cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

ekran yanması

(Topic created on: 10-08-2020 12:12 PM)
210 Views
ÆX51
Expert Level 5
Options
Diğer

Herkese merhaba arkadaşlar bugün sizlere birkaç tane ekran yanması ile ilgili sorum olacak ilk sorum ekran yanmasının sebebi nedir Ne yaparsak ekran yanmasının önüne geçebiliriz iki sorum ekran yanması sadece Amoled ekranlarda mı oluşur yani diğer lcd ekran türünde de yanmalar oluşabilir mi şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim

9 Comments
Solution
ben006
Expert Level 5
Diğer
genelikle amoled ekran da olur yuksek derece parlqklik ta olusur surekli ekran acik olursa da 1 saaten fazla araliksiz
ÆX51
Expert Level 5
Diğer
hmm yani Amoled ekran türünün dışındaki ekranlarda da oluşabiliyor mu
Solution
ben006
Expert Level 5
Diğer
evet ama amolet ekran yanmasi artik **bleep** olmuyor cok azaldi cevrem de bugune kadar raslamadim s6 var benim 6 senelik onda bile yok birazda kulanma bagli zaten amolet ekran samsungun piyasada tum akili teler samsungtan aliyor
Solution
OnurT
Active Level 8
Diğer
IPS LCD ekranlarda da olabiliyor ama en **bleep** amoledlerde karşılaşılıyor ekran parlaklığını düşük ayarlamak ve aynı görüntüyü ekranda sabit tutmamak gerekiyor bunları yaparsanız bu sorunla karşılaşmazsınız.
ÆX51
Expert Level 5
Diğer
yorumunuz için teşekkür ederim Aklındaki soruları giderdiniz
OnurT
Active Level 8
Diğer
Rica ederim iyi günler :)
ÆX51
Expert Level 5
Diğer
size de 🙂
Solution
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Merhaba kardeşim

Ekran yanması Amoled ve lcd ekranlarda da çıkabilir sebebi ise çok yüksek parlaklık ve uygulamalarda simgeler hep açık kalıyorsa amoled ve led yanıkları oluşabilir

Örneğin tiktok uygulaması simgesi çok süre açık kaldığında yanabiliyor ve başka uygulamada da geçerli
Solution
Anonymous
Not applicable
Diğer
Ekranda uzun süre aynı görüntüyü bırakırsanız ekran yanması oluşur. Ayrıca yine yüksek parlaklığın da etkisi vardır. Gerekli önlemler ise ekran zaman aşımını düşürmek, adaptif ya da düşük parlaklıkta kullanmak, uzun süreli bir görüntü bırakmamak.