cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

One ui 6 Ekran Yanması konusu ile gündemde

(Topic created on: 11-24-2023 08:57 PM)
1016 Views
TeknoB
Active Level 10
Options
Diğer

One UI 6.0'da ekran yanması koruması bulunmayabilir

image

Android 14 tabanlı One UI 6.0 güncellemesi, geçtiğimiz haftalarda birçok üst ve orta sınıf telefon için yayınlandı . Samsung telefonlarına pek çok yeni özellik ve tasarım değişikliği getiriyor ancak aynı zamanda OLED ekranlı cihazların ekran yanması sorunları yaşamasını engelleyen kritik bir özelliği de kaldırmış gibi görünüyor.

Bir UI 6.0, durum çubuğu öğeleri için ekran yanma korumasından yoksun olabilir

Bazı kullanıcılara göre One UI 6.0'da ekran yanması koruması özelliği bulunmuyor. Bu, OLED ekran kullanan cihazlarda uzun süreli görüntü tutma sorunlarına yol açabilir . OLED panelli tüm modern telefonlarda, aynı görüntünün aynı piksel grubunda tekrar tekrar görüntülenmemesi için belirli kullanıcı arayüzü öğelerinin piksellerini hafifçe kaydıran yerleşik bir özellik bulunur. Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi, soldaki resim One UI 5'e ait olup , durum çubuğu ve gezinme çubuğu öğeleri ekran yanmasını önlemek için hafifçe kaydırılmıştır. Sağdaki ekran görüntüsü One UI 6 çalıştıran bir telefona aittir ve gezinme çubuğu öğeleri değişmiştir ancak durum çubuğu öğeleri değişmemiştir.

image
One UI 5
image
One UI 6

OLED ekranlarda ekran yanması nedir?

Örneğin, durum çubuğu ve gezinme çubuğu öğeleri (pil simgesi, saat, ana sayfa düğmesi, geri düğmesi ve çoklu görev düğmesi) bir OLED ekranındaki konumlarını değiştirmediğinde, ekran yanmasına neden olabilir. Ekran yanmasının ne olduğunu bilmiyorsanız, aynı görüntülerin/UI öğelerinin uzun süre görüntülenmesinin piksellerin içindeki organik materyali bozarak parlaklığın azalmasına yol açması neredeyse tüm OLED panellerin bir eksikliğidir. Bu, görüntü tutulmasına, yamalara ve diğer sorunlara yol açar.

Piksel kaydırma, OLED ekranlarda ekran yanmasını önlemek için yaygın olarak kullanılan bir önleme yöntemidir ve Samsung, bunu Galaxy S3'ün piyasaya sürülmesinden bu yana kullanıyor. Ancak One UI 6.0 çalıştıran telefonlarda bu özellik eksik gibi görünüyor. Daha spesifik olmak gerekirse, durum çubuğunda piksel kaydırmanın eksik olduğu görülüyor. Bu, Reddit kullanıcısı dragosslash ( Android Authority aracılığıyla ) tarafından ortaya çıkarıldı ve o zamandan beri daha fazla Reddit kullanıcısı durumun böyle olduğunu doğruladı. Açıkça söylemek gerekirse One UI 5 çalıştıran telefonlarda hala ekran yanması koruması özelliği bulunuyor.

Samsung'un bu hatayı düzeltip One UI 6 çalıştıran tüm telefonlara bir güncelleme yayınlamasını umuyoruz.

Kaynak:SAMMOBİLE.COM 
23 Comments
_S_B_Y_
Active Level 7
Diğer
Olmaması için ne gibi önlemler alabiliriz?
0 Likes
TeknoB
Active Level 10
Diğer
Yükleme yapmayarak çünkü bariz sorunlar var yeni sürümde
berkanucarA33
Active Level 8
Diğer
Aynı ekranı uzun süre açık birakmayin
YusufEmiRR
Active Level 5
Diğer
Tamamen yanlış ve yalan haber. Aksi ispatlandı
0serName
Active Level 8
Diğer
Hayır doğru. Kendim de denedim.
0 Likes
YusufEmiRR
Active Level 5
Diğer
Ben de denedim. Yalan
0 Likes
TeknoB
Active Level 10
Diğer
Sammobile.com haberi nasıl yanlış ne 😁
0 Likes
YusufEmiRR
Active Level 5
Diğer
Sammobile'yi resmi site mi sanıyorsunuz? Senin benim gibi editörleri var.
0 Likes
TeknoB
Active Level 10
Diğer
😄😄
0 Likes