cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung Cihazlarınızda Performansı Nasıl Arttırabiliriz? [Konu]

(Topic created on: 04-23-2022 06:12 PM)
77 Views
ILoveCats_
Expert Level 5
Options
Diğer
Merhaba, ilk öncelikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramınız kutlu olsun! 🤗

Evet, bugün bir konu açmaya karar verdim... Umarım konu hoşunuza gider ve yardımcı olabilirim🙂
Haydi başlayalım. 

Google Files Go

Google’ın bu dosya yöneticisi için çıkarmış olduğu Files Go uygulaması gerçekten harika. Telefonunuz içerisinde kullanmıyor olduğunuz dosyaları tespit etmenin yanında dosyaları kolay bir şekilde aktarmanıza yarayan bu uygulamayı kullanmanızı öneririz.

Uygulama iki sekme ile beraber oldukça basit bir arayüze sahip; Depolama ve Dosyalar. Depolama sekmesinden, telefonunuz içerisinde kalan depolama alanını ve alanın boşaltılmasında yardımcı olacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamaları ön belleklerini bu uygulama sayesinde kolayca silebilirsiniz.

Kullanılmayan Uygulamaları Silin – Devre Dışı Bırakın

Android cihazların birçoğu kurulumla beraber içerisinde birçok gerekli ve gereksiz uygulama ile birlikte gelmektedir. Bu uygulamaların bazıları silinebiliyorken bazıları cihazla beraber geldiğini belirterek silinmez. Telefonunuzun kurulumu ile birlikte gelen uygulamaları silemeseniz bile devre dışı bırakarak kendinize yer açabilirsiniz.

Uygulamaların “Lite” Uygulamalarını Kullanın

Kısıtlı bir kapasiteye sahip bir telefon kullanıyorsanız, özellikle yüksek boyutlu uygulamaların Lite versiyonlarını kullanabilirsiniz. Ne demek bu Lite? Derseniz hemen açıklayalım. Uygulamaların Lite versiyonları ana versiyonlara göre oldukça düşük boyuta sahip versiyonlarıdır. Uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilen bazı özellikler Lite versiyonlarında kullanılamaz.

Lite versiyonlu uygulamaya en büyük örnek Facebook olacaktır. Facebook Lite uygulamasını indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kısıtlı özelliklerden sizlere bahsettik fakat Facebook Lite uygulaması ile Facebook üzerinde yapmak istediğiniz her şeyi yine de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yazılımınızın Güncel Olduğuna Emin Olun

Yazılımın güncel olması bir telefon için oldukça önemli bir konudur. Çünkü üreticiler bu güncellemeleri eski hataları düzeltmek için yayımlar. Büyük platformların güncellemeleri cihazınızda büyük performans değişikliklerine sebep olabilir.

Ana Sayfa Düzeni

Özellikle canlı duvar kâğıtları kullanmak telefonunuzu yavaşlatmayı sağlar. Uygulamalar arasında geçiş yaparken ve ana sayfa üzerinde geçiş yaparken telefonunuzun kasmasından şikâyet ediyorsanız daha basit duvar kâğıtları kullanmalısınız.

Başka Bir Launcher Deneyin

Launcher olarak adlandırdığımız tam olarak yeni bir arayüz. Son yıllarda Huawei ve Xiaomi markalarının sunmuş olduğu basit ve hızlı arayüzleri buna örnek verebiliriz. Tabi ki buradan yeni bir telefon almanız gerektiğini çıkartmayın. Google Play üzerinde basit arayüzler bulabilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse, zamanında benim kullandığım , “Smart Launcher” arayüzünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Smart Launcher Deneyimim: Samsung Galaxy Ace kullandığım dönemlerde telefonum çok fazla kasılıyordu ve yeni bir Launcher arayışı içerisindeydim. Şans eseri Google Play üzerinde böyle bir Launcher ile karşılaştım ve indirerek kullanmaya başladım. Bilenler bilir Samsung Galaxy Ace cihazının ne kadar çok kastığını ve işlem yapılamaz halde olduğunu. Smart Launcher ile beraber Ace gibi bir cihazın tüm kasılma sorunlarından kurtulmuştum.

Bataryanızı Optimize Edin

Telefonunuzun bataryasının normalden daha hızlı bir şekilde azalmaya başladığını zaten **bleep** edersiniz. Bu durum uygulamaların CPU döngülerini bozması ile beraber daha fazla enerji harcamaya başlaması olarak bilinir. Arka planda çalışan birçok uygulama da telefonunuzun bataryasını kullanmaktadır. Bu nedenle batarya kullanımını sürekli olarak analiz etmek doğru olacaktır.

Bataryayı çok fazla kullanan uygulamayı belirlemek için Ayarlar kısmında Pil ayarlarına göz atabilir ve buradan uygulamayı tespit ederek durdurmaya zorlayabilirsiniz.

Kullanmadığınızda Bluetooth’u Kapatın

Bluetooth gibi her zaman kullanmayacağınız özellikler telefonunuzu hem performans olarak yorar hem bataryanızın hızlı bir şekilde tükenmesini sağlar. Bluetooth’un yanında konum hizmetlerini kapatmanızı söylemek doğru olmaz. Kullanmış olduğunu uygulamaların birçoğu konum erişimi iznine ihtiyaç duyar.

Batarya Optimize Edici Uygulamalar Yüklemeyin

Karşınıza çıktığı zaman çok mantıklı bir uygulama olarak gözükebilen bu uygulama türleri tam aksine telefonunuzun ve bataryanızın en büyük düşmanları. Bu uygulamanın yapabileceği özellikleri zaten istediğiniz takdirde sizlerde çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tür uygulamalar genellikle reklamlarla donatıldığından telefonunuzun daha fazla enerji harcamasını sağlar.

Ön bellek uygulaması olarak önermiş olduğumuz Google Go Files uygulamasını her zaman güvenebilirsiniz. Oldukça düşük boyuta sahip olan bu uygulama telefonunuz da herhangi bir performans düşüklüğü yaratmaz.

Cihazı sıfırlayın

Belki cihazınız fazla ağırlaşmış ve performans kayıplarına neden olmuş olabilir. Sıfırlamak, cihazı rahatlatarak bazı performans kayıplarını önleyecektir. 
Not; Bu işlem için ilk önce verileriniz yedeklenmesi rica olunur!
Ayarlar > genel yönetim > sıfırla > fabrika ayarlarına sıfırla diyerek cihazı sıfırlayabilirsiniz. 

Evet, konumuz bu kadardı. Umarım yararlı olabilirim.. 

Eğer konu hoşunuza gittiyse destek amacıyla gönderiyi beğenirseniz çok sevinirim 🤗

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😊
17 Comments
Tolga67
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için teşekkür ederiz emeğine sağlık 😊🤗
ILoveCats_
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim :)
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
Google Go Files ile Google Files arasındaki **bleep** ne?
ILoveCats_
Expert Level 5
Diğer
Maalesef bilemiyorum bende, Google'dan aldım bu yazıyı. 😊
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Google go google ın light versiyon bir tarayıcısı Google files ise dosya yöneticisi
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
Evet Google Go var ama Google Files Go ve Google Files diye farklı uygulamaları var. (Varmış. Öyle bir şey duymadım benim duyduğum ve gönderi de eşleşiyor, yani Gallery Go'da olabilir.) O ikisinin farkı ne biliyor musunuz?
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
Google Files Go'yu bulamadım. Ama Gallery Go'yu buldum. Galiba bahsedilen Gallery Go. Gönderide bahsedildiği gibi iki sekmesi var.Screenshot_20220423-154249_Google Play Store_4894_1650717770.jpg
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Bu değil bu galeri uygulaması Benim dediklerim bunlar Screenshot_20220423-154638_Google Play Store.jpgScreenshot_20220423-154625_Google Play Store.jpgScreenshot_20220423-154600_Google Play Store.jpgScreenshot_20220423-154612_Google Play Store.jpg
BurakTunç
Expert Level 5
Diğer
Sizin dediğiniz bu ama konuda geçen o değil. Google'ın sadece Google için Go'su değil Haritalar Go ve Gallery Go'da var. Galiba bahsedilen uygulamayı Google Go diye anladınız.
0 Likes