cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Mesajlar VS WhatsApp

(Topic created on: 08-17-2022 04:51 PM)
412 Views
BurakTunç
Expert Level 5
Options
Diğer
Geldik sadece 1 kişinin hatrına yaptığım Mesajlar VS WhatsApp kıyaslamasına.😅 Öncelikle uygulamaların ayarlarından başlayalım.

Fotoğraf Kalitesi
Mesajlar'da fotoğraf gönderirken her seferinde kalitesini sorma var ama WhatsApp'da bu yok. 1-0.

image

image

Kategoriler
WhatsApp'da olmayan bir özellik bu. Mesajlar'da görüşmeleri kategorilere göre ayırabiliyorken WhatsApp'da sadece arşiv kısmına taşıyabiliyorsunuz. 2-0.

image

Çöp Kutusu
Ve yine WhatsApp'da olmayan bir özellik. Mesajlar'da mesajları 30 güne kadar çöp kutusunda bekletebiliyorken WhatsApp'da sadece anında silme var. 3-0. Meta bunu beğenmedi.😄

image

Baloncuklar
Ve tahmin edin neyde olmayan bir özellik? Doğru bildiniz. WhatsApp'da bildirim kısmına baktığım zaman baloncukla alakalı bir şey göremedim ama Mesajlar'da baloncuklar vardı. 4-0.

image

Hızlı Yanıtlar
Ah hadi ama WhatsApp… 1 puan… Ve hızlı yanıtlar özelliği de WhatsApp'da yok. 5-0.

image

Eski Mesajları Sil
Eski mesajları sil özelliğiinide WhatsApp'da göremedim. 6-0. Meta bunu hiç beğenmedi.😅

image

Arayüz
Arayüzü WhatsApp'a göre çok kötü. Özellikle sohbet özelliklerini kullanırken her mesajın yanında okundu yazması çok çirkin yapıyor. WhatsApp okundu bilgilerini mesajın içine gömerek daha temiz bir arayüz sunmuş. 6-1. (Evet, hele şükür 6-1.)

image

image

Cevapla Özelliği
Mesajlar'da cevapla özelliği yok. Meta bunu beğendi.😆 6-2.

image

Süreli Mesajlar
Mesajlar'da bırakın süreli mesajları yanlışlıkla gönderilen bir mesajı silme imkanı bile yok. Bu WhatsApp'a kıyasla en kötü yanlarından. 6-3.

image

Kişiselleştirme
Mesajlar'ın WhatsApp gibi fotoğraf kütüphanesi yok ama opaklık ve kontrast gibi WhatsApp'da olmayan ayarları var. WhatsApp'daki fotoğraflara bir şekilde ulaşılabiliceğine göre… 7-3.

image

image

Yedekleme
WhatsApp'da Google Drive ile yedekleme yapabilir. Mesajlar'da Drive ile yedekleme yok diye biliyorum o yüzden Samsung Cloud'a bakacaktım ama internet olmadan açılmıyormuş.😕 Hatırladığım kadarıyla Mesajlar için metin mesajları, multimedya mesajları ve gelişmiş mesajlar vardı. Gelişmiş mesajları biraz araştırınca Sohbet Özellikleri olduğunu anladım. Mesajlar'ın kendi yedekleme sistemi olması güzel. 8-3.

image

Görüntülü Görüşme
WhatsApp'ın kendi görüşme sistemi varken Mesajlar Google Duo'yu kullanıyor. Duo efektler ve biraz daha yüksek çözünürlük konusunda WhatsApp'dan daha iyi. Hatta Duo yakında Meet ile birleştirilerek ve arka plan bulanıklaştırma gibi yeni özellikler kazanacak. Burada Mesajlar puan alıyor. 9-3.

image

Link Sharing
Yüksek boyutlu fotoğrafları Link Sharing özelliği ile paylaşabiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla Mesajlar Google Mesajlar'ın One UI ve biraz özellik eklenmiş hâli. Google Mesajlarda da betada Google Fotoğraflar ile bağlantı olarak paylaşabiliyorduk ama daha yayınlanmadı. Galiba Samsung beta meta dinlemedi ekledi özelliği. Ama sonuç olarak 10-3.

image

Kamera
Mesajlar telefonun kendi kamerası ile kameranın tüm özelliklerini kullanabiliyorum ama WhatsApp'ın kendi kamerası daha kısıtlı özelliklere sahip. 11-3.

Çıkartma Desteği
Mesela gboard ile "Çıkartma" kısmından çıkartma paylaştığımda WhatsApp onu çıkartma olarak algılıyor. Ama Mesajlar bunu normal bir resim dosyası olarak algılıyor. Mesajlar'da geriye dönüp gönderdiğiniz resimlere baktığınızda çıkartmaları karışıyor ama WhatsApp'da böyle bir sorun yok. 11-4.

image

Bağlı Cihazlar
WhatsApp'da telefon çevrimdışı iken bile kullanabiliyorken Mesajlar'da diğer cihazlara bağlama hakkında bir şey göremedim. Bildiğim kadarıyla Mesajlar Google Mesajlar'ın One UI ve biraz özellik eklenmiş hâli. Onda bağlama var ama **bleep** yok.🤔 11-5.

Hesap Koruması
WhatsApp'da iki adımlı doğrulama bile varken Mesajlar'da öyle bir şifre yok. Tek güvenlik önlemi telefon açılırken telefonun SIM Kart pini istemesi. O da birisi telefonu yeniden başlamasına sebep olacak bir şey yapacak da öyle işe yarayacak. Bildiğim kadarıyla SIM Kartı telefonun SIM Kart pini istemesi özelliği kapalı olan bir telefona kalkarsa pin istemez. Yani 11-6.

Sonuçlar ortada. Mesajlar'da birçok güzel özellik varken WhatsApp'da Mesajlar'ın sahip olduğu bazı kritik sorunlar yok.
1 Comment
a34oguzhan
Active Level 6
Diğer
Sence google mesajlar mi daha iyi yoksa samsung kendi mesajlar uygulamasi