cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

One uı 2.5 İle gelecrk Yenilikler

(Topic created on: 05-04-2020 02:06 AM)
564 Views
Wig
Expert Level 3
Options
Diğer

=Kamera'ya  gelecek yenilikler=

Bir UI 2.1'deki Kamera uygulaması çok iyi bir yerde. Neredeyse mükemmel, ama eski deyişle birlikte, 'her zaman iyileştirilmesi için yer var.' Mevcut Kamera uygulamasıyla ilgili sıkıntılardan biri, ön ve arkaya bakan kameralar arasında geçiş yaparken her zaman varsayılan olarak dar bir açıya sahip olmasıdır. Bir dereceye kadar, bu sorun Akıllı selfie açısı ile hafifletilir, ancak selfie ve ana kamera modları, aralarında geçiş yaparken bile kullanıcının tercih ettiği ayarı hatırlarsa çok daha uygun olacaktır. Bir UI 2.5'te görmek istediğimiz Kamera uygulamasına başka bir ek, hızlı bir video kaydederken seri çekimler yapabilmektir. Bu iki özellik benzer şekillerde çalışır, ancak kılavuzumuzda açıklandığı gibi birleştirilemez. Son olarak, en azından amiral gemisi akıllı telefonlarda, Samsung'un Pro modunda hangi arka kamera lenslerinden hangisini kullanmak istediğimizi seçme seçeneği sunması gerekiyor. Şu anda, ana kamerayı yalnızca Pro modu fotoğraflar ve videolar için kullanabilirsiniz ve bu son derece sınırlayıcı olabilir.
=Geliştirilmiş Bixby Rutinleri=
Bixby Routines, One UI 2.1'de kutudan çıkarken oldukça eksiksiz bir deneyim sunuyor. Kullanıcıların seçebilecekleri çok sayıda koşul var ve Samsung, son güncellemeyle bir Oyun oynanıyor koşulu bile ekledi. Ek If koşullarında ve That eylemlerinde alay etmeyecek olsak da, mevcut rutinleri koşul olarak kullanma yeteneği, Bir UI 2.5'te Bixby Rutinlerine büyük bir katkı olacaktır. Başka bir deyişle, Samsung bize mevcut bir rutine ve etkin veya devre dışı olup olmamasına göre yeni rutinler oluşturma seçeneği sunmalıdır. Size pratik bir örnek vermek için, 'Kulaklıklarımı Spotify' adlı rutin kullanıyorum. Kulaklıklar telefona takıldığında algılanır ve otomatik olarak Spotify çalmaya başlar. Bununla birlikte, bir YouTube videosu izlerken kulaklıkları takarken bile Spotify rutini her zaman öncelik kazanacaktır. Video her zaman duraklatılır ve Spotify arka planda oynatılmaya başlar. Bu nedenle, ‘Kulaklıklarımı Spotify’ gibi bir rutinin, ‘YouTube oynatılıyor’ rutini etkin olduğunda bir başkasının beklemeye alınması için bir seçenek olması harika olurdu. Bu, Bixby Rutinlerine çok daha fazla karmaşıklık kazandıracak ve bir geliştiricinin bakış açısından çekilmesi zor olabilir, ancak One UI 2.5'teki Rutinler için harika bir sonraki adım olacaktır.
=One UI 2.5'e daha iyi Kilit modülü özellikleri eklendi=
Good Lock, Samsung'un bir UI'deki yeni özelleştirme özelliklerini denemeye başlamadan önce sorun yaşamaya değip değmeyeceklerine karar vermesi için harika bir yoldur. Ancak Good Lock her yerde mevcut değildir. Ve One UI 2.5'in gelişinin bunu değiştirmesi pek olası olmasa da, yaklaşan UI sürümünün, kullanıma hazır kullanıcı deneyiminin bir parçası olarak Good Lock modüllerinden daha fazla özellik uygulaması gerektiğini düşünüyoruz. Edge Touch, Sound Assistant ve Home Up gibi modüller (veya bunların en azından bir kısmı) temel One UI deneyiminin dışında kalacak kadar deneysel görünmüyor. Aslında, nispeten eksiksiz ve oldukça yararlı görünüyorlar. Açıkçası, insanlar One UI 2.5'e hangi özelliklerin sığacağı veya uymayacağı konusunda farklı görüşlere sahip olacak ve kullanıcı arayüzünün varsayılan olarak Good Lock modülleriyle aşırı kalabalık olmaması gerektiğini kabul ediyoruz. Bununla birlikte, bu modüllerde bulunan bazı özellikler doğrudur ve ana akım olacak kadar test edilmiştir.
=Yükseltilmiş yüz kilidini açma özellikleri=
Samsung’un biyometrik güvenlik önlemleri, çoğu zaman yavaş olmalarına rağmen seçeneklerde bulunmayabilir. Bununla birlikte, Samsung'un One UI 2.5'e eklemeyi düşünmesi gerektiğini düşündüğümüz bir özellik, tıbbi bir yüz maskesi takarken yüz tanımayı etkinleştirme seçeneğidir. Gerçekten de, bu COVID-19 salgınının ardından belirgin bir ihtiyaç haline geldi, bu yüzden muhtemelen - ve umarım - uzun vadede çok yararlı olmayacak. Ancak şu anda, bu özellik, telefonlarının kilidini açmak için yüz tanımaya dayanan Galaxy akıllı telefon sahipleri için neredeyse bir zorunluluk gibi görünüyor. Tek başına bir UI 2.5 ile veya mevcut çerçevesiz tasarım eğilimi göz önüne alındığında, düzgün bir iris tarayıcısı olmayacak. Ama belki de Samsung, kullanıcı tıbbi bir yüz maskesi takarken yüz kilidini etkinleştirmek için One UI 2.5'te makine öğrenme sihrini çalıştırabilir.
=Daha akıllı bir çalar saat=
Alarmınızın çok ötesinde uyandınız mı, tamamen uyanık olsanız bile sadece alarmın çalmaya başlaması için? Eğer öyleyse, çalar saatin herhangi bir bağlam duygusu taşımadığının farkındasınız. İşte akıllı alarm saatine mükemmel bir ekleme olacağını düşünüyoruz. Bir UI 2.5, alarm saatine, uzun bir bekleme süresinden (uyku) sonra telefon gece standınızdan kaldırıldığında algılama olanağı vermelidir. Bu tür bir hareket algılandığında - telefonu kaldırdığınızda ve bir aramayı veya mesajı kaçırdığınızı bildiren dokunsal bir dürtme aldığınızda olduğu gibi - çalar saat ekranda görünmeli ve kullanıcılara yaklaşan alarmı kapatma seçeneğini vermelidir zaman. Herhangi bir işlem yapılmazsa alarm aktif kalmalı ve normal programa göre devam etmelidir. Bir Kapat seçeneği zaten vardır ve yaklaşmakta olan bir alarm yaklaştığında bildirim panelinde görünür, ancak otomatik değildir. Harekete dayalı değil, zamana dayalı. Normalden daha erken uyandığınız durumlar dikkate alınmaz. One UI 2.5'in daha akıllı özelliklere sahip çalar saati güçlendirmesini istiyoruz ve bunu başarmak için ilk adımımız bağlamsal bir kapatma seçeneği olacaktır.
=Tek elle kullanım modu için 'ortalanmış' bir seçenek=
Tek elle mod oldukça iyi çalışıyor ve büyük ekranlarla donatılmış Galaxy akıllı telefonlara harika bir ektir. Bir kez ayarladıktan sonra, ekranınızın köşesinden çapraz olarak hızlıca kaydırarak veya ana sayfa düğmesine 3 kez dokunarak Tek Kullanıcı Arayüzü 1.5'te Tek elle modunu etkinleştirebilirsiniz. Tek elle mod, ana düğmeyi aşağı doğru kaydırarak veya çift dokunarak etkinleştirilebildiğinden, One UI 2.0 ile erişilebilirlik daha da geliştirildi. Tek elle mod kullanırken, tüm kullanıcı arayüzü ekranın alt köşelerinden birinin yakınındaki simge durumuna küçültülmüş bir pencerede gösterilir. Bu pencereyi sol veya sağ köşelere taşıyabilirsiniz, ancak ortalamak için bir seçenek yoktur. Tek elle modla ilgili sorun, telefonunuzun aynı fiziksel boyutlarıyla hala uğraşmanız gerektiğinden, daha küçük bir cihaz kullandığınız gibi değildir. Telefonunuzun boyutuna bağlı olarak, Tek elle modda bile ekranın bazı alanlarına ulaşmak az ya da çok zor olabilir. "Ortalanmış" bir seçeneğin, tüm görüntüleme öğelerine tek elle ulaşılmasını kolaylaştıracağını düşünüyoruz.
=Duvar kağıdının parlaklığını manuel olarak ayarlama seçeneği=
Bir UI 2.0'daki Karanlık Mod duvar kağıdını koyulaştırır, ancak her zaman yeterli bir **bleep** yaratmaz. Bir UI 2.5'in, bazı üçüncü taraf uygulamalarında nasıl çalıştığına benzer şekilde, duvar kağıdının parlaklık parametrelerini manuel olarak ayarlamak için bir seçenek eklemesi yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu özellik en iyi, iFixit’in X-Ray / donanım duvar kağıtları gibi daha dağınık olabilen görüntülerle veya pano genelinde parlaklık farkı daha yüksek olan duvar kağıtları ile işe yarar.
=Ana ekran paralaks efektlerinin dönüşü=
Bu belki de bu bir UI 2.5 özellikleri istek listesine en öznel eklemedir. Bir UI 2.0 ana ekranı / duvar kağıdı paralaksını / hareket efektini kaldırdı ve bu hafif performans iyileştirmeleri getirmiş olsa da, bazılarımız yine de Paralaks efektinin One UI 2.5'te geri dönüş yaptığını görmek istiyoruz. Performans açısından bakıldığında, bu görsel özelliğin varsayılan olarak devre dışı bırakılması muhtemelen en iyisidir. Ancak, bunu etkinleştirmek için bir seçenek, göz şekerinden hoşlanan bazılarımız tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Bununla birlikte, paralaks etkisini az ya da çok belirgin hale getirmek için ek seçenekler de zarar görmez.
=Daha az gereksiz uygulama=
Samsung, TouchWiz'den One UI'ya geçtiğinde UX'ini bloatware'den sıyırmak için harika bir iş yaptı, ancak çok fazla anlam ifade etmeyen birkaç uygulama var - özellikle Galaxy Note 20'nin kullanacağı S Pen'li cihazlarda olmak. Bu, küçük bir sıkıntı olduğu için bir sorun değil. Bununla birlikte, takvimde Boyama ve Yazma gibi gereksiz görünen birkaç uygulama var. Genellikle mevcut bir uygulamanın içindeki işlevler için basit kısayollar olarak işlev görürler ve genel olarak konuşursak, kullanışlı olmaktan daha kafa karıştırıcıdırlar. Bir UI 2.5'in bu tartışmasız gereksiz uygulamalardan / kısayollardan bazılarından kurtulacağını umuyoruz.
 
 
Daha Hangi Yenilikler Gelmek İstediklerinizi Yorum bölümüne yazın 
 
İyi Sahurlar...
 
 
GyZ3N
 
 
:)
5 Comments
Diğer
Sammobile açıklamıştı bunu yanlış hatırlamıyorsam eğer
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Aynen
Wig
Expert Level 3
Diğer
Açıkladı Belki Siz Görmediniz Diye ben de Members'a yazdım
Mercimeyk
Expert Level 3
Diğer
yazdın mı kopyaladın mı😜😂
DeadForest
Active Level 8
Diğer
Bunlar gelince kesin bir sürü soruna yol açar net