cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung, Samsung'a güvenini kaybetti! Neler oluyor?

(Topic created on: 12-14-2022 09:45 PM)
85 Views
tolgaS20FE
Expert Level 1
Options
Diğer

Her yıl Exynos platformlu telefonlar ile karşımıza çıkan Samsung, işlemci üretim sürecinde değişikliğe gidiyor!Bilindiği üzere Samsung, uzun süredir telefonlarında birden fazla platforma yer veriyor. Örneğin bu yıl piyasaya çıkan Galaxy S22 modelinin bazı versiyonları Snapdragon 8 Gen1+ ile bizleri karşılarken, diğer yandan Exynos 2200 işlemcisini de kullanıyordu. Gelecek yıl içerisinde piyasaya çıkacak olan Galaxy S23 serisinde ise Exynos imzasını görmeyeceğiz. Peki Samsung’un işlemci üretimi tarafında neler oluyor? Gelin hep birlikte bakalım!


Samsung, kendi içerisinde güvensizlik yaşıyor!Qualcomm’dan Samsung ekibine katılan, bir süre boyunca Stratejik Ürün Geliştirme Ekibi Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Won-joon Choi geçtiğimiz haftalarda departmanın başına geçti. Bu ismin katlanabilen telefonlar gibi yeni teknolojilerin altında imzası bulunuyor. 2016 yılından bu yana Samsung içerisinde aktif rol oynayan bu isim, şuanda 6G gibi yeni nesil teknolojilere odaklanmasının yanı sıra şirket içerisinde değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.Her yıl Samsung telefonlarda gördüğümüz hem Qualcomm hem de MediaTek işlemciyi aynı model içerisinde sunma geleneği bu sefer devam ettirilmedi. Hatta tam aksine Galaxy S23 telefonlar için Qualcomm ortaklığında seriye odaklı özel bir Snapdragon 8 Gen2 yongası geliştiriliyor.


Peki neden Galaxy S23 serisinde Exynos yok?


Aslında basit bir düşünce ile Qualcomm işlemcilerin daha iyi olduğu sonucuna varılabilir. Ancak bu hatalı bir çıkarım olur. Samsung, birkaç yıl öncesine kadar Exynos işlemcileri kendi telefonlarına özel tutardı. Şimdi ise durum değişti, Exynos işlemciler Meizu, Vivo gibi başka markalar tarafından da kullanılabilir oldu. Şirketin telefon bölümü işlemcilerin geliştirilmesi sürecinde yıllardır Samsung System LSI’ye güvenirken, bu tarz stratejik değişiklikler sonucu güven sarsılmış gibi duruyor.

Söylentiler Samsung’un mobil bölümü içerisinde yeni bir işlemci geliştirme ekibi kurulacağını gösteriyor. Bu bağlamda Galaxy telefonlar için daha optimize ve stabil çalışabilecek Exynos işlemciler üretilecek. Bu sayede ileride kullanılacak olan Samsung imzalı yongalarla birlikte stratejik bir yol izlenilebilecek. Bölümün başına ise Won-joon Choi geçecek, ar-ge çalışmalarına liderlik edecek.Samsung yapılan değişiklikler kapsamında 2023 ve 2024 yılı içerisinde Exynos işlemcileri es geçecek gibi duruyor. Firmanın 2025 yılında ise karşımıza iddialı bir Galaxy telefonlara özel Exynos işlemciyle çıkması bekleniyor. Yeni işlemcilerin TSMC tarafından mı yoksa Samsung Semiconductor tarafından mı üretileceği henüz bilinmiyor.

11 Comments
Anonymous
Not applicable
Diğer
Samsung işlemcileri üretirken düşük üretim maliyetli üretiyor kaliteli döküm kullanmıyor.
yksuf
Active Level 7
Diğer
samsung exynostan vazgeçmez boş haber bana göre exynos iyi s23 ile görürüz yine arkadaşı
Adanaliisot
Active Level 10
Diğer
Hayır bu yıl exynis yok :)
0 Likes
Anonymous
Not applicable
Diğer
Exynoslu işlemcilerin çöp olduğunu Samsung markası da anladı gibi duruyo.
Anonymous
Not applicable
Diğer
Shift delete.net Bu gönderinin kaynağı.
tolgaS20FE
Expert Level 1
Diğer
Evet yazmayı unutmuşum sağol
Mustafa3437
Expert Level 5
Diğer
8 Gen 2 ile boy ölçüşemez. Snapdragon yapmış bu sefer tüm tuşlara basmış 😄
fatihkuzen
Active Level 7
Diğer
Hic Exynos kullanmadim. Kullanimda ne gibi f.a.r.k yada dezavantaj yaratiyor bilen varmi acaba?
tolgaS20FE
Expert Level 1
Diğer
Benim bildiğim ilk başta ısınma sorunları ve performans da yetersiz Lik oluyor ama abartılacak kadar bir eksiği yok ama yinede snapdragon nun daha iyi bir sonuç çıkardığı biliniyor exnyos a göre