cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Telefonunuzu Güncellemeyin!

(Topic created on: 04-20-2023 12:48 PM)
113 Views
Kreynr
Active Level 2
Options
Diğer
Bildiğiniz gibi her marka telefonunuza sürekli güncellemeler getirir. Fakat güncellemenin asıl amacı her zaman yeni özellik getirmek değildir. Samsung ya da Apple farketmeksizin neredeyse her güncellemede telefonunuz yavaşlatılır. Genelde kullanıcılar yeni özellikler havalı gibi düşünüp bu tuzağa kanarlar. Bu sırf yeni telefon satmak için kullanılan bir taktiktir. Ama buna izin vermeyebilirsiniz. 

Telefonunuzu ilk aldığınızdaki sürümde bırakın. Çünkü markalar telefonların ilk sürümlerini en optimize çalışacak şekilde ayarlar. Bu yüzden telefonunuzu ilk aldığınız zamanlar gayet hızlıdır ve siz güncelledikçe yavaşlar. Bunu markalar her zaman yapar. Siz de bu durumu illaki yaşamışsınızdır. Ben bu durumu hem telefonumda hem de tabletimde yaşamıştım. Eğer telefonunuzun ciddi bir yazılım sıkıntısı yoksa telefonunuzu güncellememek en iyi seçenek olacaktır. Açıkçası telefonunuzun zamanla yavaşlamasının tek sebebi bu değildir. Ama en önemli sebeplerinden birisidir. 

Bazen güncellemelerde telefonunuzun güvenliği geliştirilir gibi yazılar yazabilir. Fakat sırf bunun için güncelleme yapmanızı yine de önermiyorum. Bütün telefonların gelişmiş bir güvenlik sistemi vardır ve kendiniz virüslü olabilecek yada telefonunuzun güvenliğini sıkıntıya sokabilecek işler yapmadığınız sürece telefonunuz güvenlidir. Güncellemeler sizin müdahele edemeyeceğiniz bazı tehditleri kapatabilir. Fakat şu ana kadar ciddi bi güvenlik açığı olan sürümler her zaman internette haberi hızlıca yayılmıştır. Bunun gibi büyük bir sorun olmadıkça telefonunuzu güncellememek sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Sonuç olarak bu sadece bir öneri, uygulayıp uygulamamak size kalmış. Ben size kendi ve etrafımdaki insanların yaşadıklarını aktardım.

22 Comments
Anonymous
Not applicable
Diğer
Bence yazılım güncellemesi yapılmalı güncellemeden sonra sorun çıkarsa cihaz sıfırlanmalı.
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
A51 kullanıyorum One UI 3 sürümündeyken satın aldım her güncelleme ile ya hızlandı ya da aynı kaldı. Şuan One UI 5.1 sürümünde ve son özellik güncellemesini aldı. Güvenlik güncellemeleri de şuanki hâlinden telefonu değiştirtecek seviyede etki yapmıyor. Evdeki J7 Pro da tüm güncellemelerini aldı ve hâlâ kasmadan kullanılabiliyor. Yok arkadaş ya bende bir sorun var ya da ben hariç herkeste bir sorun var. 😂
Kreynr
Active Level 2
Diğer
Ben kendi cihazlarımda özellikle 2 kere android güncellemesi yaptığımda gözle görülür bir yavaşlama farkettim. Her cihazda olamayabilir. Ve evet güvenlik güncellemeleri görünen bir etki yaratmıyor. Ben daha çok android güncellemelerinden bahsettim
SerhatErgün
Expert Level 2
Diğer
Bu kafayla siz telefon falan kullanmayın bu nasıl bir öneri ya 🤔
Kreynr
Active Level 2
Diğer
Kullandığım çoğu cihazda büyük güncellemeleri (yani android 11 den 12 ye atlatan güncelleme gibi) yaptığımda cihazlarım da gözle görülür bir yavaşlama olduğunu farkettim ve bunu etrafımda, İnternette insanların android güncellemeleri hakkındaki yorumlarında gördüm. Cihazımın akıcı ve hızlı olması benim için önemli. Ve gelen android güncellemeleri cihazlarımda belli Bir yavaşlamaya sebep oldu, ne yeni cihazımda ne de eski cihazımda bir hızlanma olmayıp yavaşlama olduğu için insanlara böyle Bir öneri sundum. Zaten Apple böyle bir şey yaptığını söylemişti bir kere, sonra düzeltti tabi. Yine de şirketler para kazanma hırsında olup sürekli fiyatları arttırması, bana neden böyle bir şey yapmasınlar ki sorusunu sormama neden oluyor.
Anonymous
Not applicable
Diğer
Aman 3 günlük dünya malı bugün varsak yarın yokuz kullanın gitsin o kadar para veriliyor yenilik mevcut iken neden eski sürümü kullanayım
deyan_asenov
Active Level 9
Diğer
Bence mantıklı, bir manada. Bunu güncelleme almayan eski android cihazlarda görebilirsiniz.
heyo123
Active Level 8
Diğer
ONE UI 5.1 güncellemesi benim için son güncellemeydi telefonum A53 ve iyi ki yapmışım kamera yapay zeka ve deklanşör hızı hızlandı şuan 2 adet mart nisan güvenlik yaması beklemede ama yapmam memnunun çünkü. 6 sene J7 prime kullandım hiç güncelleme almadı telefona da hiçbişey olmadı güvenlik açığı falan hepsi hikaye korkutma yapıyolar. Mesela A54 yeni çıktı onun daha çok satması için A53 e plan yapılmış olabilir bilemeyiz . Memnun kalınan güncellemede durulmalı.
Kreynr
Active Level 2
Diğer
Evet bence de, memnun kalınan güncellemelede kalmak en mantıklısı