cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Çokça sorulan M21 ve A21s karşılaştırmam!

(Topic created on: 02-22-2021 08:31 PM)
150 Views
BurhanA21S
Active Level 9
Options
Galaxy A

Arkadaşlar merhaba. Çok fazla görüyorum bu iki telefon arasında kalanları. Bu yüzden kendim bir karşılaştırma yaptım.

Ekran boyutu açısından ciddi bir f ark yok. M21 6.4 inç, A21s 6.5 inç. M21 FHD+ çözünürlükte iken A21s HD

M21 Super Amoled, A21s PLS ekrana sahip. Daha canlı renkler ve gerçek siyah renk için Super Amoled, çok daha uzun batarya ömrü için PLS tercih etmelisiniz. Amoled ekran ömrü daha azdır, zamanla parlaklığı azalır. PLS ekran ömrü daha uzundur ve parlaklığı daha fazladır. Siyah renk amoledde daha başarılı iken beyaz renk PLS ekranda daha başarılıdır.

RAM'leri ele alırsak ikisi de 4 GB.

İşlemcileri ele alalım. İkisi de Exynos yonga seti kullanıyor. M21 2.3 Ghz 8 çekirdek, A21s 2.0 Ghz 8 çekirdek olarak belirtiliyor. Fakat işlemci performansında M21 daha önde değil kendi denemelerime göre. M21deki ana işlemci 4x2.3, yardımcı işlemci 4x1.7 ghz, buna karşın A21s'teki ana işlemci 4x2.0 ghz, yardımcı işlemci 4x2.0 ghz. Ortalama olarak benzer performansı var. M21 işlemcisi 10 nm iken A21s işlemcisi 8 nm. Bunun düşük olması daha iyi. A21s işlemcisinin ısınması ve güç tüketimi daha az.

M21 6000 mAh bataryaya, A21s 5000 mAh bataryaya sahip. Fakat A21s normal kullanımda 21 saat ekran süresi verirken bu durum M21'de yarı yarıya. **bleep** M21'in amoled ekrana sahip olması etkili.

4G frekanslarına baktığımızda M21'de Band 2 ve Band 28 yok iken A21s'te var.

Knox M serisinde mevcut değil.

Kamera kaliteleri aynı sayılır hemen hemen. Megapiksel değerleri de aynı. Fakat M21'de 3 aeka kamera varken A21s'te 4 arka kamera var. Fazladan olan kamera ise yakın çekimler için kullanılan makro kamera.

Özetle ben A21s öneriyorum. Fakat bu tabi kişiden kişiye değişir birşey. Amoled takıntınız yoksa A21s sizi batarya açısından da oldukça fazla tatmin edecektir. M21'in FHD+, A21s'in HD ekran olması çok yanıltmasın, aralarında ciddi bir f ark yok. Göz 300 PPI'dan fazlasını ayırt etmemeye başlıyor. M21 2250 TL civarlarında bulunabiliyorken A21s 2500 TL civarı.

Ekleme: Amoledlerde ghost screen daha fazla görülüyor 

27 Comments
ssssss3
Active Level 9
Galaxy A
Her türlü M21 ve A21se yakin bile degil. Daha ucuza 10 kat daha iyi ekran, daha iyi islemci ve daha iyi kamera aliyorsunuz. M21in tek eksisi M serisi olmasi ve telefon tasarimi. 2021de 2.5k verip 720p ekranli telefon almak cok mantikli degil.
ssssss3
Active Level 9
Galaxy A
Ayrica Super amoled ekranlar siyah rengi vermek icin pikselleri sondurdugunden pil kullanimi tarafinda daha basarilidir.
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
Pil kullanımında katılmıyorum bizzat denedim. PLS ekran, full siyah renk kullanılan amoledden çok daha fazla ekran süresi veriyor
ssssss3
Active Level 9
Galaxy A
Onu test etmek icin M21in hem LCD hem de Amoled kullanan versiyonlari test etmek lazim. SoT suresi ekran turunden daha cok cozunurluk, islemci ve yazilim optimizasyonuna bagli. Esit sartlar altinda LCD hicbir sekilde Amoledden daha iyi olamaz pil konusunda.
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Merhaba, size birşey soracaktım. One UI 3 sürümünde One UI Home uygulamasına güncelleme gelmiş. Yaptınız mı? Animasyonlar veya diğer özelliklerde ne gibi değişmeler var acaba?
ssssss3
Active Level 9
Galaxy A
Evet animasyonlari biraz daha hizli yapmislar. Acilis animasyonu 1x degilde 1.15 gibi bisey sanki. Genel olarak daha optimize etmisler cok daha hizlandi telefon. Bide klasore grid ayari getirmisler o kadar.
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Teşekkürler.
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy A
Onlar da etkili. Fakat söylemek istediğim bir şey daha var. 275 ppi çözünürlükte PLS ve 450 ppi amoled netliği aynı. Tam teorik sebebini hatırlamıyorum da renkleri elde ederken amoledler daha fazla rengin pikselini açarak elde ediyor ara renkleri. PLS daha az piksel açarak aynı rengi sağlıyor. PLS'nin HD hali Amoled'in HD halinden çok daha net oluyor yani. PLS bu yüzden daha düşük çözünürlük üretiliyor ve daha yüksek netlik sağlanabiliyor. Bu durum batarya tasarrufunu sağlıyor. Kolay kolay FHD'den düşük amoled görmemenizin sebebi bu
Anonymous
Not applicable
Galaxy A
Ben de M21 alacaktım ama A21s LCD olduğu için A21s'i aldım, önceki telefonum A20 Amoled olduğu için sol kenarı sarardı ama LCD'de bu olmuyor yoksa M21 de gayet iyi benim için.