iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Orijinal konu:

Pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için şarj etme alışkanlıkları

(Konunun oluşturulma tarihi: 05-07-2022 08:12 PM)
Dark_Side
Expert Level 5
Seçenekler
Diğer

Pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için şarj etme alışkanlıkları

Bazı pil ömrü ipuçlarına mı ihtiyacınız var? Bunlar, telefonunuzun pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için ihtiyaç duyduğunuz gerçekler ve alışkanlıklardır.

Akıllı telefon kullanıcıları - hem sıradan hem de meraklıları - sonsuza kadar daha uzun pil ömrü arıyorlar. Hızlı şarj bizi her gün doldururken, değiştirilebilir pillerin olmaması, sonunda telefonlarımızda bulunan lityum iyon hücrelerin yaşlanıp bozulacağı ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmayı zorlaştıracağı anlamına gelir.

Birkaç yıl boyunca bir telefona bağlı kaldıysanız, pilin yeni telefonunuzdaki kadar uzun süre dayanmadığını **bleep** etmişsinizdir. Üç yıl sonra, pek çok telefon tek bir şarjla günü tamamlamak için mücadele ediyor. 

Ne yazık ki, pil kapasitesi yaşla birlikte kaçınılmaz olarak azalır. Ancak, pilinizin ve akıllı telefonunuzun ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyler var. Pilinizi şarj etmenin en iyi yolunun ne olduğunu merak ettiyseniz, pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için bilimsel olarak kanıtlanmış bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Kısmi şarj sağlıklı bir alışkanlıktır

Özellikle kalıcı bir pil efsanesi, "pil hafızasını" silmek için ara sıra tamamen boşaltmanız ve yeniden şarj etmeniz gerektiğidir. Lityum iyon piller için bunun kadar daha yanlış bir ifade olamazdı. Bu, kurşun asit hücrelerinden kalan bir efsanedir ve modern akıllı telefonunuzu bu şekilde şarj etmek oldukça istenmeyen bir durumdur.

Kısmi şarj, lityum iyon piller için gayet iyi ve hücre ömrü için bazı olumlu faydalar sağlayabilir. Pilin nasıl şarj edildiğini anlamanın neden önemli olduğunu anlamak için. Li-ion piller sabit akım çeker ve bitmeye yakınken daha düşük voltajda çalışır. Bu voltaj, hücre şarj olurken kademeli olarak artar ve kapasite dolana kadar akım düşmeye başlamadan önce yaklaşık %70'lik bir şarj seviyesinde dengelenir.

Özellikle, düşük voltajda çalışmak pilin ömrü için iyidir, kapasitede önemli bir azalma görmeye başlamadan önce mevcut şarj döngülerinin sayısını artırır. Battery University'ye göre kabaca, hücre voltajındaki her 0,1 V'luk düşüş çevrim ömrünü iki katına çıkarır . Bu nedenle, telefonunuzu %30 ila %80 aralığında şarj etmek voltajı daha düşük tutar ve pilin ömrünü biraz uzatabilir.
 
image
Daha düşük akü voltajları, zaman içinde kapasitenin uzamasına yardımcı olur. Yeşil: İlk ~%65 için daha düşük voltaj şarjı. Sarı: Sabit voltajın başlangıcı. Kırmızı: Son %15 için uzun süreli yüksek voltaj şarjı
 
Şarjlar arasında pilinizin yalnızca %20'sini kullanmak pratik değildir, ancak yaklaşık yarısını kullandığınızda pili doldurmak uzun vadede pil ömründe bir iyileşme sağlayacaktır. Özellikle de her seferinde tam olarak şarj etmekten kaçınırsanız. Sonuç olarak, Li-ion piller için daha küçük, düzenli eklemeler, uzun tam şarj döngülerinden daha iyidir.

Boşta şarjdan kaçının

Gece boyunca veya gün boyunca şarj ünitesinde şarj etmek çok yaygın bir alışkanlıktır, ancak birkaç nedenden dolayı önerilmez (eski “aşırı şarj” efsanesi bunlardan biri değildir). İlk olarak, tam dolu bir pilin sürekli damla şarjı, uzun vadede kararlılığı azaltan ve nadir durumlarda sistem genelinde arızalara ve yeniden başlatmalara yol açabilen metalik lityumun kaplanmasına neden olabilir. İkincisi, az önce bahsettiğimiz gibi, pili %100'deyken daha yüksek stres voltajında ​​bırakır. Üçüncüsü ve en önemlisi, boşa harcanan güç kaybının neden olduğu aşırı ısı yaratır.

Bahsetmeye değer son bir nokta parazit yüküdür. Bu, şarj olurken video izlemek veya oyun oynamak gibi, pil şarj olurken aynı zamanda önemli ölçüde boşaldığında meydana gelir.

Parazit yükler piller için kötüdür çünkü şarj döngüsünü bozarlar ve mini döngülere neden olurlar - pilin bir kısmı sürekli olarak döngü yapar ve hücrenin geri kalanından daha hızlı bozulur. Daha da kötüsü, bir cihaz tamamen şarj olduğunda meydana gelen parazitik yükler de pil üzerinde daha yüksek voltaj stresi ve ısıya neden olur.

Parazit yüklerden kaçınmanın en iyi yolu, şarj olurken cihazınızı kapatmaktır. Ama bu gerçekten günümüzde pek uygulanabilir değildir. Bunun yerine, cihaz fişe takılıyken iş yükünü hafif tutmak ve çoğu zaman boşta bırakmak en iyisidir. Web'de gezinmek muhtemelen iyidir. Ayrıca, pil yeterince doldurulduğunda fişini çekmeyi unutmayın.

Isı, uzun pil ömrünün düşmanıdır

Yukarıdakilerin tümü ile birlikte, sıcaklık, uzun ömürlülüğe ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmaya eşit derecede önemli bir katkıda bulunur. Aslında, uzun vadeli pil sağlığının tartışmasız en büyük katilidir. Yüksek voltajlar gibi, yüksek sıcaklıklar da pili zorlar ve düşük sıcaklıklarda tutulduğundan çok daha hızlı kapasite kaybetmesine neden olur.

25 – 40 santigrat derece (77 – 86 Fahrenhayt derece) arasında tutulan bir hücre , makul şarj döngüleriyle ilk yıldan sonra kapasitesinin yaklaşık %85 ​​ila %96'sını muhafaza etmelidir. Sıcaklığı düzenli olarak 40°C'nin (104°F) üzerine çıkarmak ve %100'e şarj etmek, bu düşüşün ilk yıldan sonra yalnızca %65 kapasiteye düştüğünü ve 60°C'lik (140°F) bir pil sıcaklığının ise bu kapasiteye üç ay kadar kısa bir sürede ulaşmasını sağlar.

Uzun vadede pil ömrü nasıl en üst düzeye çıkarılır

Lityum-iyon pil teknolojisi bu günlerde iyi anlaşıldı ve akıllı telefonlar bizim kullanım durumlarımıza göre inşa edildi, ancak kötü alışkanlıklar ve mitler hala halkın bilincine nüfuz ediyor.

Genel olarak konuşursak, daha küçük düzenli şarj döngüleri ve telefonunuzu serin tutmak, hatırlamanız gereken en önemli şeylerdir. Bununla birlikte, farklı telefon pillerinin, onlara nasıl davrandığımıza bağlı olarak her zaman biraz farklı şekilde yaşlanacağını belirtmeliyim.

Akıllı telefonunuzu şarj etmenin en iyi yolu nedir?

• Tam döngü (%0-100) ve gece şarjdan kaçının. Bunun yerine, kısmi ücretlerle telefonunuzu daha düzenli olarak doldurun.

• %80-90'da bir şarjı bitirmek, pili tamamen doldurmaktan daha iyidir.

• Hızlı şarj teknolojilerini dikkatli ve cihazınız soğukken kullanın.

• Isı pil katilidir. Telefonunuz şarj olurken sıcak yerlerden uzak tutun.

• Isınma ve mini döngülerden kaçınmak için şarj olurken yoğun oyunlar oynamayın, video akışı gerçekleştirmeyin veya diğer yoğun iş yüklerini çalıştırmayın.
11 Yorum
VadimKM
Expert Level 2
Seçenekler
Diğer
Bilgilendirme için teşekkürler. 😊🌹
Dark_Side
Expert Level 5
Seçenekler
Diğer
Rica ederim kardeşim 👍🏻😊🌹
Tolga67
Expert Level 5
Seçenekler
Diğer
Eline emeğine sağlık dostum🤗😊
Dark_Side
Expert Level 5
Seçenekler
Diğer
Rica ederim dostum 🤗🌹😊👍🏻🙏🏻
Anonymous
Uygulanamaz
Seçenekler
Diğer
Selamünaleyküm iyi akşamlar merhaba.
Cihazınızın şarj yüzdesi en fazla yüzde on seviyesine geldiği zaman şarja takmak gerekir en düşük şarj yüzdesi %5 seviyesine geldiği zaman şarja takmak gerekir %5 seviyesinin altına düşürmemek gerekir cihazı her zaman kutu içeriğinden çıkan orjinal şarj cihazı ile şarj etmek gerekir Eğer kutu içeriğinden şarj çıkmaz ise kullandığınız markanın orijinal şarj cihazını alıp kullanmanız gerekir cihaz tamamen dolduğu zaman %100 olduğu zaman şarjdan çekmeniz gerekir cihazı tamamen kapatıp öyle şarj etmeniz daha sağlıklı olur Çünkü arka planda herhangi bir şey çalışmadığı için daha sağlıklı olacaktır cihaz şarj olurken asla cihazı kullanmayın bu gibi işlemler şarj etme hakkında ve batarya sağlığı açısından en sağlıklı olanları bunlardır.
0 Övgü Puanı
OverTheHorizon67
Active Level 6
Seçenekler
Diğer
Hayır, %15 - %5 arası şarja takmak daha mantıklı. Senin dediğin şey cihazın ömrünü kısaltmak oluyor.
Serhatkayir
Active Level 9
Seçenekler
Diğer
Pili 100 doldurmak yanlıştır li-on pillerin belli şarj döngüleri var ve pili 0-100 yaparak döngüyü doldurur ve bu pil sağlığıni azaltır
İbrahimm1
Active Level 3
Seçenekler
Diğer
Ben şarjımı %70 e inince her zaman şarja takıyorum pil e bi zararı olurmu %70 den aşağı çok nadir indiriyorum ve o zaman da şarj edebiliyorum ama genellikle 70 lere inince şarj ederim telefonu aldığımdan beri böyle yapıyorum
0 Övgü Puanı
Dark_Side
Expert Level 5
Seçenekler
Diğer
%70'den %100'e mi tamamlıyorsunuz?