cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Çokça sorulan M21 ve A21s karşılaştırmam!

(Topic created on: 02-22-2021 08:15 PM)
480 Views
BurhanA21S
Active Level 9
Options
Galaxy A

Arkadaşlar merhaba. Çok fazla görüyorum bu iki telefon arasında kalanları. Bu yüzden kendim bir karşılaştırma yaptım.

Ekran boyutu açısından ciddi bir f ark yok. M21 6.4 inç, A21s 6.5 inç. M21 FHD+ çözünürlükte iken A21s HD

M21 Super Amoled, A21s PLS ekrana sahip. Daha canlı renkler ve gerçek siyah renk için Super Amoled, çok daha uzun batarya ömrü için PLS tercih etmelisiniz. Amoled ekran ömrü daha azdır, zamanla parlaklığı azalır. PLS ekran ömrü daha uzundur ve parlaklığı daha fazladır. Siyah renk amoledde daha başarılı iken beyaz renk PLS ekranda daha başarılıdır.

RAM'leri ele alırsak ikisi de 4 GB.

İşlemcileri ele alalım. İkisi de Exynos yonga seti kullanıyor. M21 2.3 Ghz 8 çekirdek, A21s 2.0 Ghz 8 çekirdek olarak belirtiliyor. Fakat işlemci performansında M21 daha önde değil kendi denemelerime göre. M21deki ana işlemci 4x2.3, yardımcı işlemci 4x1.7 ghz, buna karşın A21s'teki ana işlemci 4x2.0 ghz, yardımcı işlemci 4x2.0 ghz. Ortalama olarak benzer performansı var. M21 işlemcisi 10 nm iken A21s işlemcisi 8 nm. Bunun düşük olması daha iyi. A21s işlemcisinin ısınması ve güç tüketimi daha az.

M21 6000 mAh bataryaya, A21s 5000 mAh bataryaya sahip. Fakat A21s normal kullanımda 21 saat ekran süresi verirken bu durum M21'de yarı yarıya. **bleep** M21'in amoled ekrana sahip olması etkili.

4G frekanslarına baktığımızda M21'de Band 2 ve Band 28 yok iken A21s'te var.

Knox M serisinde mevcut değil.

Kamera kaliteleri aynı sayılır hemen hemen. Megapiksel değerleri de aynı. Fakat M21'de 3 aeka kamera varken A21s'te 4 arka kamera var. Fazladan olan kamera ise yakın çekimler için kullanılan makro kamera.

Özetle ben A21s öneriyorum. Fakat bu tabi kişiden kişiye değişir birşey. Amoled takıntınız yoksa A21s sizi batarya açısından da oldukça fazla tatmin edecektir. M21'in FHD+, A21s'in HD ekran olması çok yanıltmasın, aralarında ciddi bir f ark yok. Göz 300 PPI'dan fazlasını ayırt etmemeye başlıyor. M21 2250 TL civarlarında bulunabiliyorken A21s 2500 TL civarı.

Ekleme: Amoledlerde ghost screen daha fazla görülüyor 

Anonymous
Not applicable
Galaxy A
LCD ekranlar da sararır. Cihazı yeterince ısıtırsanız sararıyorlar. Benim başıma gelmişti.
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
İmkansız değil ama daha nadir bir durum
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Ben, ekran ve işlemci konusundan dolayı M21 öneririm. 250 TL daha fazla verip A21s almak pek mantıklı gelmiyor bana. M21'e göre pek bir artısı yok.
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
Söz konusu batarya ise mantıklı hocam. 21 saat ekran süresi nere 10 saat ekran süresi nere..
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Açıkçası ekran süresi ve batarya da o kadar etkili değil benim telefon seçimimde. Akşama kadar bitmesin yeter. Ki 10 saat ekran süresi hayli hayli yeter diye düşünüyorum.
Galaxy A
Ufak bir düzeltme Amoled ekranlar daha az pil tüketir esas LCD ler pil düşmanıdır
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
Diğer A21s'çiler görürse teyit ederler beni. PLS asla güç tüketmiyor. Diğer markaların LCD'leri konusunda haklısınız ama. PLS tamamen batarya dostu. Kağıt üzerindeki testlerden bahsetmiyorum sadece, bizzat kendim de test ettim
Galaxy A
Bataryan 5000 mah olduğu için son derece normal M21 in fazla bitmesinin sebebi yüksek donanım = fazla pil tüketimi ve kaldı ki onların pili sözde 6000 6000 performansını vermiyorlar daha yüksek cihazlar daha çok pil tüketir ben A20 kullanıyorum ve üst segmentindeki cihazlardan hatta amirallerden bile daha fazla pilinin dayandığını ispat edebilirim
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
Siz de haklısınız ancak yarı yarıya ekran süresi f ark yapacak üstünlükte işlemcisi yok diye düşünüyorum.
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
M21 ancak 10000-12000 mAh batarya koysa elde edebiliyor A21s ekran süresini