cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Önbellek ve Kullanımı Hk

(Topic created on: 11-30-2023 09:26 PM)
43 Views
EbbisHere
Active Level 5
Options
Galaxy A

Arkadaşlar tekrardan merhaba ,

 

 sıklıkla kullandığımız ve bunun için google play gibi marketlerde önbellek temizleyici uygulamaların olduğu 'önbelleği ' fazla detaya inmeden açıklamaya çalışacağım.

 

 

 

 İnternet tabanlı uygulamalarımız sürekli olarak arka planda bir yere istekte bulunur (izlemek istediginiz video ya da görmek istediğiniz resim , yazı vb.) bunların hepsi başka bir bilgisayarda durmakta ve aslında siz o bilgisayara "bana bu bilgiyi ya da resmi" getir demektesiniz biz buna teknik olarak client-server deriz.

 

 

 

 Bu veriler genellikle video ve resim tarzı şeyletde 100lerce megabyte ya da gigabyte bulabilmektedir. Siz bir video izlemek istediğinizde o video ilk önce rame yüklenir ve kesintisiz izlemeniz sağlanır fakat bunlar genellikle belli bir boyuta erişmedikce sistem ya da uygulama tarafından temizlenmez.

 

 

 

 Örneğin instagramda siz her yenilediğinizde yeni fotoğrafların gelmesi ile bu veriler rame ve depolamada alanınıza yazılır ve bunlar silinmez bu yüzdendir ki instagram ,facebook , youtube ve intetnet tarayıcınız bu yüksek mb lı dosyaları kaydettiğinden ve temizlemelerini çok optimize yapamadığından bir süre sonra şişmeye ya da hata vermeye başlayabilir. Bu durumda biz uygulamanın üstüne gidip bilgiler diyerek önbelleği manuel olarak silebilir ya da yardımcı uygulamalar kullanabiliriz. Önbellek eski yazımızda olduğu gibi aslında kullanıcıya hızlı yanıt vermek için vardır. Eğer her çıktıgınızda bu veri silinseydi instagrama her girişinizde aynı resimleri ya da eski resimleri bidaha yüklemek için internetiniz kullanılacak ve veri boyutlarından dolayı 1 saniyede olsa bekleme yaşayabilirsiniz. Youtube de de eskiden açtığınız bir video daha hızlı yüklenir ve internetinizi kapatsanız da oynatmaya devam eder bunun sebebi önbellektir. 

 

 

 

 Umarım genel bilgi açısından faydalı olmuştur herkese iyi günler dilerim.
1 Comment
efeakbogaaA34
Active Level 8
Galaxy A
Akşam akşam ilaç gibi geldin birden 🤣