iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Orijinal konu:

Samsung' un Servis Sorunu, Sorun Yaşayanlar Toplansın

(Konunun oluşturulma tarihi: 08-18-2022 05:00 PM)
Berat Deniz Yüksel
Active Level 3
Seçenekler
Diğer

Merhabalar. Samsungun çalışmış olduğu Servis işini iyi yapmayan bir şirket. A51 diye bir cihazım vardı bu cihazımda ki sorun sadece şarj almamasıydı ve usb takamam dı. Bu sorun ile servise gönderdim ve içindeki bilgilerimi kaybetmeyin diye de 40 kere not düşmeme rağmen verilerimi bu şirket kaybetti. Bundan sonra haklarında şikayetçi oldum Samsung hiç birşey yapmadı zaten GEÇİŞTİRİLDİM verilerinizi yedeklemeniz gerekiyordu fln zırvası ile. Veri kopyalama dahi yapamayan bir şirketten bahsediyoruz. Şimdi de güncel değeri 20 Bin Tl lere yaklaşan, Note 20 ultra bir cihazım var. Bu cihazda da ekranda ısınmadan kaynaklı sarımsı ışık süzmeleri oluşuyordu. Bunun üstüne servise gönderdim. Yine Bu Servise gitti ve cihazda bir sorun yok diyip gönderdiler. Gelen cihazdaki arıza hala telefonu yeni açtığımda direk ekranda bariz belli oluyordu. Bunun üstüne Çözüm merkezini aradım. Çözüm merkezindeki işini iyi yapamayan bir arkadaş, bana cihazın arıza videolarını imei si ile birlikte videoya alıp galerisinde gönderin telefonu dedi sorununuz çözülür dedi. Bunun üstüne denildiği gibi yapıp 4 Adet video çekip gönderdim. Buna rağmen bu servis cihazda hiç bir problem yok diyip telefonu arızalı bir şekilde bana geri gönderdiler. Bu şirket daha kayıt numarasını sistememe giremeyen bir şirketten bahsediyoruz. Bunun üzerine tekrar çözüm merkezini aradım çözüm merkezindeki aynı arkadaşa sorduğumda ise Servisin raporunu esas aldıklarını benim videomun bir işe yaramadığı belirtip durdu. Ve beni bu şekilde 3 Hafta boyunca mağdur ettiler. Samsungun Kalitesini yerlere indiren bir süreç yaşadım. S4 den bu yana kullandığım Samsung markası bu iki olayla beni yüz üstü bıraktı. Müşterinin hakkını savunmayıp, işini iyi yapamayan bir servisin raporunu esas aldıklarını belirtti. Bu tür olayları yaşayan arkadaşlar önceki gönderimde bana katıldı ne yaşadıklarını da anlattılar postun altında. Bunun üzerine Samsung Members Moderatörleri konuyu çözülmediği halde kapattılar. Bu postu da kapatacklarını biliyorum. Bu POST KAPATILMASIN. Bu konu öne çıksın istiyorsanız övgü ye tıklayıp. Servisten yana mağdur olan kişiler bu postun altında yaşadıkları sorunları yazarlarsa sevinirim.

7 Yorum
hakanS20FE
Active Level 7
Seçenekler
Diğer
Haklısın reis samsung servislerini geliştirsin ya da kapatsın
Berat Deniz Yüksel
Active Level 3
Seçenekler
Diğer

Evet geliştirme yapıp Samsung' un servis üstünde daha fazla yetkisi olması gerek. Ancak tam tersi bir durum var Samsung bu şirket ne derlerse ona kabul oluyorlar. Garip bir durum müşteri memnuniyeti açısından rezalet bir durum. Kapatmak yerine farklı bir taşeron şirket ile çalışabilirler. Samsung Mobile ın tek çalıştığı şirket şuan BDH Bilişim.

SOUND18
Active Level 5
Seçenekler
Diğer
Şu ana kadar 2 adet cihaz gönderdim servise 2 side bakımları tam yapılarak sorunsuz aldım. Eskiye göre daha performanslı çalışıyorlar. Belki teslim ettiğiniz servis ile ilgili sıkıntı olabilir. Bdh sorun yaşatmadı bu güne kadar. İnşallah sorununuz çözülür.Saygılarımla
Berat Deniz Yüksel
Active Level 3
Seçenekler
Diğer

Belki bana karşı tavır almış olabilirler bilmiyorum böyle birşeyler yaparlarmı çünkü ben daha önceden bu şirketi şikayet etmiştim. Tavır aldılarsa komik. Ancak çok bariz bir hatayı gözle görünen bir hataya arıza yok diye yazmaları ve raporlamaları garip.

SOUND18
Active Level 5
Seçenekler
Diğer
Çok fazla Samsung kullanıcısı var zannetmiyorum tekrar gönderin sabırlı olun muhakkak yanlış anlama vardır
Berat Deniz Yüksel
Active Level 3
Seçenekler
Diğer

Video da çok net görünümüyor ancak bariz bir şekilde ortada olan bir hata var.

Sanmıyorum ki bu yanlış bir anlaşılma olsun. Telefon servisten ağrızasız diye geldikten kısa bir süre sonra bu videoları çektim. Bu video gibi içerisinde 4 tane 1 er dk lık imei numaralı kanıt videoları var. Buna rağmen benim kanıt videolarımı esas almayıp daha kayıt numarasını sisteme dahi giremeyen bir şirketin raporunu esas almaları çok saçma.

Manavgat
Moderator
Moderator
Seçenekler
Diğer

Merhaba Berat Deniz Yüksel,

 

Konuyla ilgili olarak ekip arkadaşlarımız sizle iletişime geçti. Bundan sonraki süreçte de her türlü destek talepleriniz için size destek sunmaktan memnuniyet duyacağız.

 

Teşekkürler.

MOD

0 Övgü Puanı