cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Hayır Gemini İyi Değil [Bence #2]

(Topic created on: 4 weeks ago)
293 Views
siberizm
Expert Level 2
Options
Diğer
Dostlar Google neredeyse 1 yıldır Gemini üzerinde çalışıyor. Google resmi olarak Gemini'nin kaç milyar veriyle eğitildiğini açıklamadı. Ancak, bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Gemini'nin trilyonlarca kelimeden oluşan devasa bir metin ve kod veri kümesi üzerinde eğitildiği tahmin edilmektedir.

Ancak bu trilyonlarca veri gerçekten Gemini için yeterli mi? Diğer yapay zekalara kıyasla başarısı ne durumda? Hiç merak ettiniz mi?

Google Gemini, Google Crhome için arama motoruna entegre edilmesi planlandı. Testleri ABD'de başladı. Ancak tam bir fiyaskoydu:

- Pizza üzerindeki peynir hamura yapışmıyor. Ne yapmalıyım?

- Gemini: Toksik Olmayan Bir Yapıştırıcı Kullanın

Google bu cevaba karşılık Gemini'ın haklı olduğunu söyledi. Google Gemini AI halisünasyonu görüyordu. Yapay zeka halüsinasyonu:

Basitçe söylemek gerekirse, yapay zeka sistemi kendi hayal gücünü kullanmaya başlar ve gerçekte var olmayan şeyleri üretir. 

Ancak Google, Gemini'ın halüsinasyon gördüğünü reddetti ve yapay zekasının arkasında durdu.

Gemini sadece bu sebepten değil daha birçok yönden bence iyi değil. Gemini bir yapay zeka olarak berbat durumda. Google yeterince kontrol yapamamış gibi görünüyor 

1 Solution

Accepted Solutions
Solution
Diğer
Gemini bir asistan olarak çok güzel ancak bir yapay zeka için çok yetersiz...

View solution in context

28 Comments
S20feli5252
Active Level 6
Diğer
Katılıyorum bende bir ilçenin gezilecek yerlerini sordum 5 yer söyledi 4ü gerçekte olmayan yerler
siberizm
Expert Level 2
Diğer
Halüsinasyonlar... Google'ın büyük bir fiyaskosu hocam
0 Likes
S20feli5252
Active Level 6
Diğer
Hocam ben asistandan devam edicem hiç yoktan bilmediğine bilmiyorum diyip googlea gönderiyor
0 Likes
RaGoN
Active Level 7
Diğer
Gemini'nin bu tarz yanıtlar vermesinin sebebi, Reddit'te yapılan troll paylaşımlarmış. Yapıştırıcı kullanma olayı da oradan çıkmış. Reddit'de biri pizzada yapıştırıcı kullanılabilir diye troll paylaşım yapmış, Gemini'de bunu gerçek zannedip cevap olarak vermiş.
0 Likes
siberizm
Expert Level 2
Diğer
Hocam akıllı bir AI diğer cevaplarla kıyaslayıp bu cevabı vermeli
0 Likes
Qui_X
Active Level 8
Diğer
Geminide durum böyle ise Copilot, ChatGPT nasıl eğiltildi?
0 Likes
Diğer
Copilot ile ChatGPT aynı zaten, copilot ChatGPT tabanlı bir model
0 Likes
siberizm
Expert Level 2
Diğer
Copilot zaten GPT bazlı. GPT üzerinde ki uğraşlar doğru bilgi üzerine verildi. Ayrıca GPT ilk çıktığı zamana göre çok daha fazla halüsinasyon görmeye başladı. İlk başlarda kıyaslamaları harika yapan GPT şimdi Gemini kadar berbat olmasa bile ilk zamanına göre kötü durumda
Qui_X
Active Level 8
Diğer
Ben ChatGPT değil de Copilot kullanıyorum ama Copilot ChatGPT ye göre daha doğru bilgi veriyor gibi. Hem bazı web sitelerinde olmayan bilgileri sorduğumda bile doğru cevap vermişti. Galiba aynı zamanda internetteki bilgileri gerçek zamanlı kullandığı için olabilir.
0 Likes