cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung Cihazlarınızda Performansı Nasıl Arttırabiliriz? [Konu]

(Topic created on: 04-23-2022 06:26 PM)
37 Views
ILoveCats_
Expert Level 5
Options
Diğer
Merhaba, ilk öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramınız kutlu olsun! 🤗
 
Evet, bugün bir konu açmaya karar verdim... Umarım konu hoşunuza gider ve yardımcı olabilirim🙂
Haydi başlayalım. 
 
 

Google Files Go

 
Google’ın bu dosya yöneticisi için çıkarmış olduğu Files Go uygulaması gerçekten harika. Telefonunuz içerisinde kullanmıyor olduğunuz dosyaları tespit etmenin yanında dosyaları kolay bir şekilde aktarmanıza yarayan bu uygulamayı kullanmanızı öneririz.
 
Uygulama iki sekme ile beraber oldukça basit bir arayüze sahip; Depolama ve Dosyalar. Depolama sekmesinden, telefonunuz içerisinde kalan depolama alanını ve alanın boşaltılmasında yardımcı olacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamaları ön belleklerini bu uygulama sayesinde kolayca silebilirsiniz.
 
 
Kullanılmayan Uygulamaları Silin – Devre Dışı Bırakın
 
Android cihazların birçoğu kurulumla beraber içerisinde birçok gerekli ve gereksiz uygulama ile birlikte gelmektedir. Bu uygulamaların bazıları silinebiliyorken bazıları cihazla beraber geldiğini belirterek silinmez. Telefonunuzun kurulumu ile birlikte gelen uygulamaları silemeseniz bile devre dışı bırakarak kendinize yer açabilirsiniz.
 
 
Uygulamaların “Lite” Uygulamalarını Kullanın
 
Kısıtlı bir kapasiteye sahip bir telefon kullanıyorsanız, özellikle yüksek boyutlu uygulamaların Lite versiyonlarını kullanabilirsiniz. Ne demek bu Lite? Derseniz hemen açıklayalım. Uygulamaların Lite versiyonları ana versiyonlara göre oldukça düşük boyuta sahip versiyonlarıdır. Uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilen bazı özellikler Lite versiyonlarında kullanılamaz.
 
Lite versiyonlu uygulamaya en büyük örnek Facebook olacaktır. Facebook Lite uygulamasını indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kısıtlı özelliklerden sizlere bahsettik fakat Facebook Lite uygulaması ile Facebook üzerinde yapmak istediğiniz her şeyi yine de rahatlıkla yapabilirsiniz.
 
 
Yazılımınızın Güncel Olduğuna Emin Olun
 
Yazılımın güncel olması bir telefon için oldukça önemli bir konudur. Çünkü üreticiler bu güncellemeleri eski hataları düzeltmek için yayımlar. Büyük platformların güncellemeleri cihazınızda büyük performans değişikliklerine sebep olabilir.
 
 
Ana Sayfa Düzeni
 
Özellikle canlı duvar kâğıtları kullanmak telefonunuzu yavaşlatmayı sağlar. Uygulamalar arasında geçiş yaparken ve ana sayfa üzerinde geçiş yaparken telefonunuzun kasmasından şikâyet ediyorsanız daha basit duvar kâğıtları kullanmalısınız.
 
 
Başka Bir Launcher Deneyin
 
 
Launcher olarak adlandırdığımız tam olarak yeni bir arayüz. Son yıllarda Huawei ve Xiaomi markalarının sunmuş olduğu basit ve hızlı arayüzleri buna örnek verebiliriz. Tabi ki buradan yeni bir telefon almanız gerektiğini çıkartmayın. Google Play üzerinde basit arayüzler bulabilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse, zamanında benim kullandığım , “Smart Launcher” arayüzünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 
Smart Launcher Deneyimim: Samsung Galaxy Ace kullandığım dönemlerde telefonum çok fazla kasılıyordu ve yeni bir Launcher arayışı içerisindeydim. Şans eseri Google Play üzerinde böyle bir Launcher ile karşılaştım ve indirerek kullanmaya başladım. Bilenler bilir Samsung Galaxy Ace cihazının ne kadar çok kastığını ve işlem yapılamaz halde olduğunu. Smart Launcher ile beraber Ace gibi bir cihazın tüm kasılma sorunlarından kurtulmuştum.
 
 
Bataryanızı Optimize Edin
 
Telefonunuzun bataryasının normalden daha hızlı bir şekilde azalmaya başladığını zaten **bleep** edersiniz. Bu durum uygulamaların CPU döngülerini bozması ile beraber daha fazla enerji harcamaya başlaması olarak bilinir. Arka planda çalışan birçok uygulama da telefonunuzun bataryasını kullanmaktadır. Bu nedenle batarya kullanımını sürekli olarak analiz etmek doğru olacaktır.
 
Bataryayı çok fazla kullanan uygulamayı belirlemek için Ayarlar kısmında Pil ayarlarına göz atabilir ve buradan uygulamayı tespit ederek durdurmaya zorlayabilirsiniz.
 
 
Kullanmadığınızda Bluetooth’u Kapatın
 
Bluetooth gibi her zaman kullanmayacağınız özellikler telefonunuzu hem performans olarak yorar hem bataryanızın hızlı bir şekilde tükenmesini sağlar. Bluetooth’un yanında konum hizmetlerini kapatmanızı söylemek doğru olmaz. Kullanmış olduğunu uygulamaların birçoğu konum erişimi iznine ihtiyaç duyar.
 
 
Batarya Optimize Edici Uygulamalar Yüklemeyin
 
Karşınıza çıktığı zaman çok mantıklı bir uygulama olarak gözükebilen bu uygulama türleri tam aksine telefonunuzun ve bataryanızın en büyük düşmanları. Bu uygulamanın yapabileceği özellikleri zaten istediğiniz takdirde sizlerde çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tür uygulamalar genellikle reklamlarla donatıldığından telefonunuzun daha fazla enerji harcamasını sağlar.
 
Ön bellek uygulaması olarak önermiş olduğumuz Google Go Files uygulamasını her zaman güvenebilirsiniz. Oldukça düşük boyuta sahip olan bu uygulama telefonunuz da herhangi bir performans düşüklüğü yaratmaz.
 
 
Cihazı sıfırlayın
 
Belki cihazınız fazla ağırlaşmış ve performans kayıplarına neden olmuş olabilir. Sıfırlamak, cihazı rahatlatarak bazı performans kayıplarını önleyecektir. 
Not; Bu işlem için ilk önce verileriniz yedeklenmesi rica olunur!
Ayarlar > genel yönetim > sıfırla > fabrika ayarlarına sıfırla diyerek cihazı sıfırlayabilirsiniz. 
 
Evet, konumuz bu kadardı. Umarım yararlı olabilirim.. 
 
Eğer konu hoşunuza gittiyse destek amacıyla gönderiyi beğenirseniz çok sevinirim 🤗
 
Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😊
17 Comments
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Bu konuda geçen Google files dosya yönetiminden bahsediyo iyi okuyun Files zaten anlamı dosyalar demek
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
Onu okudum ve doğru anladım ama orada "Google Go Files" yazıyor. Ben ise "Google Files" kullandığım için farkı ne diye sordum. Orada Google Files değil, Google Go Files yazıyor.
0 Likes
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Yanlış yazmış ismini
Anonymous
Not applicable
Diğer
Google files go diye uygulama mı var?
ILoveCats_
Expert Level 5
Diğer
Sanırım..
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Google files ve Google go ayrı ayrı iki uygulama aşağıda yazdım👇
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Teşekkürler bilgilendirme için 😊
ILoveCats_
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim :)