cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Samsung'un Cihaz Çıkarmak İçin Cihaz Çıkarması

(Topic created on: 01-30-2022 09:41 PM)
49 Views
BoraS20FE
Expert Level 5
Options
Diğer

Tüm forum halkına ve Samsung ekibine merhaba öncelikle. Forumda da daha önce defalarca konusu açılan bir konudan, detaylıca ve cihazlar karşılaştırmaları ile, bahsetmek istiyorum.
Samsung'un sürekli cihaz çıkarmasından hepimiz şikayetçiyiz fakat bizi dinlemiyorsunuz Samsung. Artık iyice kâr odaklı bir firma oldunuz. Sürekli birbirinin aynısı cihazlar çıkarma huyunuzu niye devam ettiriyorsunuz? Bunun size zarar verdiğinin farkında mısınız? Niye az model çıkarıp da güzel bir pazarlama politikası ve dolu dolu donanımlarla piyasaya sürmek yerine bir sürü gereksiz model çıkarıyorsunuz? Bir sürü model için ayrı ayrı yazılım üretmekte eminim oldukça zorlanıyorsunuz, peki niye bunu kendinize yapıyorsunuz?

Öncelikle bazı odeller üzerinden gideyim.
İlk cihazlarımız Galaxy S20 FE ile Galaxy S21 FE. Galaxy S20 FE modelleri -Galaxy S20 FE 4G (Snapdragon) hariç- 23 Eylül 2020 tarihinde tanıtıldılar. Galaxy S21 FE ise 4 Ocak 2022 tarihinde tanıtıldı. İki cihazın çıkış tarihleri arasında 17 ay fârk var. Fakat bu farka rağmen Galaxy S21 FE için uğraşmamışsınız belli ki ve neredeyse Galaxy S20 FE'nin aynısı bir cihaz üretmişsiniz. Bu kadar sürede oldukça benzer cihazlar üretmek yerine direkt S21 FE çıkmasa da olabilirdi bence. Galaxy S20 FE zaten hala oldukça satılan bir model ve S21 FE'nin fiyatına bakarsak (yurtdışında da aynı durum) hiç de gereği olmadığını anlıyoruz.
Cihaz özellikleri üzerinden gidecek olursak;
Galaxy S20 FE ile S21 FE'nin kamera sensörleri tıpatıp aynı. İkisinin de ana kamerasında Samsung S5K2LD isimli sensör bulunuyor (Aynı sensör, Galaxy S20 serisi ve Z Fold2'de mevcut). Ultra geniş açı, telefoto ve ön kamera sensörleri de aynı kalmış cihazların (bari ön kamera sensörünü değiştirseydiniz 😅). İki cihazda da 4K 60 fps video kayıt seçeneği mevcut. Kamera arayüzde de "Çift Kayıt" hariç bir özellik farkı yok. İşlemci tarafında da S20 FE'de Exynos 990/Snapdragon 865 varken S21 FE'de Exynos 2100/Snapdragon 888 mevcut. S20 FE'nin Snapdragon versiyonundan ilerlemeyi tercih ediyorum çünkü neredeyse her ülkede mevcut (4G de 5G de). S21 FE'deki Exynos 2100 ile S20 FE'deki Snapdragon 865 işlemcileri arasında o kadar da performans farkı yok. Exynos 2100 daha hızlı nispeten fakat ısınma konusunda da Snapdragon 865, Exynos 2100 ile Snapdragon 888'e göre daha avantajlı. Neredeyse eşitler gibi bir durum var diyebiliriz. Bataryalar aynı. Ekran tarafında bir farklılık var. S21 FE'nin ekranı daha iyi fakat burada da ekranın "nit" değerinden kısmışsınız (S20 FE'de 823 nit, S21 FE'de 795 nit). Yazılımsal olarak kalan kısım aynı. Ayrıca da S21 FE majörlü bir şekilde çıktığı için cihaz Android 14'te kalacak gibi duruyor.

Gördüğünüz gibi S20 FE ile S21 FE neredeyse aynılar diyebiliriz. Fiyat olarak iseS21 FE, yurtdışında 700 dolar. Yurtdışında S21'i 580/600 dolar bandında bulabilirsiniz ve S21 almak çok daha mantıklı.

Galaxy A, M ve F serilerinde bu durum daha da kötü.
Öncelikle artık M serisi ile A serisi aşırı benzer oldular. M ile F serileri aynı zaten. Bence artık M ve F serilerine gerek yok. A serisi yeterli diye düşünüyorum.
A serisinde de model sayısında azaltmaya gidilmeli. A0x, A1x, A2x, A3x, A4x, A5x, A7x serileri var ve bunların s veya e varyantları da oluyor (bir de ayrı 5G versiyonları). Bence bu kadar model olması çok gereksiz ve yazılım konusunda da sizi zora sokuyor, güncellemeler çok gecikiyor.
Mesela bu yıl sadece A13, A33, A53 ve A73 piyasa sürülse yeterli diye düşünüyorum. A03'ün yerine A12 geçebilirdi, A23'ün yerine A32 geçebilirdi... Bir önceki modellere de özellik katılarak yapılabilir bunlar. Mesela bu seneki A serisine dair sızıntılar, birçoğumuzu hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü2021 A serisi ile 2022 A serisi neredeyse aynı olacaklar. Bence özellik katılıp düzgün fiyatlarla piyasaya sürülse daha iyi olabilirdi. Şimdi tüketicilerin de kafasını daha çok karıştıracaksınız. Ne gerek var ki buna?

 
Özetle; sırf daha çok para getirir düşüncesiyle sürekli model piyasaya sürmek, şu an başınızı ağrıtmaya başladığı gibi gelecekte daha da büyük sorunlara yol açacak. Onun yerine az modelle tüketicinin de gönlünü fethedebilirsiniz. 
 
Okuduğunuz için teşekkür ederim.😊
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Evet öyle kardeşim çok boş cihaz çıkardılar
Diğer
İşleri güçleri para işte..
Diğer
Şimdi note serisi yerine m ve f serisi sonlandırılabilirdi. Büyük bir hata yaptı note serisini sonlandırmakls Samsung. (M ve f serisi gereksiz bir seri.)
ahmet_turğut
Expert Level 5
Diğer
Sonuna kadar haklısınız bir sürü gereksiz aynı model çöp gibi cihazlar var
Çöp gibi derken şunu demek istiyorum aynı özelliği taşıyan kalabalık oluşturan çöp bir ortam yani
Turansar00
Active Level 5
Diğer
O kadar çok televizyon telefon tablet laptop yetmedi beyaz eşya saat vb.. her ay çıkarıp satmasına rağmen senede bir telefon saat mac çıkartan Apple samsungdan çok daha değerli gerçekten müşteri hizmetleri, cihazları ve yazılım destek konusunda düşünülmesi gereken bir marka
RecepF
Expert Level 5
Diğer
Tamamen satış stratejisi fazla cihaz kafa karıştırmak Samsungun bu taktığini Çinliler' de Samsung'dan görüp uyguluyor Samsung artık X markasına karşı daha fazla atağa geçti yerini kimseye kaptırmak istemiyor Çinli rakipler boş durmuyor Samsung'un bütün modellerini koplayamaya devem ediyor Flip ve Fold serisi gibi Samsung bu durumda çok çeşit yerine az model fiyatı düşürmesi lazım rakipleri ucuz fiyattan yüksek fiyata geçti Samsung ancak bu şekilde kendini kurtarabilir
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Samsung bence kısacası rakip görmediği için gerekli adımları yapmıyor

Yani kısacası uğraşmıyor %100 anlaşmalar dönüyor arka planında samsung istese şuan ucuz fiyata en iyi rakip cihaz üretebilir

Ekran ,işlemci, wifi modülü ,anakart,kamera sensörü ve daha sayamadığım kadar üretebilme yeteğine sahip yani kullanılmıyor bunlar

Kullanılsa neler olur düşünün ...(kesinlikle arkada imzalanan anlaşmalar dönüyor bilmediğimiz)
RecepF
Expert Level 5
Diğer
Olabilir marketler bile anlaşmalı hareket ediyor
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Ben böyle düşünüyorum Her şey planlı oluyor bence

Samsung ,Nokia nın batışını çok iyii yakaladı

Aynı şekilde xiaomi de Huawei çok iyi yakaladı

Anlaşmalar bence havada uçuyor 😂🤫 😂
BurakTozko
Active Level 1
Diğer
Bu kadar çeşit üretmesi her ekonomik kesimden insanı kendine çekebilmek istemesi. İki ürün arasında $20 **bleep** olması, ekonomik durumu iyi olmayan ülkelerde büyük **bleep** yaratıyor. Bakınız Türkiye. Hint pazarına girebilmek için ne kadar fazla ürün çıkarırsa firma için o kadar gelir demek. Kullanıcı bizler için bu durum iyi değil tabiki de.
0 Likes