 778G de 1+3+4 şeklinde dizilim mevcut pil ve performans konusunda başarılı baya.
Solution
stony_hearted
Active Level 4
Galaxy A
enerji yönetimi açısından evet senin dediğin daha verimli ama işlem yapma ve kullanım için çoklu çekirdek/işlemci kullanımı daha verimli.Zaten şarj tasarrufu için işkemcileri yüksekten düşüğe veya aktifleri yüksek,pasifleri(yardımcı işlemci) düşük tutarak Note 3 Neo,Note 4,S serisinde yapıldı ama ana işlemcileri yüksek olunca pek işe yaramadı sanki.