cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung servise şifresiz telefon vermek

(Topic created on: 06-03-2023 06:37 PM)
mutkuk
Beginner Level 2
Options
Diğer

Samsung yetkili servisine telefonunuzla ilgili sorunlarınızı gidermek için başvurduğunuzda sizden, eğer verilerinizin silinmesini istemiyorsanız telefonunuzun şifresini kaldırmanızı veya onlarla paylaşmanızı istiyorlar. Şifreli verirseniz telefonu açıp test edemezlermiş vs.

Bu çok büyük bir gizlilik ve güvenlik ihmali. En ufak bir sorgulamada kesinlikle içimizin rahat olması gerektiği söyleniyor. Kişisel verileri koruma kanunu vs. ezbere konuşmaya başlıyorlar.

Çoğumuzun telefonunda e-posta adresi oturumları açık, Google Chrome gibi tarayıcılarda neredeyse çoğu şifremizin kayıtlı olduğu tarayıcı profillerinin oturumları açık. Kimsenin görmesini istemeyebileceğimiz resimler Galeri'de dolu.

Örneğin e-posta adreslerinden yazılan mail'ler, mesajlar vs. bunlar yasal olarak delil sayılan şeyler. Sizin hesaplarınızdan başkaları ile sizin adınıza aslında yapmadığınız konuşmalar yapılıp, sizin bunlardan haberiniz olmaması için telefon size verilmeden önce bunlar kalıcı olarak iz bırakmadan sizin telefonunuzdan silinebilir. Komplo teorisi tadında şeylerden bahsetimyorum yani, 2+2=4 kadar basit bir olaydan bahsediyorum.

Dolandırılabileceğiniz, şantaja uğrayabileceğiniz milyonlarca ihtimalin kapısını aralıyorsunuz yani telefonunuzu yetkili servise vererek. Telefonunuzdaki bu ve benzeri tüm bilgiler, teknik serviste bunları istediği gibi basitçe NOT ALABİLECEK veya kopyalayabilecek olanağa sahip teknik elemanların önüne seriliyor. VE SİZİN BÖYLE BİR ŞEY YAPILDIĞINI HİÇBİR ŞEKİLDE KANITLAMA İMKANINIZ YOK.

Bu bilgileri almaları ve kötü niyetlerle kullanmaları durumunda yarın öbür gün sizin başınıza bir olay geldiğinde, bu olay ile teknik serviste bilgilerinizin çalınması arasında bağlantı kurabilmeniz hiçbir şekilde mümkün olmayacak, ortada bir kanıt olmayacak. O yüzden kişisel verileri koruma kanunu vs. hiçbir şekilde sizi, telefonunuzla yalnız kalmış bir teknik elemandan koruyamaz. Bunu çok iyi anlayın.

6 Comments
Diğer
Bilgi için teşekkürler
Anonymous
Not applicable
Diğer
Bakım modu?1685805362570_1685805362559_0.jpg
haklisin
Active Level 5
Diğer
Android 13 alan telefonlarda var sadece o yani her cihazda yok.
draktepe
Active Level 3
Diğer
yakın zamanda telefonun ekranı kırılması sebebiyle servise gönderdim. sıfırlarayak gönderdiğim için sıkıntu olmadı. Bu arada servisi çok hızlı tamamlandı. gayet güzel bir kutuda, sanki yeni telefon almış gibi gönderdiler. teşekkürler samsung
Anonymous
Not applicable
Diğer
Haklı olabilirsin ama çözümü bayağı basit servise göndermeden önce bütün verileri yedekleyip sonra da cihazı komple sıfırlayıp her şeyi cihazdan temizleyeceksiniz öyle servise göndereceksiniz Bu kadar basit
ERN41
Active Level 1
Diğer
Bu tarz durumlarda telefonu bakım moduna alarak göndermek mantıklı olandır. Eğer telefonunuzda bakım modu yok ise yeni kullanıcı oluşturarak da gönderebilirsiniz. Hadi diyelim o da yok burada iki seçenek kalıyor, ya sıfırlayacaksınız ya da servise güvenmeyi tercih edeceksiniz...