cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Pil kullanımı ve ekran süresi verilerinin analizini doğru yapmak

(Topic created on: 01-11-2024 07:37 PM)
144 Views
Tolgaa94
Expert Level 5
Options
Diğer
Merhaba. Samsung cihazımızda hepimiz cihazlarımız tam şarj ettikten sonra telefon yada tabletimizin sarjının gün boyu bize yetmesini ve bizi yarı yolda bırakmamasını istiyoruz. Bu nokta da ürünü kullanırken gerek bazı özellikleri kapatıyor gerekse de kullanımımıza dikkat ediyoruz. Hal böyle olunca da cihaz bakımı uygulaması üzerinden görüntüledigimiz ortalama pil değerleride önemli bir hale geliyor. Peki bu değerleri en doğru ve en iyi şekilde nasıl analiz edebiliriz ve esas bakmamız gereken şey nedir şimdi buna yakından bakalım.

Cihaz bakımında pil sekmesine girdiğimizde cihazımızın o anki pil kullanımı mevcut şarj gücüyle ne kadar gidebileceği gibi pekçok farklı değer görüyoruz ve buda bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. Burada cihazın pilinin yıpranma durumu cihazın işlemcisi ve işletim sistemi gibi farklılıklarıda değerlendirdiğimizde ayrıca da cihazın işlemci güç profili güç tasarruf modunan açık veya kapalı olması gibi daha birçok parametreyide dikkate aldığımızda esas bakmamız gereken ve bize doğru bir sonuç verebilecek yer ekranın açık kalma süresini gösteren kısım oluyor. 

Yani burada ortalama da cihaz farketmeksizin görmemiz gereken değerin minimum da 8 saat olması gerekiyor. Bu değerin altında ki bir değer cihazın fazla güç tükettiğini yada pilinin bozuk olduğunu bize işaret etmekte. Bu değerin üstü ise cihazı doğru kullandığımız ve pilimizde bir sorun olmadığını bize göstermektedir. Tabi bu değerler sürekli olarak her koşula göre değişmektedir.


image
2 Comments
Alpointernet
Expert Level 1
Diğer
Yine de bu tahminlerin hiçbir zaman doğru tuttuğunu görmedim. Her zaman olması gerekenden daha fazla yada az gösteriyor.
Tolgaa94
Expert Level 5
Diğer
Tabi çünkü cihaz sürekli olarak o anki kullanıma ve yüke bağlı olarak hesap yapıyor
0 Likes