cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Pil durumu pil sağlığı hakkında

(Topic created on: 01-15-2024 12:31 AM)
858 Views
Tolgaa94
Active Level 6
Options
Diğer
Merhaba. Kullandığımız mobil cihazımızda Samsung members uygulaması üzerinden cihaz tanılama bölümü aracılığıyla cihazımızla ilgili birçok teste ulaşabiliyoruz. Bunlardan biriside pil durumu bilgisi veya pil testi oluyor. Burada pilimizin tahmini ömrü ile ilgili bir bilgiye ulaşabiliyoruz. Her ne kadar bu şimdilik yüzdelik olarak görünmese bile ( smart tutor ile yapılan testte görülebiliyor ) yakında gelecek güncellemeler ile buda sağlanacaktır. Peki burada yazanlardan kısaca ne anlayabiliriz şimdi buna bakalım ;

Herşeyden önce pilin ömrü başta cihazı kullanım alışkanlıkları olmak üzere birçok parametreye göre değişmektedir. Ve her cihazda pilin ömrü farklı olmaktadır. 

Yaşam iyi %90 üstü ; Bu pilinizden mevcutta herhangi bir sorunun olmadığını ve yıpranmanın çok az olduğunu göstermektedir. Cihazı ve pili dikkatli kullandığınız taktirde pilin bir alt kademeye inmesi 1 yılı bulacak veya geçecektir. 

Yaşam normal %90 altı ; Bu bize pilimizin ömrünün yarısına geldiğini ve yıpranmaların büyük oranda arttığını göstermektedir. Pil bu kademede eskisi kadar çok dayanmayacaktır ama henüz çok kötü durumda da değildir. 

Yaşam işlem gerekli %50 altı ; burada artık pilin ömrünü tamamladığını ve aşınmanın çok ciddi seviyeye geldiğini görmekteyiz. Bu noktadan sonra cihazın şarjı artık çok çabuk biteceği için mutlaka pilin değişmesi veya cihazın kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü muhtemelen pil şişmiş olacaktır. Pilin bu kademeye gelmesi ortalama 2 2.5 yılı bulmaktadır. 

image

23 Comments
DFR_A12s
Active Level 6
Diğer
Bende 2 yıldır iyi yazıyor
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Dikkatli kullanmissin demekki yoksa mutlaka normal yazardı en az
0 Likes
DFR_A12s
Active Level 6
Diğer
Hiç sanmıyorum ama öyle yapmışım sanırım hep 100 sarz ederdim Bi ara (2 yilin cogu )şuan 85 sarz ediyorum
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Aslında o 85 isi bana göre fos piller zaten en yüksek kapasiteye göre ayarlaniyor niye 85 e kadar dolsun ki
0 Likes
DFR_A12s
Active Level 6
Diğer
Sanırım telefonum giriş seviye diye bu kadar uzun dayandı bataryası
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Olabilir tabi buda bi ihtimal
0 Likes
DFR_A12s
Active Level 6
Diğer
2024 yılından sonra batarya performans düşer mi peki normale iner mi
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Belli olmaz bi pil testi yaptır smart tutorla bide bu yakında gelecek pil koruma özellikleri sana da gelirse onları da kullanırsın mutlaka
DFR_A12s
Active Level 6
Diğer
Android 13 de kaldım ben bilmem gelir mi güvenlik alıyorum sadece şuan