cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Telefonların İçinde Neler Oluyor? #1📱💦

(Topic created on: 02-17-2022 04:56 PM)
RoseGalaxyTabA8
Expert Level 2
Options
Diğer

Herkese merhaba, 

Evet yeni bir seri başlatmak istedim... Bu serinin adı başlıktan da anlaşılacağı gibi "Telefonların içinde neler oluyor?" 
Bu seriyi başlatma amacım, telefonlar hakkında daha fazla bilgi kapasitesine sahip olmak.. Belki foruma azıcık da olsa katkım olur diye düşündüm... 
Artık bilmem kaç gün aralıklarla bu seri hakkında konu açacağım... 
Neyse fazla boş yapmadan gelelim serinin ilk konusuna; Telefonda Su Soğutma Nedir ve Nasıl Çalışır?
______________________________________________________
 
İşlemci ısındıkça, sıvı ısınır ve buhara dönüşür, böylece CPU’dan ısıyı emer. Bu buhar daha sonra ısı borusunun karşı ucuna gider. Bu uç CPU’dan daha uzakta ve daha serindir. Buhar ısıyı dağıtarak sıvı forma dönüştürür. Bu işlem süreklidir ve ısıyı konsantre bir alandan çok daha geniş bir alana yaymak ve dağıtmak için çalışır, böylece tüm sistemi daha hızlı ve daha verimli bir şekilde soğutur.
Telefonlar güçlendikçe, daha fazla ısı üretir. Onları her zamankinden daha soğuk tutmak için daha fazla telefonun su soğutma ya da diğer adıyla sıvı soğutma ile geldiğini görmeye başlıyoruz. Peki bu ne anlama geliyor? Telefonda su soğutma nedir ve nasıl çalışır?
 
Telefonda Su Soğutma Nedir ve Nasıl Çalışır?
 
Modern akıllı telefonlar cebinizde bulunan küçük bilgisayarlardır; inanılmaz derecede güçlüdürler; CPU ve GPU’ları son on yıl içinde çıkan masaüstü bilgisayarların yeteneklerine ulaşmıştır. Bu kadar küçük bir alanda mevcut olan tüm bu gücün bir sonucu olarak, donanımı serin tutmak cihaz üreticileri için bir zorunluluk haline geldi.
 
Çoğu telefon üreticisi, performans arttıkça telefonların soğuk çalışmasına uygun bir çözüm bulmak için farklı çözüm yollarını düşünmek zorunda kaldı ve su soğutması bu çözümlerden biri gibi görünüyor. Ancak belirtelim, telefonlardaki su soğutma PC’lerde kullanılan su soğutma ile aynı değildir; sistemde akan gerçek bir sıvı yoktur.
 
Son zamanlarda telefonlardaki “su soğutma” akımı bu özelliği kullanan Galaxy Note 9 ve Pocophone ile hız kazandı. Ancak bunlar aslında sıvı soğutma ile gelen ilk telefonlar değiller; Samsung Galaxy S7 de bir su soğutma sistemi ile piyasaya sürüldü.
 
Telefonlarda Su Soğutma Nasıl Çalışır?
 
Galaxy S7 ile Samsung, çipi soğutmak için ısıyı CPU’dan daha uzağa dağıtan bir bakır termal ısı borusu tasarımı kullandı. Böylece telefonlarda ilk su soğutma yöntemini geliştirdi. Bu tüpte küçük bir miktar sıvı bulunuyor. Ancak borular kesildiğinde görünecek kadar yeterli miktarda değil.
 
Telefonda su soğutma işlemi yoğuşma ile çalışır. İşlemci ısınırken, sıvı CPU’yu serin tutmak için buharlaşır. Buhar daha sonra, ısı borusunun karşı ucuna doğru ilerler, burada soğutulduğunda tekrar sıvı haline gelir. Bir karbon fiber TIM (Termal Arayüz Materyali) ile yapılan bu işlem, telefon donanımının soğutulması için çok etkilidir.
 
Mevcut akıllı telefonlar benzer bir sistemi kullanıyor, ancak Samsung, Note 9’daki “su karbon soğutma sistemi” ile orijinal fikir biraz daha geliştirilmiş oldu.
 
Note 9 ile Samsung, S7’de (veya herhangi bir önceki telefonla) olduğundan daha fazla soğutma gücüne ihtiyaç duyduğunu biliyordu. Bunu iki yolla başardı: daha geniş bir ısı borusu ekleyerek ve daha fazla ısı aktarmak için iki ısıl yayıcı arasına bir bakır tabakası ekleyerek.
 
Tüm soğutma sistemi katmanlar halinde çalışır. İşlemcinin hemen üstünde, ince bir bakır parçasının altında bir karbon elyaf tabakası (mükemmel ısı ileten) bulunuyor. Bunun üzerinde belirtilmemiş başka bir tür termal transfer malzemesi daha var (bunun bir tür silikon olduğunu varsayabiliriz). Borunun hemen üstünde, ısının tek bir yerde toplanmasını engelleyen bir termal yayıcı bulunur.
 
Diğer telefonlar, belki de çok karmaşık olmasa da benzer sistemler kullanır. O nedenle sıvı soğutmanın temelleri aşağı yukarı her cihazda aynıdır. Su genellikle çoğu durumda buhardan başka bir şey değildir. “Su soğutmalı” bir sistemden ziyade daha çok “buhar soğutmalı” sistemdir. Her iki durumda da, oldukça havalı, öyle değil mi?
 
__________________________________________________________
 
Evet, bu konunun sonuna gelmiş bulunmaktayız.. Eğer post hoşunuza gittiyse beğeni atmayı unutmayın.. Eğer eksik bir bilgi verdiysem lütfen yorumlarda bilgilendirirseniz sevinirim.. 
 
Sağlıkla kalın mutlu kalın HOŞÇAKALIN! 👋
8 Comments
Anonymous
Not applicable
Diğer
Sıvı soğutma bir tek benim Galaxy A31'de yok.
Diğer
Hayır Galaxy A31'de var diye biliyorum. Benim tablette hiç yok bu... 😂
Anonymous
Not applicable
Diğer
Özellikler de yazmıyor ama sıvı soğutma var diye.
Anonymous
Not applicable
Diğer
bende var mi peki
Diğer
Cihazınız S21 ultra herhalde.
Evet S21 Ultra'da bu özellik vardır.
Anonymous
Not applicable
Diğer
Sen elinden geleni yapmışsın çok yararlı bir gönderi olmuş.
Osmanakar
Active Level 6
Diğer
Madem bu telefonlar çok güçlü, neden bir sene sonra yenisi çıkınca kasmaya başlıyor?
Diğer
Anlamadım hiç.