cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung, yarı iletken savaşında Intel'i eziyor

(Topic created on: 04-15-2022 02:58 PM)
132 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer

Samsung , Intel, TSMC ve birçok şirket kendilerini dünyanın bir numaralı çip üreticisi olmaya hazırlanıyor ve alt tabaka hammaddesi için kaynak toplarken ve kendi üretim ekosistemlerini düzenli olarak güçlendirirken birbirleriyle rekabet ediyor.

 
Gartner , Samsung Electronics'in 2018'den beri ilk kez Intel'den alarak en üst sıralarda yer aldığını açıkladı. Yenilgi marjı çok daha düşük ancak gelir yüzde 28 arttı.
 
 
image
 
Intel'in geliri, Samsung'un %12,3'üne kıyasla %12,2 pazar payıyla %0,3 azaldı. Samsung birinci, Intel ikinci ve SK Hynix yüzde 6,1 pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor.
 
Micron Technology yüzde 4,8 pazar payı ile dördüncü sırada ve beşinci sırada yüzde 4,6 ile Qualcomm yer alıyor. MediaTek, pazar payının %3'ü ile yedinci sırayı, Texas Instruments, NVIDIA ve AMD ile birlikte 8., 9. ve 10. sıralarda, %2.9, %2.8 ve %2,7 pazar payıyla hedefliyor. Bunlar tamamen akıllara durgunluk veren ve şok edici sonuçlardır.
 
Mevcut çip sıkıntısının ardındaki olay, 5G akıllı telefon hala hızlanmış olsa da, dünyanın dört bir yanındaki orijinal ekipman üreticilerini (OEM'ler) etkilemeye devam ediyor. Bunun nedeni, güçlü talep ve lojistik veya hammadde fiyatlarındaki artışlar, yarı iletken ortalama satış fiyatını artırdı.
 
Otomotiv ve Kablosuz İletişim segmentinde artan talepler
 
2021 yılı, otomotiv ve endüstriyel pazarlarda diğer sektörlere ve bir önceki 2020 yılına kıyasla güçlü bir büyüme kaydetti. Otomotiv pazarı 2021'de %34,9 daha iyi performans gösterdi.
 
Kablosuz iletişim sektörüne akıllı telefonlar hakim ve akıllı telefon çipleri %24,6 büyüme kaydetti. 5G akıllı telefonların toplam üretimi, 2020 yılındaki 251 milyona kıyasla 2021'de 556 milyona ulaştı.
 
Bunun nedeni, yükseltilmiş bağlantı altyapısı ve bu sektördeki dijital tasarımı geliştirmek için zorlayan, yaratan ve girişimci olan şirketlerdir. Önümüzdeki çeyreklerde Samsung Electronics ve Intel arasında boyuna rekabet göreceksiniz.
 
 
2 Comments
RecepF
Expert Level 5
Diğer
Samsung'a baktığımızda BOE, 8. Nesil IT OLED üretimine başlamayı hedefliyor
👇
https://r2.community.samsung.com/t5/Diğer/Samsung-a-baktığımızda-BOE-8-Nesil-IT-OLED-üretimine-başla...

Samsung, "sonsuz" bir ekran yaratacak Dairesel bir görünüme sahip The Wall
👇
https://r2.community.samsung.com/t5/Diğer/Samsung-quot-sonsuz-quot-bir-ekran-yaratacak-Dairesel-bir/...

Samsung, akıllı telefonlar için "oyun" işlemcileri geliştiriyor
👇
https://r2.community.samsung.com/t5/Diğer/Samsung-akıllı-telefonlar-için-quot-oyun-quot-işlemcileri/...
0 Likes
Diğer
Helal be Samsung 🇰🇷🤍