cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

One UI 6'daki bazı yenilikler

(Topic created on: 11-11-2023 11:14 PM)
526 Views
iPhone-15pro
Active Level 6
Options
Diğer
 
image
Fotoğraf modunda çözünürlük ayarlarına hızlı erişim : One UI 6'dan önce, Fotoğraf modunda kamera çözünürlüğünün değiştirilmesi iki dokunuş gerektiriyordu; biri çözünürlük seçeneklerini açmak için, diğeri ise çözünürlüğü gerçekten seçip değiştirmek için. One UI 6, 200 MP, 50 MP ve 12 MP'de çekim yapabilen 200 MP kameraya sahip Galaxy S23 Ultra gibi cihazlar hariç, Fotoğraf modunda kamera çözünürlüğünü tek dokunuşla değiştirmenize olanak tanır; bu durumda yine dokunmanız gerekir. çözünürlük düğmesine iki kez basın.
 
image
Efektleri daha kolay uygulayın : Filtre ve yüz efektlerinde artık kaydırıcı yerine kadran kullanılıyor, bu da tek elle hassas ayarlamalar yapmayı kolaylaştırıyor.
 
image
Kalite optimizasyonu : Kameranın Ayarlar » Gelişmiş zeka seçenekleri menüsünden çektiğiniz resimler için üç kalite optimizasyonu seviyesi arasından seçim yapabilirsiniz. En fazla son işlemeyle en yüksek kalitede resimler elde etmek için Maksimum'u seçin. Fotoğrafları olabildiğince hızlı çekebilmek amacıyla son işlem miktarını azaltmak için Minimum'u seçin. Hız ve işlem sonrası arasında en iyi dengeyi elde etmek için Orta'yı da seçebilirsiniz.
 
image
Daha kolay video boyutu seçenekleri : Artık video boyutu düğmesine dokunduğunuzda, tüm seçenekleri görmenizi ve doğru olanları seçmenizi kolaylaştıran bir açılır pencere beliriyor. Ekran görüntüleri One UI 5.x (solda) ile One UI 6 (sağda) arasındaki farkı gösteriyor.
 
image
Resimlerinizi düz tutun : Kamera ayarlarında ızgara çizgileri açıldığında, Panorama dışındaki tüm modlarda arka kamerayı kullanırken artık ekranın ortasında bir düz çizgi görünecek. Çizgi, resminizin zeminle aynı hizada olup olmadığını gösterecek şekilde hareket edecektir.
 
image

Belgeler mevcut fotoğraflarda taranabilir : One UI 6'dan önce, galerinizde zaten bulunan mevcut fotoğraflardan metin ayıklayabiliyordunuz, ancak artık mevcut fotoğraflardan da belge tarayabilirsiniz. Aşağıdaki One UI 5.x (solda) ve One UI 6 (sağda) ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, tarama mümkün olduğunda seçilebilir metnin yanı sıra bir tarama düğmesi göreceksiniz.

 
 
image
Otomatik FPS, farklı video kare hızları için etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir : Saniyede 60 kareye (fps) kadar video kaydını destekleyen Galaxy telefonlar, kamera ayarlarında, aydınlatma koşullarına bağlı olarak kare hızını otomatik olarak artırabilen veya azaltabilen bir Otomatik FPS seçeneğiyle birlikte gelir. . One UI 6'dan önce Otomatik FPS basitçe etkinleştirilebiliyor veya devre dışı bırakılabiliyordu. One UI 6'da Otomatik FPS'nin 30 fps videolarda mı yoksa 60 fps videolarda mı çalışacağını seçebilirsiniz.
 
image
Hızlı fotoğraf düzenleme seçenekleri ayrıntılı görünüme kaydırıldı : One UI 6.0'da Portre efekti , Arka plan efekti , Yeniden Düzenleyici ve Nesne Silgisi gibi hızlı fotoğraf düzenleme seçeneklerine artık Galeri'de bir görsel açıp 'i' simgesine dokunarak erişilebiliyor altta (aynı zamanda tarih, saat ve konum gibi görüntü ayrıntılarını da gösterir).
image
Kolaylaştırılmış düzleştirme seçenekleri : One UI 6'dan önce resimlerin düzleştirilmesi, yatay ve dikey açı ayarından farklı bir menüden yapılıyordu. One UI 6'da bunlar Dönüştür menüsü altında birleştirilmiştir.
 
image
Bildirimler için geliştirilmiş düzen : Bir uygulamanın, WhatsApp'taki farklı sohbetlerden gelen mesajlar gibi birden fazla bildirimi olduğunda, bu bildirimlerin her biri, daha kolay tanınması için ayrı bir kart olarak gösterilir.
 
 
image
Gelişmiş düzenleme özelliklerine daha hızlı erişim : Nesne silgisi ve Stil/filtreler gibi düzenleme özellikleri, üç noktalı düğmeye dokunarak erişilen daha fazla seçenek menüsünde gizlenmek yerine artık alt menüdeki ilk düğmeden kullanılabiliyor. keşfetmeleri daha kolay.
 
image
Fotoğrafları düzenlerken bireysel değişiklikleri geri alın ve yeniden yapın : Bu, Samsung'un bunca yıldır One UI'ye bir şekilde eklemediği temel bir seçenektir, ancak şimdi burada. One UI 6'da fotoğraf düzenleyicide, fotoğrafta yapılan son değişikliği geri almak veya yinelemek için dokunabileceğiniz geri alma ve yineleme düğmeleri bulunur. Bu, tek bir dokunuşla tüm değişiklikleri geri alan Geri Dön düğmesine ek olarak bulunur.
 
image
Samsung Klavye, One UI 6 ile yeniden tasarlanan emojilere kavuşuyor. One UI 6'nın (sağda) yanında One UI 5.x'teki (solda) emojileri gösteren aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, **bleep** çok hafif ancak **bleep** edilebilir.
 
image
Tarama düğmesi yok : One UI 6 , cihaz ayarlarında Güvenlik ve gizlilik  menüsüne girdiğinizde, bu menüye her girdiğinizde cihaz zaten otomatik olarak tarandığından tarama düğmesi göstermez .
 
image
Son 24 saat içinde kullanılan izinler listesindeki uygulama simgeleri : Telefonunuzdaki veya tabletinizdeki uygulamalar tarafından son 24 saat içinde kullanılan tüm izinleri kontrol ederken One UI 6, bu uygulamaların simgelerini gösterir; onları daha kolay tanımlayabilirsiniz.
 
image
Pil artık Cihaz bakımından ayrıdır : Galaxy telefonların cihaz ayarlarında, cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı optimizasyon seçeneklerinin yanı sıra depolama, hafıza, pil ve virüs/casus yazılım korumasını yönetebileceğiniz bir Cihaz bakımı bölümü bulunur. Ancak One UI 6 ile birlikte pil bölümü Cihaz bakımından  kaldırıldı ve artık cihaz ayarlarından erişilebilen ayrı bir menü haline geldi. Aşağıda One UI 5.x (solda) ile One UI 6 (sağda) arasındaki farkı kontrol edin.
 
image
Otomatik Engelleyici : Otomatik Engelleyici, kötü amaçlı yazılım gibi tehditleri engelleyerek Galaxy telefonunuzu veya tabletinizi güvende tutan yeni bir özelliktir. Bunu, mesajlaşma uygulamalarında kötü amaçlı yazılım içerdiğinden şüphelenilen görüntüleri engellemek ve USB kablosu kullanarak yazılım güncellemelerinin yüklenmesini engellemek gibi çeşitli yollarla yapar. Ayarlar » Güvenlik ve gizlilik  menüsünden erişilebilir .
 
image
Bir Wi-Fi ağının ayrıntılarını görüntülerken gösterilen şifre : Kayıtlı bir Wi-Fi ağının ayrıntılarını/ayarlarını kontrol ederken (bir ağın ayarlarına , telefonunuzun Ayarlar » Bağlantılar » Wi-Fi menüsünde yanındaki tekerlek simgesine dokunarak erişebilirsiniz veya tablet), One UI 6, yanındaki göz simgesine dokunduğunuzda size şifrenizi gösteren bir şifre alanı ekler. Şifre gösterilmeden önce cihazınızın şifresini veya desenini girmeniz istenecektir, bu nedenle güvenlidir.
 
image
Wi-Fi ağı ayrıntılarına Hızlı Paylaşım simgesi eklendi : Bir Wi-Fi ağının ayrıntılarını görüntülerken, One UI 5.x ve önceki sürümlerdeki Hızlı Paylaşım özelliğini kullanarak ağı diğer Samsung Galaxy kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Bunu One UI 6'da hâlâ yapabilirsiniz ancak özel bir Hızlı Paylaşım alanı yerine ekranın alt kısmında, QR kodu ve Unut'un yanında bir Paylaş düğmesi göreceksiniz . Aşağıdaki ekran görüntüsü One UI 5.x (solda) ile One UI 6 (sağda) arasındaki farkı göstermektedir.
 
3 Comments
dorukegeA22
Active Level 6
Diğer
Ellerinize sağlık hocam.
HalidErdoğan
Expert Level 5
Diğer
Yeni emojiler berbat olmuş, eski tatlı emojilerden eser kalmamış
Woozi
Active Level 6
Diğer
S21 fe nezaman gelecek