cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Yeni Android Virüsü dikkat

(Topic created on: 10-07-2021 12:47 PM)
260 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer

Yeni Android virüsü akıllı telefonları tamamen "ele geçirebilir"

 
Güvenlik uzmanları, Android platformu için yeni bir virüs türü keşfetti. Kötü amaçlı yazılımların karmaşık bir çalışma algoritması vardır ve bir cihazın tüm temel işlevlerini sahibinden "alabilir".
 
image
 
 
TangleBot olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki kullanıcılara saldırır. Birincisi, kurbanın akıllı telefonu, Covid-19 salgını sırasındaki kurallar hakkında kısa mesajların yanı sıra belirli alanlarda planlı elektrik kesintileri hakkında sahte bildirimler alıyor. Tüm bu "mesajlara" bir üçüncü taraf sitesine bir bağlantı eşlik eder.
 
Üzerine tıkladığınızda, ekranda Flash Player'ı güncelleme ihtiyacı hakkında bir mesaj belirir. Desteği, geçen yıl Aralık ayında Adobe tarafından resmen sonlandırıldı - ancak kullanıcı, bilmeden "güncellemeyi" indirmeyi kabul ederse, aygıtına bir virüs yüklenir.
 
 
image
 

TangleBot bulaşmış bir akıllı telefon, bir mikrofon, kamera ve dahili bellekten alınan verileri üçüncü taraf sunuculara iletebilir. Bilgisayar korsanları, ziyaret edilen web sitelerinin, mesajların, ses ve video materyallerinin geçmişinin yanı sıra bellekte depolanan herhangi bir içeriğe erişime sahiptir.

 

GPS modülü kullanılarak elde edilen bilgileri kullanarak kötü amaçlı yazılımı açar ve gadget'ın sahibinin konumuna erişim sağlar. İstenirse, virüsün yazarları cihazı uzaktan engelleyebilir veya tersine ondan arama yapabilir.

 

 
image
 

 

ESET uzmanları, TangleBot'un sofistike ve karmaşık çalışma mekanizmasında benzerlerinden farklı olduğunu ve virüsün diğer bölgelerdeki olası yayılımı konusunda uyardığını belirtiyor.
0 Comments